Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

SEÇİME 47 GÜN KALA

SEÇİME 47 GÜN KALA

ADAYLARDA SON DURUM

ADAYLARDA SON DURUM

anakkale’ye ‘uak gemisi’ iin dev havuz inaat sryor – Son Dakika Ekonomi Haberleri
  • Ana Sayfa » Ekonomi
  • 11 Ekim 2018 - 09:30:32
anakkale’ye ‘uak gemisi’ iin dev havuz inaat sryor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Türkiye’nin ar sanayi kurulularndan ÇDA A’nin Çanakkale’nin Biga ilçesinde bulunan fabrika tesislerinde uçak gemisi üretmek için 50 milyon dolarlk yatrmla balad 370 metre boyunda ve 70 metre geniliindeki kuru havuz inaatnn yüzde 40′ tamamland.

 

AA muhabirinin ald bilgiye göre, Türkiye’nin savunma sanayisindeki ata üzerine 50 milyon dolarlk yatrm plan ile balanan proje kapsamnda dev kuru havuzun inas geçen yl balad.

 

ÇDA’n Çanakkale’de yer alan Deirmencik çelik ve enerji üretim tesisleri ile tersanesinin bulunduu kampüste yapmna balanan “Yerli ve Milli Uçak Gemisi Yapm Havuzu”, 370 metrelik boyu ve 70 metrelik geniliiyle tamamlandnda ülkenin en büyük gemi ina alan unvanna sahip olacak.

 

Yüzde 40 fiziki gerçeklemenin saland çalmalarn gelecek yl sonuna kadar tamamlanmas planlanyor.

 

ÇDA Yatrm Direktörü smail Yaman, AA muhabirine yapt açklamada, Biga ilçesine bal Aksaz köyünün kysnda bulunan tesislerde balatlan “Yerli ve Milli Uçak Gemisi Yapm Havuzu”nda yatrmn hz kesmeden devam ettiini söyledi.

 

Türkiye’nin uçak gemisinin yapm için hazrlanan alanda devam eden ina faaliyetlerinde 24 saat aralksz yaklak bin içinin çaltn belirten Yaman, milli savunma sanayisine en büyük destek olarak emsal tekil edecek tesiste oluturulan antiyede en modern beton ve demir teknolojisinden faydalanldn anlatt.

 

Yaman, deniz içinde de inas devam eden kuru havuzun, ÇDA’n kendi öz kaynaklar ve teknik imkanlar ile yapldn vurgulayarak, “Maliyeti 50 milyon dolar olan ve önümüzdeki yl tamamlanmas planlanan tesiste, uçak gemisi inas ile yeni istihdam olana ortaya çkarak yaklak bin kii için i imkan salanacak.” dedi.

 

 

“Skntlar çalarak üreterek aacaz”

 

antiyedeki çalmalarn 24 saat esasna göre devam ettiini anlatan Yaman, “Genel Müdürümüz Sayn Bülend Engin’in talimatlaryla baladmz proje u an bin çalanla sürüyor. Sahada çan en gelimi teknik ekipmanlar kullanlarak yüksek mühendislik uygulamalar gerçekletiriliyor. Ülkemizin ekonomik skntlarla savat bugünlerde, Bülend Bey bize skntlar çalarak üreterek aacaz, baka yolu yok, yatrmlara tam yol devam edilecek talimat verdi. Bizler de 7 gün 24 saat durmakszn sahada çalmaktayz. Bu projede görev almaktan dolay gururluyuz. Havuzun inaat çalmalarn tamamland, uçak gemisi çalmalarna baland günü görmeyi sabrszlkla bekliyoruz.” diye konutu.

 

Yaman, mühendislerinden içisine bütün çalanlarn ülkenin uçak gemisine ev sahiplii yapacak bu yatrmda görev almaktan gurur duyduunu dile getirerek, “Havuz inaat bittiinde ülkemizin denizcilik ve gemi yapm sektörü gücüne güç katm olacaz. Uçak gemisi ve muadili büyüklükteki bütün gemilerin yapm için Türkiye bu sayede bir cazibe merkezi olacak. Destanlar kenti Çanakkale, 103 yl önce verdii kurtulu mücadelesinin tesiriyle bizlere ilham kayna olmaya devam edecektir.” ifadelerini kulland.

 

naat çalmalar kapsamnda sahada 4 vincin çaltn anlatan Yaman, sözlerini öyle bitirdi:

 

“Çalmalarda 4 fore kazk, 3 diyafram ve 2 enjeksiyon makinesi ile 2 adet 20×70 tonluk jib crane imalat, 11 bin jet grout, 955 çekme, 640 fore kazk sistemi ve 2 bin 200 metre klavuz duvar yapmmz sürüyor. Ayrca uçak gemisi inas için sahada oluturulan boyama, raspa, saç kesim ve özel talal imalat atölyelerinde 25 otomatik CNC torna ve 15 adet freze, pres ve makine parças üretim amaçl tezgah devreye alnm durumda.”

 KAYNAK star.com.tr

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir