8 BİN OY, BİR ADLİYE..

8 BİN OY, BİR ADLİYE..

Gürkan Güneş Yazdı. “Bahar Kokan Çocuklarımız”

Gürkan Güneş Yazdı. “Bahar Kokan Çocuklarımız”

Ağrı’da kaybolan çocuk Leyla Aydemir köyde ölü bulundu

Ağrı’da kaybolan çocuk Leyla Aydemir köyde ölü bulundu

Nerede o eski bayramlar! Ve sanal bayramlaşma..

Nerede o eski bayramlar! Ve sanal bayramlaşma..

Bekir Kösedağ Vefat Etti

Bekir Kösedağ Vefat Etti

Daveti resmen kabul etti | GAZETE VATAN
  • Ana Sayfa » Dünya
  • 12 Temmuz 2018 - 19:30:39
Daveti resmen kabul etti | GAZETE VATAN

Başbakan Zoran Zaev, Belçika’nın başkenti Brüksel’de devam eden NATO  Zirvesi’nde düzenlenen basın toplantısında, Makedonya’nın ittifaka üyelik  müzakerelerine başlaması davetini NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’den aldı.

 

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, burada yaptığı konuşmada, Makedonya  ile Yunanistan arasındaki isim sorunuyla ilgili uzlaşmanın, katılım  müzakerelerinin başlatılmasının önündeki engeli kaldırdığını söyledi.

 

Tavizlerin her iki taraf için de zor olduğunu anladığını dile  getiren Stoltenberg, “Ancak inanıyorum ki anlaşma ülkeniz ve bölgenin  çıkarınadır. Daha iyi bir gelecek için siyasi cesaret ve bağlılık gösteren  sizleri ve herkesi tebrik ediyorum.” diye konuştu.

 

Tüm ulusal süreçlerin tamamlanması ve müttefiklerin üyeliği  onaylamasının ardından Makedonya’nın NATO’nun 30’uncu üyesi olacağını işaret eden  Stoltenberg, Makedonya’nın dünyanın en başarılı ittifakının bir parçası olacağı  günün, bu ülke, bölge ve NATO için gurur verici ve önemli bir gün olacağını  vurguladı.

 

“Üyelik bölgedeki demokrasiyi pekiştirecek”

 

Başbakan Zaev de müttefiklerinin bu kararından gurur duyduklarını  ifade ederek “Ülkem ve vatandaşlarımızın geleceği için tarihi bir karardır.”  dedi.

 

Makedonya’nın bugüne kadar NATO misyonlarında aktif olarak yer  aldığını belirten Zaev, ittifak ile ülkesinin terörist ve şiddet içeren  aşırıcılıktan gelen tehditlerin bastırılmasına aktif katkıda bulunduğunu söyledi.

 

Kendileri için bir sonraki adımın referandum düzenlemek olduğunu  kaydeden Zaev, “Emin olun ki üyelik bölgedeki demokrasiyi pekiştirecek ve Batı  Balkanlar’da olumlu bir örnek olacak.” diye konuştu.

 

 

Zaev, 14 Temmuz‘da ülke genelinde NATO’ya üyelik davetinin kutlanacağı  etkinlikler düzenleneceğini sözlerine ekledi.

 

 

Bu içeriğin Kaynağı: http://www.gazetevatan.com/daveti-resmen-kabul-etti-1182266-dunya/

  • Etiketler
  • Yorumla

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir
Önceki yazıyı okuyun:
Süper Lig Ekiplerine Var Eğitimi Verilmeye Başlandı

Spor Toto Süper Lig Lefter Küçükandonyadis Sezonu'nda uygulanacak Video Yardımcı Hakem Sistemi'nin (VAR) eğitim çalışmaları başladı. Türkiye Futbol Federasyonunun açıklamasına...

Kapat