AĞRI’DAKİ KARABULUT

AĞRI’DAKİ KARABULUT

SON ALTI AY’DA BELEDİYE BAŞKANLARI NELER YAPTI?

SON ALTI AY’DA BELEDİYE BAŞKANLARI NELER YAPTI?

Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

Corona’yı takıntı haline getirmeyin! Salgın geçince…
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 26 Mart 2020 - 00:41:34
Corona’yı takıntı haline getirmeyin! Salgın geçince…

AA |  25 Mart 2020 Çarşamba – 12:22 | Son Güncelleme : 25 03 2020 – 12:29

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, yeni tip corona virüs salgını için tedbirlerin titizlikle alınmasının önemli olduğunu ancak bunların mantık dışı takıntılar haline getirilmemesi gerektiğini, salgın geçince bambaşka sorunlara yol açabileceğini bildirdi.

Prof. Dr. Erkmen, Kovid-19 ile  mücadele bireysel önlemlerin, hijyen ve temizliğin önemine değindi.

 

Erkmen, “Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını için bireysel  tedbirlerin mutlaka titizlikle alınması çok önemli ancak bunların mantık dışı  takıntılar haline getirilmemesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

 

Salgın geçince bambaşka soruna dönebilir

 

Bir soruna takıntı hastalığı denilebilmesi için bir şeyin çok aşırıya  giden ve ortada mantığı da zorlayan bir durum olması gerektiğini belirten Erkmen,  “Yani ellerimizi dikkatle yıkamak bu dönemde çok gerekli. Titizlikle yıkamak  gerekiyor ancak ellerin yıkanması biter bitmez tekrar elleri yıkamaya başlamamak  gerekiyor. Kullandığımız aletleri dezenfektanda temizlemek gerekebilir ama bunu  bir kere yapıp sınırlamak gerekir. Aşırıya gidince bu durum takıntıya dönüşür.  Takıntıya dönüşünce de salgın tehlikesi geçtikten sonra bambaşka bir sorun olarak  geri dönebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Kendinizi aşırıya giden titizlik içine sokmayın

 

Erkmen, bu dönemde tanı almış hastalarının ilaçlarını ve tedavilerini  devam ettirmesi gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

 

“Eğer kendilerine bu süreç ile ilgili yapmaları gereken bir ödev  verildiyse, bunları yapmalılar. Herkesten daha aşırıya giden bir titizlik içine  kendilerini sokmamaları gerekiyor. Normal düzeyde bir temizlik yeterli olacaktır.  Titizliğin takıntıya dönüştüğünü kişi kolaylıkla anlayabilir. Dışarıdan  insanların ‘Bu iş aşırıya gidiyor’ diye söylemesi de bazen etkili olabilir. Ancak  kendileri de zaten davranış ve tutumlarından bunun mantık dışı, aşırı ve gereksiz  bir temizlik olduğunun farkına varabilirler. Bu fark edilince azaltmaya  çalışmaları, eğer bunu yapamıyorlarsa bir psikiyatriste başvurmaları gerekir.  Zaten mevcut bir takıntısı olan da varsa durum aşırıya gitmesin diye baştan  psikiyatriye başvurup kendilerini bir düzene sokabilirler.”

 

“Büyük bir ülkede yaşıyoruz, vakaların görülmesi anormal  karşılanmamalı”

 

İçerisinde bulunulan süreçte Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB)  hastalığı olanlardan bazılarının da olayı çok aşırıya götürdüğünü ifade eden  Prof. Dr. Erkmen, konuşmasını şöyle tamamladı:

 

“Dolayısıyla onların ekstra tedbir almalarına gerek olmadığını  söyleyebiliriz. Aksine OKB benzeri aşırı yıkanmalar varsa günlük hayatlarında  zaten vücut dirençlerini de kırmış oluyorlar. Yıkama eylemlerini azaltmaları  gerekiyor. Çünkü doğru yaptıklarını düşünürken kendileri için tehlike seviyesini  artırmış oluyorlar. Panik bozukluğu olanlar da her dakika olumsuz bir durum  olacak korkusuyla hayatlarına, yaşamalarına engel olacak davranışlar içine  giriyor. Oysa hastanelerde koronavirüsten çok daha zararlı hastalıklar görülüyor,  popüler olmadığı için kimsenin ilgisini çekmiyor. Yüzölçümü olarak da nüfus  olarak da büyük bir ülkede yaşıyoruz, dolayısıyla vakaların görülmesi anormal  karşılanmamalı. Gerekli önlemler alınmalı ve yetkili kişi ve kurumların  açıklamaları dikkate alınmalıdır.”

 kaynak www.gazetevatan.com

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir