Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

SEÇİME 47 GÜN KALA

SEÇİME 47 GÜN KALA

ADAYLARDA SON DURUM

ADAYLARDA SON DURUM

BİR İNSANIN NE OLDUĞU BELLİ OLACAK AZİZİM.
BİR İNSANIN NE OLDUĞU BELLİ OLACAK AZİZİM.

BİR İNSANIN NE OLDUĞU BELLİ OLACAK AZİZİM.

            Çok önemli bir durumdur, insanın ne olduğu, neye inandığı, hangi kural ve ölçülere göre hareket ettiği. Zira belli bir inancı veya ideolojisi olmayan insanın nerde ne yapacağını veya hangi sapkınlığa düşebileceğini kimse kestiremez, pimi çekilmiş bomba misali illa bir yerde patlar, kendini ve çevresindekileri mahveder.

İdeolojisi ne olursa olsun içinde önce insan ve insanı “eşref” yapan değerler barındıracak.

           Sözünün eri, işi doğru, mert ve buram buram “SEVGİ” kokacak.

           Yapamamları değil de yapmamları olacak.

           Korkusu zalimden, rızkından, dünyevi kaygılardan değil de karıncayı incitmekten veya bir ağacın dalını kırmaktan olacak.

           Her insanı sevemeyebilirsin ama her insana, yaşam hakkına, düşünce ve ifade özgürlüğüne saygı duyacak.

           İnsan dediğin “ŞEREFLİ” olacak azizim…

Hangi din veya ideolojiyi benimserse benimsesin benim için önemli değil, gerçek manada saygı duyarım. Yeter ki ben buyum, benim inancım bu, benim çizgilerim belli desin… Öyle güneşe göre post seren, vicdanını cüzdanında bırakan, fıldır fıldır her yanı ayrı oynayan, utanma nedir bilmeyen, her yaptığı yanlışı bir yalan ile örtmeye çalışan, teşekkür veya özür dilemeyi bilmeyen insana, insan demem, diyene de ehemmiyet etmem.

Hani dedik ya insanın yapamamları değil de yapmamları olacak. Hakikaten önemli bu yapmamlar ve insan yapmamları kadar adamdır, hanımdır. Ben aç kalabilirim ama çalmam diyecek ve çalmayacak insan dediğin. Şartlar ne olurda olsun, kendi aleyhine bile olsa doğruluk ve adaletten şaşmayacak, ben suçluyum cezamı kesin diyebilecek.

Kendinden güçsüzüne merhamet edecek, kendini güçlü sanana da eyvallah etmeyecek. Yardım sever olacak, karşılık beklemeden iyilik yapmayı bilecek, hani kimse hatasız değildir ya o da kendini bilecek hatalarıyla yüzleşecek ve tekrar etmemek için mücadele edecek, bahanelerin arkasına sığınıp meydanı terk etmeyecek.

Haksızlığa uğraya bilir insan ama haksızlık önünde diz çökmeyecek.

Haddini bilecek insan dediğin, canlı cansız kimseyi rahatsız etmemeye gayret edecek. Nerden geldim? Neden geldim? Nereye gidiyorum? Diye oturup iyice bir düşünecek.

Soru sormaktan çekinmeyecek, sorgulayacak, her daim daha doğrunun hatta en doğrunun peşinde olacak. Bir soru ile karşılaştığı zaman, eminse cevap verecek, bilmiyorsa bilmiyorum, öğreneyim sana anlatırım diye bilecek.

Taklit etmeyecek, kendini bulup, kendi gibi davranacak.

Hayatın bir nefesten ibaret olduğunu, ölümün an kadar yakın olduğunu unutmayacak, hayat denen oyunu şerefiyle bitirecek.

 

Selam ve Saygılarımla

Bora ERİM

 

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir