Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

SEÇİME 47 GÜN KALA

SEÇİME 47 GÜN KALA

ADAYLARDA SON DURUM

ADAYLARDA SON DURUM

Fransa’da Sarı Yelekliler Protestoları 4. Haftasında Devam Ediyor
  • Ana Sayfa » Dünya
  • 8 Aralık 2018 - 13:06:39
Fransa’da Sarı Yelekliler Protestoları 4. Haftasında Devam Ediyor

08.12.2018 13:31 | Son Güncelleme

Ülkedeki “Sarı Yelekliler” hareketi protesto olayları 4. haftaya girerken Eyfel kulesi ve diğer turistik mekanlar ziyaretlere kapatıldı. En büyük gösterilerin bugün olması beklenen Paris’te onbinlerce polis görev başında olacak.

Yağma ve benzeri olaylara karşı Paris’teki pek çok mağaza önlem aldı. Bugün şehirdeki mağaza ve dükkanların büyük çoğunluğu kapalı. Polis şehrin birçok ana bulvarını da kordon altına alarak kapattı.

Fransız polisi şiddet olayları hazırlığında oldukları iddiasıyla dün 170’den fazla kişiyi gözaltına aldı ancak bu kişilerden çoğu daha sonra serbest bırakıldı.

Geçen haftasonu ülke genelinde olaylara karşı 65 bin polis görevlendirilmişken bu hafta bu sayı 89 bine yükseltildi. Olaylarda bugüne dek 130 kişi yaralandı.

Polis saldırganların çevreye zarar vermek için kullanabileceği banklar, kafelerin masa ve sandalyeleri benzeri herşeyi kaldırdı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee’ye giden tüm yollarda da polis barikatlar kurarak geniş güvenlik önlemleri aldı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron gece saatlerinde Paris’te olaylara karşı görev yapan polis memurlarını sürpriz bir şekilde ziyaret etti ve onlara teşekkür etti.

Kasım ayında, yeni yılda getirilecek akaryakıt vergi zamlarını protesto etmek için başlayan olaylrda şu ana kadar 4 kişi hayatını kaybetti.

Fransa’da hükümet vergi zammı kararından geri adım atsa da protestocular işçiler, emekliler ve öğrencilerle ilgili yeni taleplerle sokağa çıkmaya devam ediyorlar.

Yetkililer bu haftasonu da olaylarda şiddet eylemlerinin yaşanmasından, gösterilerin ekonomiye zarar vermesinden ve hükümetin görevine devam etmesi konusunda soru işaretlerini arttırmasından endişe ediyorlar.

Bir başka kaygı da aşırı sağcı, anarşist ve anti-kapitalist grupların “Sarı yelekliler” hareketini kullanarak şiddet olaylarını körüklemesi.

Protestocuların, Fransa’da araçlarda bulundurulması zorunlu sarı yelekleri giymesi nedeniyle eylemlere “Sarı yelekliler” hareketi adı verildi.

Gösteriler yayılıyor

“Sarı yelekliler” hareketi Fransa’nın sınırlarını aşarak Belçika ve Hollanda’ya uzanıyor.

Bu ülkelerde herhangi bir vergi artışı söz konusu olmamasına karşın Fransa’daki protestoculara destek amacıyla gösteriler planlanıyor. Geöen hafta da Brüksel de yüzlerce polis güvenlik önlemi almış çıkan olaylarda 70’den fazla kişi gözaltına alınmıştı. Bugün de Fransa ve Hollanda’da gösteriler olması bekleniyor.KAYNAK : [author_name]

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir