Ağrı AK Parti Aday Listesi Belli Oldu

Ağrı AK Parti Aday Listesi Belli Oldu

AK Parti Aday Listesi Belli Oldu, Öğren 2018

AK Parti Aday Listesi Belli Oldu, Öğren 2018

Ağrı’da Hdp’nin oyunlarını alt-üst etti!

Ağrı’da Hdp’nin oyunlarını alt-üst etti!

Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Hisarcıklıoğlu’na ziyaret

Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Hisarcıklıoğlu’na ziyaret

ABD basınından flaş iddia: Trump Merkel’e baskı yapıyor
  • Ana Sayfa » Dünya
  • 17 Mayıs 2018 - 21:14:39
ABD basınından flaş iddia: Trump Merkel’e baskı yapıyor

The Wall Street Journal‘ın Amerikalı, Alman ve Avrupalı yetkililere  dayandırdığı haberinde, Trump’ın geçen ay Almanya Başbakanı Angela Merkel‘den  Kuzey Akım-2 projesine desteğini kesmesini istediği ve bu konuda kendisine baskı  uyguladığı ileri sürüldü.

 

Haberde, Trump’ın, bu talep karşılığında ABD ile Avrupa Birliği (AB)  arasındaki ticaret müzakerelerinin yeniden başlayacağını söylediği aktarıldı.

 

Trump, mart ayında, ABD’nin yabancı ülkelerden ithal ettiği çeliğe  yüzde 25, alüminyuma yüzde 10 gümrük vergisi getirmiş, ancak AB ülkelerine geçici  muafiyet tanımıştı.

 

Uzmanlar, 1 Haziran’da süresi dolacak muafiyetin devam edebilmesi, ABD  ile AB arasında yeni ticaret koşullarının yaratılması ve AB ülkelerine ABD’den  sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatının arttırılması için Trump’ın Merkel’e  Kuzey Akım-2 boru hattı konusunda baskı uyguladığını ifade ediyor.

 

Trump, geçen ay Baltık ülkelerinin liderleriyle Beyaz Saray‘da yaptığı  görüşmenin ardından, Kuzey Akım-2 projesini eleştirerek, Almanya’nın Rusya‘ya  enerji karşılığında milyarca dolar ödeyeceğine dikkati çekmişti.

 

11 milyar dolar maliyeti olan ve Baltık Denizi’nin altından bin 230  kilometre boyunca Rusya’dan Almanya’nın kuzeyine doğalgaz götürecek projenin  2020’nin başında faaliyete başlaması ve yılda ortalama 55 milyar metreküp gaz  taşıması öngörülüyor.

 

Projeye karşı çıkan ABD, Polonya, Estonya, Letonya, Litvanya, Ukrayna  ile Danimarka, Avrupa’nın Rusya’ya enerji bağımlılığının artacağını ve bunun  yerine Avrupa’nın gaz kaynaklarını çeşitlendirmesi gerektiğini vurguluyor.

 

“Güvenlik endişeleri yaratıyor”

 

ABD Dışişleri Bakanlığı enerji diplomasisinden sorumlu Yardımcı  Sekreter Vekili Sandra Oudkirk, Berlin‘de yaptığı açıklamada, Kuzey Akım-2  projesinin güvenlik endişeleri yarattığını bildirdi.

 

Oudkirk, proje kapsamında Rusya’nın Baltık Denizi’ne gözetim ve  dinleme ekipmanları yerleştirebileceğini ve Moskova‘nın projeyi istihbarat  toplamak için kullanabileceğini vurguladı.

 

ABD Kongresinin Rusya’nın doğalgaz projelerine yaptırım uygulayabilmek  için Trump’a yeni yetkiler verdiğine işaret eden Oudkirk, projede yer alan  şirketlerin ABD yaptırımlarına maruz kalabileceğini belirtti.

 

Bu içeriğin Kaynağı: http://www.gazetevatan.com/abd-basinindan-flas-iddia-trump-merkel-e-baski-yapiyor-1167226-dunya/

  • Etiketler
  • Yorumla

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir
Önceki yazıyı okuyun:
Mehmet Soysal Hürriyet Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı

Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamada,’’Yönetim Kurulumuz 17.05.2018 tarihinde (bugün); Kurulumuzun 27.04.2018 tarih ve 2018/19 sayılı kararı ile belirlenen...

Kapat