Ağrı Yeşilay Uyuşturucuyla Mücadele Günü Mesajı Yayımladı!

Ağrı Yeşilay Uyuşturucuyla Mücadele Günü Mesajı Yayımladı!

Ağrı Dağı ve Çevresi Turizm Master Planı Tanıtım Toplantısı Düzenlendi

Ağrı Dağı ve Çevresi Turizm Master Planı Tanıtım Toplantısı Düzenlendi

Ağrı Afad Personeli Camilerde Deprem Bilgilendirmesi Yapıyor!

Ağrı Afad Personeli Camilerde Deprem Bilgilendirmesi Yapıyor!

Ağrı’da YKS’ye Giren Öğrencilerin Aileleri Çocukları İçin Dualar Etti

Ağrı’da YKS’ye Giren Öğrencilerin Aileleri Çocukları İçin Dualar Etti

Ağrı Taşlıçay’da Balık Gölü Festivali hazırlıkları başladı

Ağrı Taşlıçay’da Balık Gölü Festivali hazırlıkları başladı

Delta virsnn tek aresi a olmak
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 29 Temmuz 2021 - 08:12:44
Delta virsnn tek aresi a olmak

Yurt genelinde kstlamalarn kaldrlmasnn ardndan vaka saylar artt. Kartal Dr. Ltfi Krdar ehir Hastanesi Bahekimi Prof. Dr. Recep Demirhan, koronavirsle mcadeleye ilikin aklama yapt. Demirhan,”lkemizde yaklak olarak 1 milyon 200 bin a yaplyor ama biz gnlk 1 buuk milyon a yaptk. Bunu yapabilecek kapasitedeyiz. Bayram nedeniyle a taleplerinde azalma yaand. Bayramn bitmesiyle tekrar talepte art var. nsanlarmz alanmann gereine tekrar inanmlar ve a merkezlerine bavuruyorlar. Burada ok kolaylkla hibir prosedr uygulanmadan alar yaplyor. lkemizde u an itibariyle yaklak 70 milyon doz a yapld. Birinci dozu tamamlanan yaklak 40 milyon kii var. 24-25 milyon kiinin ikinci dozu tamamland. nallah iki veya hafta sonra da lke nfusunun yzde 50’si alanm olacak. Ama bizim hedefimiz nfusumuzun yzde 75’ini alamak. Dolaysyla toplumsal bakl kazanmak. Ve bu baklk sistemini artrarak da olas ar hastalk riskini ve youn bakm yatlarn ortadan kaldrmak” dedi.

Demirhan, “Delta virs ok abuk bulayor. Dolaysyla maske ve mesafe konusunda ok daha dikkat etmemiz gereken bir virs mutasyonu sonucu gelien varyant. ok dikkat etmemiz lazm. Tek aresi ve nlemi de insanlarn al olmas. ki doz amz varsa sresi de en az 3 ay gemise mutlaka 3’nc doz ay yaptrmamz gerekiyor. ki tane Sinovac’mz varsa ncs Biontech olmal veya 2 kez Biontech asyla alanp tam bak hale gelmeliyiz” diye konutu.

“U ANDA AI OLMAYANLAR HASTANEYE YATIYOR VE YOUN BAKIMLARA ALDIIMIZ HASTALAR”

Bayram ncesine gre vaka saysnda be kat art yaandn belirten Demirhan, “Servislere bunun yansmas o kadar fazla deil. nk insanlarmzn ou al. Al olanlarda ok ciddi bir koronavirs enfeksiyonu grmyoruz. ok enfeksiyon grdmz kiiler ki yzde 90-95’i a olmayan kimseler. A olmayanlarn pandemisi diyoruz buna biliyorsunuz. u anda a olmayanlar hastaneye yatyor ve youn bakmlara aldmz hastalar. 10 hastadan 9’u alanmam kii. Onun iin a son derece nemli. A yaparsak kendimizi ve evremizi koronavirsten koruyabiliriz. Tm insanlar a merkezlerine bekliyoruz. Elimizde lke nfusunu iki kez alayacak kadar amz var. A lojistiinde, ann temininde hibir problemimiz yok. A merkezlerinde salklarmz, salk tesislerimiz yeterli” eklinde konutu.

“AI PROGRAMIMIZI TAMAMLAMAZSAK BELK BZLER NORMALLEMEDE GER ADIM ATACAIZ”

Demirhan, yle devam etti:

“Sonbaharda okullar alacak, niversiteler alacak. Sosyal yaam yeniden balayacak. Biz bu alamay tamamlayamazsak, yzde 75 seviyesine karamazsak belki tekrardan kstlamalar gndeme gelebilecek. Onun iin mutlaka alanmamz gerekiyor. Ayla birlikte tedbirleri de unutmamamz lazm. A programmz tamamlamazsak belki bizler normallemede geri adm atacaz. Yani tiyatroya, sinemaya gidemeyeceiz. Sosyalleemeyeceiz, tekrar kstlamalar geri dnecek. Futbol sahalarna basket sahalarna giremeyeceiz. Kazanm olduumuz kazanmlar geri iade etmi olacaz” dedi.

A kart olmak, bilim d a d dnmek demek diyen Demirhan, “Biliyorsunuz Amerika’da Simon diye bir arkada a kartl yapyordu, sosyal medyada da ndeydi. Maalesef koronavirsten kaybedildi. A olmad iin koronavirs enfeksiyonundan ld. Bunlar bilim d, a d grler. Alar son derece gvenli. Alarn ciddi yan etkileri yok. Onun iin rahat olabiliriz. Vatandalarmzdan ricam, Salk Bakanl tekilat ve bakanlk siteleri dnda her duyduklar eye inanmamalar. Ciddi ve doru bilgiler Salk Bakanl tarafndan tm vatandalarmza sunuluyor” diye konutu.kaynak : www.star.com.tr

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir