GENÇLERİN ÇELEBİSİ

GENÇLERİN ÇELEBİSİ

AĞRI SPORA 1 MİLYON TL YARDIMI NEDEN REDDETTİLER

AĞRI SPORA 1 MİLYON TL YARDIMI NEDEN REDDETTİLER

Sahipsiz Ağrı’nın 80 büyüğü varmış?

Sahipsiz Ağrı’nın 80 büyüğü varmış?

YÜZDE 60 OY AMA YOL STABİLİZE

YÜZDE 60 OY AMA YOL STABİLİZE

AK Parti’li Vekil, sahte hesaptan kendi kendini överken yakalandı

AK Parti’li Vekil, sahte hesaptan kendi kendini överken yakalandı

Folik Asit Nelerde Bulunur?
  • Ana Sayfa » Kadın
  • 14 Mart 2018 - 12:29:11
Folik Asit Nelerde Bulunur?

Folik asit; DNA oluşumu ve tamiri, kırmızı kan hücreleri üretimi, hücre bölünmesi ve gelişmesi gibi birçok fonksiyona sahiptir. Beyin ve sinir sisteminin düzgün çalışması açısından yeterli miktarda folik asit alımı gereklidir. Folik asit dışarıdan takviye ile alınmasına gerek olmayan, pek çok yiyecekle eksikliği giderilebilecek bir vitamindir. Kalp hastalıkları, Alzheimer gibi hastalıklara şifa sağlayan folisk asit, […]

Folik asit; DNA oluşumu ve tamiri, kırmızı kan hücreleri üretimi, hücre bölünmesi ve gelişmesi gibi birçok fonksiyona sahiptir. Beyin ve sinir sisteminin düzgün çalışması açısından yeterli miktarda folik asit alımı gereklidir. Folik asit dışarıdan takviye ile alınmasına gerek olmayan, pek çok yiyecekle eksikliği giderilebilecek bir vitamindir. Kalp hastalıkları, Alzheimer gibi hastalıklara şifa sağlayan folisk asit, hamilelik döneminde oldukça önemlidir. Peki bu kadar önemli olan folik asit nelerde bulunur?  Folik asit nelerde bulunur deyince ilk bilinen mercimektir. Folik asit nelerde bulunur devamını öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz…

Folik asik içeren besinler nelerdir?

Meyve, sebze, tam tahıllı gıdalar folat bakımından zengindir.

Mercimek

Mercimek, folik asit bulunan besinler arasında ilk sırada tercih edilebilir. Folik asit bakımından en zengin gıdalar arasında yer alıyor. Bol miktarda demir ve yavaş sindirilen karbonhidrat içermesi ise tercih sebebini artırıyor. Yarım kase pişmiş mercimek günlük alınması gereken folik asit miktarını karşılar. Yarım kase mercimekte yaklaşık olarak 180 mikrogram folik asit bulunur.

Ispanak

Folik asit diğer adıyla folat; Fransızca “yeşillik, yaprak” anlamlarına gelmektedir. Bu durumda folik asit nelerde bulunur sorusuna tüm yeşil yapraklı sebzelerde demek yanlış olmaz. Sebzeler arasında folik asit içermesi bakımından en zengini taze ıspanaktır. Ispanağın köklerinin pembe olmasına özen göstermelisiniz. 2 kase ıspanak yaklaşık 218 mikrogram folat içermektedir. Ispanak dışında brokoli, lahana, karalahana, marul gibi yeşilliklerde de folit asit mevcuttur.

Kuşkonmaz

1 kase kuşkonmaz yaklaşık 79 mikrogram folik asit içerir.Buharda pişirerek tüketeceğiniz kuşkonmaz folik asit ihtiyacınızı karşılamanızda lezzetli bir besin olarak sofralarınızda yerini alabilir.

Narenciye

Taze sıkılmış 1 bardak portakal suyu ortalama 80 mikrogram folat içerir. Bu demek oluyor ki günlük folik asit ihtiyacınızın %20’sini 1 bardak portakal suyu içerek giderebilirsiniz. Büyük bir portakalda ise 55 mikrogram folik asit bulunur. Sağlığınıza olumlu yatırım yapmak isterseniz, gün içerisinde atıştırmalıklarınızı portakaldan yana kullanarak folik asit ihtiyacınızı da karşılamış olursunuz. 

Folik  asit bulunan diğer besinler

Buğday ekmeği

Domates Suyu

Yumurta

Kuru otlar (fesleğen, kekik gibi)

Kereviz

Bürüksel lahanası

Ciğer

Avokado

Mango

Nar

Papaya

Kivi

Muz

Ay çekirdeği

Fındık

Patlıcan

Mısır

Soya fasulyesi

Yer fıstığı

Zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler

Çay

Ceviz

Tahin

Bamya

Bal kabağı

Günlük almanız gereken folik asit miktarı

0-6 aylık bebeklerde 65 mikrogram

7-12 aylık bebeklerde 80 mikrogram

1-3 yaş 150 mikrogram

4-8 yaş 200 mikrogram

9-13 yaş 300 mikrogram

14 yaş ve üstü 400 mikrogram

Hamilelerde 600 mikrogram

Emziren kadınlarda 500 mikrogram


  • Etiketler
  • Yorumla

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir