Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

SEÇİME 47 GÜN KALA

SEÇİME 47 GÜN KALA

ADAYLARDA SON DURUM

ADAYLARDA SON DURUM

ABD Dışişleri’nden Irak talimatı – Dünya Haberleri
  • Ana Sayfa » Dünya
  • 15 Mayıs 2019 - 10:36:07
ABD Dışişleri’nden Irak talimatı – Dünya Haberleri

15.05.2019 13:26 | Son Güncelleme

ABD’nin bu kararı, Washington ile Tahran arasında gerilimin tırmandığı bir dönemde geldi.ABD Dışişleri Bakanlığı acil görevi olmayan personeline Irak’taki Amerikan diplomatik temsilciliklerinden ayrılması için talimat verdi. Alınan karar, ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği ve Erbil Başkonsolosluğunda görevli Amerikan personelini ilgilendiriyor.

Dışişleri Bakanlığının kararını duyuran ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği, her iki temsilcilikte de “normal vize hizmetlerinin geçici olarak durdurulduğunu” açıkladı.

ABD yönetiminin Irak’taki Amerikan vatandaşlarına acil hizmet sağlama konusunda an itibarıyla kısıtlı imkânlara sahip olduğunu belirten büyükelçilik, bu durumdan etkilenen vatandaşlarına “mümkün olan en kısa sürede” ülkeyi terk etme çağrısı yaptı.

ABD Merkez Komutanlığı Salı günü, Irak ve Suriye’deki Amerikan askerlerini bölgedeki İran güçlerinden gelen “ciddi tehditler” nedeniyle teyakkuza geçirmişti.

İran’la ABD arasında artan gerilim

Washington ile Tahran arasındaki tansiyon, ABD’nin 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesi ve İran’a yönelik ekonomik yaptırımlarını yeniden yürürlüğe koymasının ardından yükselmişti. ABD son dönemde Ortadoğu’ya gönderdiği savaş gemileri ve bombardıman uçaklarıyla bölgedeki deniz ve hava kuvvetlerini de güçlendirmişti.

New York Times gazetesi ise Beyaz Saray’ın İran’ın Amerikan güçlerine saldırması ya da nükleer silah çalışmalarını yoğunlaştırması hâlinde Ortadoğu’ya 120 bin asker göndermeye yönelik bir planı değerlendirdiğini öne sürmüştü. Ancak bu haber ABD Başkanı Donald Trump tarafından yalanlanmıştı.

DW,dpa,rtr/CÖ,HT

© Deutsche Welle TürkçeKAYNAK : [author_name]

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir