Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

SEÇİME 47 GÜN KALA

SEÇİME 47 GÜN KALA

ADAYLARDA SON DURUM

ADAYLARDA SON DURUM

Alzheimera 100’den fazla yeni ilaçla çare aranıyor
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 23 Eylül 2018 - 05:47:34
Alzheimera 100’den fazla yeni ilaçla çare aranıyor

Türk Nöroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Demet Özbabalık  Adapınar, “yaşlılık hastalığı” olarak bilinen alzheimerda şu anki tedavi  seçenekleriyle, oluşan hasarın geri dönüşünün mümkün olmadığını vurguladı.

 

 

Alzheimerhastalığının kesin tedavisi henüz olmamakla birlikte süreci  yavaşlatmanın ve bazı belirtilerin şiddetini azaltmanın mümkün olduğuna dikkati  çeken Adapınar, belirtileri tedavi etmeye yardımcı olabilecek ilaç ve ilaç dışı  seçeneklerin bulunduğunu söyledi.

 

 

Prof. Dr. Adapınar, araştırmacıların, altta yatan hastalığı tedavi  etmek ve en sonunda belirtilerin kötüleşmesine yol açan hücre hasarını durdurmak  ya da geciktirmek için bir çığır açmaya çalıştıkça, geliştirme ve test etme  konusunda birçok umut verici ilaç geliştirilmeye çalışıldığını ifade etti.

 

Demet Özbabalık Adapınar, yurt dışında hastalığın tedavisine ilişkin  önemli bilimsel çalışmalara imza atıldığını aktararak, “Şu an itibarıyla alzheimer  hastalığı tedavisine yönelik yapılan faz aşamasında 112 ilaç çalışması var.”  dedi.

 

 

Bu ilaçların farklı deneme alanlarında olduğuna işaret eden Adapınar,  şöyle devam etti:

 

“Bu olası moleküllerin yüzde 63’ü ‘hastalığın nedenlerini iyileştiren  ya da hastalığı geri çeviren’ olarak isimlendirilen modifiye tedaviler, yüzde  22’si ‘hastalığın bulgularını düzelten’ tedavileri, yüzde 12’si ‘psikiyatrik ve  davranış bozukluğu belirtilerini yok eden’ tedavileri hedeflemiştir. Ayrıca, son  bir yılda farklı deneysel alanlara katılan yeni aday adayı 26 ilaç çalışması var.  Bilimsel çalışmalara rağmen şu an yaşlılık döneminin en tanıdık yüzü alzheimer  hastalığı, gerek bilgi, bulgu ve ilerleyişi, gerekse tedavisine ait çok yönlü  çabaları ile gelecek dönemin en hatırı sayılır hastalığı olmaya devam edecek.”

 

 

“Egzersiz, hastalığa ait hasarı düşürebiliyor”

 

İlaç dışında egzersiz, müzik, sanat gibi seçeneklerin yapıldığını  belirten Prof. Dr. Adapınar, “Örneğin, yürümek ve koşmanın alzaymır riskini  azalttığına ilişkin çalışmalar vardır. Koşucu ve yürüyüşçüler üzerine yapılan  sağlık çalışmalarından alınan ilk verilere göre, yaşamın erken döneminde başlayan  egzersizler, alzheimer hastalığına ait hasarı düşürebilmektedir.” diye  konuştu.

 

 

Adapınar, beslenme şekli ve hastalık riskine ilişkin ise şu bilgileri  verdi:

 

“Beslenme ile alzheimer oluşma riski arasındaki ilişkiyi inceleyen  yeterli sayıda ve güçlü çalışmalar bulunmamakla beraber, bazı çalışmalarda olumlu  sonuçlar gösterilmiştir. Örneğin, bir çalışmada vitamin C ve E’den zengin bir  beslenmenin alzaymır gelişmesi riskini azaltabileceği gösterilmiştir. Ancak  vitamin desteklerinin özellikle doğal yollarla karşılanması önerilmektedir.

 

Doymuş ve trans yağ tüketiminin azaltılması, sebze ve meyve  tüketiminin artırılması, doğal besin maddelerinden alınan vitamin E tüketiminin  artırılması, vitamin B12 alımının artırılması, multi vitaminler kullanılıyorsa  demir ve bakır gibi ağır metalleri içeren vitamin komplekslerinden kaçınılması,  alüminyum içeren ürünlerin ve ilaçların kullanımından kaçınılması ve aerobik  egzersizi önerilmektedir.”kaynak www.gazetevatan.com

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir