TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

SEÇİME 47 GÜN KALA

SEÇİME 47 GÜN KALA

ADAYLARDA SON DURUM

ADAYLARDA SON DURUM

GENÇLERİN ÇELEBİSİ

GENÇLERİN ÇELEBİSİ

AĞRI SPORA 1 MİLYON TL YARDIMI NEDEN REDDETTİLER

AĞRI SPORA 1 MİLYON TL YARDIMI NEDEN REDDETTİLER

Canan Karatay: Kuyruk ya yiyin, bol bol ekersiz ay iin – Son Dakika Salk Haberleri
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 30 Mart 2018 - 09:35:12
Canan Karatay: Kuyruk ya yiyin, bol bol ekersiz ay iin – Son Dakika Salk Haberleri

Rize Yüksek Örenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafndan düzenlenen ve Recep Tayyip Erdoan Üniversitesi örencilerinin katld ’Kendine iyi bak’ söylei programnda konuan Rize Kredi ve Yurtlar Kurumu l Müdürü Necmettin Yavai, beslenme konusunda doru bilinen yanllar konusunda önemli gayret ve çabalar olan Prof. Dr. Canan Karatay’ örenciler ile buluturmann mutluluunu yaadklarn söyledi. Yavai, “Canan hocamz deerli bilgi ve tecrübelerini bizimle paylamas için ilimize davet ettik. Bizi krmayarak bugün bizimle beraber. Kendisinin bilgilerinden biz ve örencilerimiz faydalanacaktr” dedi.

 

KARATAY: BOL BOL ÇAY ÇN AMA EKERSZ

Söylei programnn ardndan DHA’ya deerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Canan Karatay, yaz aylarnn yaklat bugünlerde insanlarn salkl beslenmeleri için neler yemesi gerektii yönünde açklamalarda bulundu. Karatay; “Karadeniz insan bol bol hamsi yiyor ama hamsiyi kzartmamalsnz. Kzartmayn deyince bana kzyorlar ama kzartnca salk için tehlikeli oluyor. Kzartma kanserojendir, tehlikedir. Hamsinin her tür yemeini yiyebilirsiniz. Köy tereya sabah akam yiyebilirsiniz. Sabah akam eritip içebilirsiniz. Fndk, çay çok önemli. Bol bol fndk tüketip çay içebilirsiniz. Fndk, fstk, çtr çtr, hem kan yapar, hem str. Fndk doann hem mineral, vitamin, karbonhidrat, omega3 deposudur. Bunun yannda çay da çok önemli. Bol bol çay içeceksiniz. ekersiz olmak kayd ile. Bol bol çay içebilirsiniz. Çay dinç tutar. En güçlü antioksidan vardr içerisinde. Onun için bol bol içmenizde fayda vardr. Çay da kahve de öneriyorum” dedi. 

 

’KUYRUK YAINI ERTP ÇERLER 95 YAINA KADAR YAARLARDI’

Bütün Anadolu’da sabah ölen kavurma yeme kültürünün olduunu hatrlatan Karatay, öyle dedi:

 

“Kavurmay ya ile beraber yemelisiniz. Kuyruk ya ile birlikte yenmeli. O zaman dinç olur, dalara çkar inersiniz. Yumurta sar ile beraber bol köy ya ile beraber yenecek. Kavurmada kuyruk ya ile beraber yenecek. Bu Anadolu’da adettir, kuyruk yan eritip içerler ve de 90-95 yana kadar yaarlar. ’Ya dokunuyor kalp hastal yapyor’ deniyor. Hangi ya?

 

Trans yalar ya da margarin dediimiz yalar tehlikelidir. Yoksa senelerdir asrlardr yediimiz köy tereyalar neden tehlikeli olsun. Evvel yoktu, rivayet yeni çkt.

 

’KARALAHANA, HAMS ÖNEML YYECEKLER’

Karadeniz havasnn temiz olduuna deinen Karatay, “Karadeniz bölgesindeki yeil doa çok güzel. nsannn çalkan, yenilen karalahana ve hamsi çok önemli yiyecekler. Srtlarnda çay yükü dalara inip çkmalar çalkan olmalar salklar için önemli. Bu durum vücudu dinçletirir gençletir ifadelerini kulland.kaynak : www.star.com.tr

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir