Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

SEÇİME 47 GÜN KALA

SEÇİME 47 GÜN KALA

ADAYLARDA SON DURUM

ADAYLARDA SON DURUM

CHP ve KILIÇTAROĞLU
CHP ve KILIÇTAROĞLU

CHP ve KILIÇTAROĞLU

            Kılıçtaroğlu ve CHP’yi kaç zamandır kaleme almak istiyordum bu güne nasip oldu, daha öncesini de yazmak isterdim hatta geniş bir zaman da uzun uzun bir CHP yazı dizisi bile yazabilirim.

Efendim Sayın KILIÇTAROĞLU göreve ilk başladığında, bıraktığı Tayyip bıyıkları, çarşaflı ve sakallı insanları mitinglerine çıkartmaları hatta bizatihi teşkilatlarında bizde Tayyip gibi yapmalıyız söylemleri ile zaten oyuna 1-0 belki de çok sıfır yenik başladı. Hatta Tayyip ERDOĞAN iktidarının devam etmesi için en ideal ana muhalefet lideri kim olsa diye araştırma yapılsa belki daha iyisi bulunamazdı bile denebilir.

Oyuna yenik başlayan Sayın KILIÇTAROĞLU zamanla kendine geldi ve kendi gibi olmanın vermiş olduğu öz güvenle biraz hareketlilik gösterse de maalesef iktidar talibi olan lider profilini bir türlü sergileyemedi. Zaten CHP Gazi Mustafa Kemal’in efsane liderliğinden sonra ülkeye yön veren bir lider çıkaramamış olması ayrı bir tartışma konusu.

CHP parti olarak ne sağda ne solda bir görüntü vermemiş ciddi manada bir üretkenlik sergileyememiş KEMALİZM üzerinden siyaset yapan ve KEMALİZM dışında ki değerlere kör ve sağır bir politikayla statükocu bir tutum ile %25 +- bandından hareket eden bir parti olarak bu güne gelmiştir.

Kemalizm’i adeta Kuran ayeti gibi değiştirilemez ve tartışılmaz olarak kabul etmesi kanımca CHP’nin gelişim ve çözüm üretme noktasından uzaklaştırıp, ciddi manada yobaz bir siyasete mahkûm ediyor. Bu parti mensuplarınca veya seçmenlerince işte 1400 yıl önceki kanunlar hor görülürken, 100 yıl önceki şartlar ile bu günkü şartların değişiminin görmezden gelinmesi ayrıca bir çelişki olarak okunmaktadır.

Cumhuriyet tarihi de güllük gülistanlık bir tarih değildir ve tıpkı bu günkü AKP iktidarının taklit ettiği ya bendensin ya da vatan haini söylemi aslında CHP iktidarı döneminde ülkemizde başlamış, 3 Ali’ler bayağı çok cana kıymıştır. Osmanlı döneminde güllük gülistanlık ve kardeşçe bir yaşam ve birlik beraberlik söz konusu iken Cumhuriyetin ilanı ile isyanlar başlamış çok değil birkaç yıl önce Çanakkale de tüm renkleri ile birlikte savaşan ve birlikte ölen halklar bir birine düşman olmuştur. Bu tarihi durum doğu ve güneydoğu da unutulmaz olarak hafızalara kazınmış nesillere aktarılmış bir gerçektir.

Günümüz CHP zihniyeti, kendini entelektüel, elit diye tanımlarken kendinden olmayanları cahil ve kandırılabilir olarak görmesi en büyük kayıplarıdır.

Güzel ülkemizde iyi kötü ne yapılırsa yapılsın muhalefet eden bir felsefe ile hareket eden CHP’nin bu şartlar altında iktidara gelmesi hayalden öteye geçemez ki hayal bile etmedikleri açıkça görülmektedir.

Bir parti genel başkanı düşünün, bu parti ülkemizin 2. Büyük partisi ve ana muhalefet, Cumhurbaşkanı adayı olmuyor ve dışardan aday arıyor. Küçük düşürücü ciddiyetten uzak, reel siyasetle bağdaşmayan, itibar kaybettirici bir durumu. Açıkça diyor ki Sayın KILIÇTAROĞLU ben bu seçimi kazanamam bu %25’i geçemem onun için başka bir aday bulmam lazım, vahim.

Bu ana muhalefet partisinin seçmen ve üyelerine hakaret gibi madem sen kendini yeterli görmüyorsun neden genel başkanlığa aday oldun. Bakın bir önceki seçim %6.5’lardaki Sayın Selahattin DEMİRTAŞ çıktı ben adayım dedi ve beklenmeyen bir oy aldı. Şimdi daha çiçeği burnunda Meral AKŞENER mertçe piste çıkıp ben adayım diyor ve yılların deneyimli iki muhalefet genel başkanı BAHÇELİ ve KILIÇTAROĞLU cesaret edemiyor. Bu şu izlenimi veriyor seçmene biz muhalefette iyiyiz sizi Tayyip beye mahkûm ettik, ister kusura bakın ister bakmayın durum bu. Yiğitçe çıkın meydana ülke için olması gereken projelerinizi anlatın tercihi halk yapar siz halka inanmıyor ve güvenmiyorsunuz haliyle halkta kendine güvenmeyene güvenmez.

Bu tablo aslında akıllara şöyle bir senaryo getirmiyor değil, Rahmetli ERBAKAN hocanın bunlar hep aynı, bunlar taklitçi zihniyet. Yani aslında bu 3 siyasi parti AKP, CHP ve MHP bunlar aynı kaynaktan besleniyor ve halkı kandırıp ayrıymış gibi gösteriyor. Yoksa iyice bir bakın aynı bunlar, dün beyaz dediğine siyah, siyah dediğine beyaz diyen bu partiler değil mi? Daha düne kadar bir birlerine ağza alınmayacak hakaretleri edenler bu gün yan yana değil mi? Bunun adı siyaset değil, düpedüz kim kimi iyi kandırır ve cukkayı götürür oyunu.

Akılların başa alınıp gelecek nesillere nasıl bir miras bırakıldığına iyice bir bakıp, doğruya doğru acilen dönüş lazım. Bu değişmez bu olmazı bırakıp, iyi ve doğru nerdeyse kullanılmalı ve adalet bir an önce tesis edilmeli, öyle sana gelince adalet olsun bana gelince olmasınla bu gemi yürümez, batar. Benden demesi, kalın sağlıcakla.

 

Selam ve Saygılarımla

Bora ERİM

 

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir