Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

SEÇİME 47 GÜN KALA

SEÇİME 47 GÜN KALA

ADAYLARDA SON DURUM

ADAYLARDA SON DURUM

Alka, drone uçurmuyor | GAZETE VATAN
  • Ana Sayfa » Teknoloji
  • 23 Mayıs 2019 - 09:51:33
Alka, drone uçurmuyor | GAZETE VATAN

Yönlendirilmiş enerjiyi hedef üzerinde  yüksek hassasiyetle yoğunlaştıran Alka, hedefi istenen noktasından vurabiliyor.

 

Konvansiyonel roket, füze ve mühimmat  alanında teknolojinin sınırlarını zorlayan ROKETSAN, yenilikçi silah sistemlerine  yönelik çalışmalarını da sürdürüyor. 

 

İlk kez 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda  (IDEF)  sergilenen Alka Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi (YESS) ile test ve geliştirme  çalışmalarına devam ediliyor.

 

 

Testlerde, ROKETSAN tesislerini koruyan Alka, döner ve sabit kanatlı  dronelarla yapılan sınır ihlallerinde hedefleri başarıyla izleyip imha etti.

 

Askeri ve sivil alanda yararlanılan dronelar, terör eylemlerinde de  giderek artan sıklıkta kullanılıyor. Otonom uçuş yeteneği kazandırılmış,  karıştırmaya karşı daha dayanıklı hale getirilmiş ve sürü algoritmaları ile  desteklenmiş düşük maliyetli dronelara ilave olarak, el yapımı patlayıcı  düzenekleri de önemli bir tehdit oluşturuyor.

 

Elektromanyetik enerjiyi ve lazer enerjisini belirli bir alana  yönlendirebilen Alka, kullanıcıya sağladığı elektromanyetik karıştırma yeteneği  ile tek veya sürü halindeki droneların işlevsel olarak engellenmesini;  elektromanyetik ve lazer tahrip yeteneğiyle de droneların, drone sürülerinin ve  el yapımı patlayıcıların güvenli mesafeden imha edilmesini olanaklı hale  getiriyor.

 

 

Sistem, sahip olduğu elektromanyetik karıştırma sistemi ve lazer  tahrip sistemi ile geliştirme çalışmaları sürdürülen elektromanyetik tahrip  sistemi sayesinde, kullanıcıya üç kademeli bir savunma yeteneği kazandırıyor.

 

Alka, yönlendirilmiş enerjiyi hedef üzerinde yüksek hassasiyetle  yoğunlaştırdığından, hedefi istenen noktasından vurabiliyor ve bu sayede, harici  hasar oluşmasının da önüne geçiliyor. Işık hızında reaksiyon gösteren ve gece ve  gündüz şartlarında kullanılabilen sistemin atım başı maliyeti ise klasik  mühimmatlara göre çok daha düşük kalıyor.

 

Alka, kullanıcı ihtiyaçlarına göre mobil veya sabit olarak  kullanılabiliyor.

 KAYNAK by [author_name]

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir