TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

SEÇİME 47 GÜN KALA

SEÇİME 47 GÜN KALA

ADAYLARDA SON DURUM

ADAYLARDA SON DURUM

GENÇLERİN ÇELEBİSİ

GENÇLERİN ÇELEBİSİ

AĞRI SPORA 1 MİLYON TL YARDIMI NEDEN REDDETTİLER

AĞRI SPORA 1 MİLYON TL YARDIMI NEDEN REDDETTİLER

Bu mesajları 1 saat içinde silin!
  • Ana Sayfa » Teknoloji
  • 13 Eylül 2018 - 10:21:31
Bu mesajları 1 saat içinde silin!

13 Eylül 2018 Perşembe – 13:11 | Son Güncelleme : 13 09 2018 – 13:11

Avrupa Komisyonu, teknoloji devleri Google, Facebook ve Twitter’ın aşırılık yanlısı mesajları bir saat içinde kaldırmamaları çağrısında bulundu. Bu öneri onaylanırsa, teknoloji devlerine yıllık küresel cirolarının yüzde 4’ünü bulan ağır para cezaları kesilecek.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, teknoloji devleri Google, Facebook ve Twitter‘ın aşırılık yanlısı mesajları bir saat içinde kaldırmamaları halinde ağır para cezalarına çarptırılması çağrısında bulundu. Öneri, bu şirketlere yıllık küresel cirolarının yüzde 4’üne kadar çıkabilecek cezalar verilmesini öngörüyor.

 

Çağrının hedefinde olan bu şirketlerden en büyüğü olan Google’ın yıllık gelirleri 110 milyar dolar olduğu hesaba katıldığında, sözkonusu aşırılık yanlısı içerikleri bir saat içinde kaldırmaması durumunda Google, 4.4 milyar dolarlık cezayla karlşı karşıya kalabilecek. Facebook’un 2017 yılındaki toplam yıllık geliri 40 milyar doları aşarken, Twitter ise geçen yıl 2.4 milyar dolarlık gelir elde etmişti.

 

Jean-Claude Juncker, yıllık ‘Birliğin Durumu’ konuşmasında bir saatin mesajların yıkıcı olma potansiyeli açısından “belirleyici bir zaman aralığı” olduğunu söyledi.

 

İnternet şirketlerine radikal mesajları silme konusunda daha hızlı davranmaları için üç ay süre verilmişti. Ancak AB yetkilileri bu şirketlerin gerekli adımları atmadığını ifade ediyor.

 

Juncker’in yeni önerisi, yetkililerin aşırılığı teşvik ettiği ya da desteklediğini düşündüğünü radikal mesajlar konusunda internet şirketlerini derhal harekete geçmeyi zorlamayı hedefliyor.

 

 

ONAY BEKLENİYOR

 

Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker’in getirdiği önerinin, Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosu‘nun onayı alması gerekiyor. Bu durumda, internet şirketleri içeriklerin denetimi için yeni mekanizmalar geliştirmek zorunda kalacak.

 

İnternet platformları ayrıca, bu konuda attıkları adımları gösteren yıllık şeffaflık raporları yayımlayacak. İçerik sağlayıcıların kaldırma kararına itiraz hakları olacak.KAYNAK by [author_name]

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir