Çiftlik Bank CEO’su Mehmet Aydın için kırmızı bülten düzenlendi

Çiftlik Bank CEO’su Mehmet Aydın için kırmızı bülten düzenlendi

Metin Feyzioğlu, cumhurbaşkanlığına aday olacak mı? İlginç yanıt

Metin Feyzioğlu, cumhurbaşkanlığına aday olacak mı? İlginç yanıt

Türkiye erken seçime gidiyor! İşte seçim tarihi

Türkiye erken seçime gidiyor! İşte seçim tarihi

YÖK’ten YKS açıklaması

YÖK’ten YKS açıklaması

Erken seçim kararıyla ilgili CHP’den ilk açıklama

Erken seçim kararıyla ilgili CHP’den ilk açıklama

Afrin’in güneydoğusudaki son köy de ele geçirildi
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 13 Mart 2018 - 14:57:08
Afrin’in güneydoğusudaki son köy de ele geçirildi

Afrin kent merkezini kuşatan TSK ve Özgür Suriye Ordusu güçleri, kent merkezinin güneydoğusundaki son nokta olan Der Mişmiş köyüne yönelik öğle saatlerinde operasyon başlattı. Operasyon öncesi Halidiye bölgesinde toplanan Özgür Suriye Ordusu güçleri harita üzerinde harekat planlarını belirledikten sonra zeytin tarlasında öğle namazı kılıp hep birlikte dua etti.

Daha sonra Der Mişmiş köyü yakınlarına gelen ÖSO güçleri burada gruplara ayrılarak iki ayrı noktadan harekete geçti. ÖSO güçlerinin ilerleyişi sırasında köyün yüksek noktasına bulunan teröristlerin inşa ettiği gözetleme kulesinin bulunduğu noktada saptanan hareketlilik üzerine bölgeye sınırda konuşlu birlikler tarafından peş peşe Fırtına obüsleri ile top atışları yapıldı. Top atışlarının ardından bölgeden dumanlar yükselirken, ÖSO güçleri de dokçalar ile teröristlerin bulunduğu noktaları ateş altına aldı. ÖSO güçleri ulaştıkları ve büyük ölçüde boşaltılmış olan köyde kontrolü sağladı. Bu sırada yapılan kontrolde köyün birçok noktasına patlayıcı tuzaklandığı belirlendi. Tuzaklanmış patlayıcıların imhası için çalışma başlatılırken, ele geçirilen köyün Afrin’in güneydoğusundaki son nokta olduğu kaydedildi.

 

BUGÜN 7 KÖY ALINDI

 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye  Ordusu (ÖSO), Afrin’de 2 köyü daha teröristlerden kurtardı. 

 

Sahadaki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, TSK ve ÖSO, Afrin’in  güneybatısındaki Cinderes beldesine bağlı Şeyh Abdurrahman ile Şeyh Hadid  beldesine bağlı Kela köylerini YPG/PKK-DEAŞ’tan arındırdı.

 

Gün içinde Masaracık, Karabaş, Aşağı Kefer Dali, Mağaracık ve  Dermeşkanlı köyleri kurtarılmıştı.

 

Böylece sabah saatlerinden bu yana 7 köy ele geçirilmiş oldu.

 

TSK ve ÖSO’nun harekatta kontrol altına aldığı bölge sayısı 182’si köy  ve 37’si kritik nokta olmak üzere 219’e yükseldi.

 

Afrin, ilçe merkezi ile Racu, Bülbül, Şeyh Hadid, Cinderes, Şeran ve  Mabatlı olmak üzere 6 beldeden oluşuyor. Mabatlı dışında tüm belde merkezlerinde  kontrol sağlandı.

 

  

Terör örgütü YPG/PKK’nın yığınak ve savunma hatları, büyük ölçüde  Afrin ilçe merkezinde bulunuyor. Beldelerdeki sivilleri canlı kalkan yapabilmek  için nüfusu zorla ilçe merkezine yönlendiren terör örgütü, merkezden Beşşar Esed  rejimi ve askeri muhaliflerin kontrolündeki bölgelere gitmek isteyen Arap ve Kürt  nüfusa ise engel oluyor. Sivillerin alıkonulması, Birleşmiş Milletlerden de tepki  görüyor.

 

  

 KAYNAK:www.gazetevatan.com

  • Etiketler
  • Yorumla

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir
Devamını oku:
Sınıra askeri sevkiyat | GAZETE VATAN

DHA |  14 Ocak 2018 Pazar – 12:49 | Son Güncelleme : 14 01 2018 – 12:50 HATAY’dan, Suriye’nin Afrin kentindeki...

Kapat