Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

SEÇİME 47 GÜN KALA

SEÇİME 47 GÜN KALA

ADAYLARDA SON DURUM

ADAYLARDA SON DURUM

HALKLARIN DEMOKRASİ PARTİSİ 3.OLAĞAN KONGRESİNİ SİZİN İÇİN İZLEDİM
HALKLARIN DEMOKRASİ PARTİSİ 3.OLAĞAN KONGRESİNİ SİZİN İÇİN İZLEDİM

İlimizden yaklaşık 200 kişinin dört otobüs ile cumartesi günü ciddi bir polis ve panzer eşliğinde başlayan yolculuğumuz Ağrı çıkışında ki kimlik kontrolleri ve Erzurum da verdiğimiz mola esnasında polis baskını ve ciddi tahrik kâr bir tutumla (Kadın Millet vekilimizin varlığına rağmen), her türlü tahrike gayet sakin şekilde karşılık verilerek yolculuğumuza devam ettik. Pazar günü sabah 7.00 gibi Ankara arena spor salonuna vardık.

Ciddi bir kalabalık yavaş yavaş salondaki yerlerini alırken, her koltuğa bir Hdp bayrağı ve bayrakların altına bayrak renklerinde şal konulmuş, salon bir gelin gibi süslenmişti, adeta düğün havasında saat:10.00 sularında kongre başladı. Resmi prosedürler, divan seçimi gibi işlemler tamamlandıktan sonra, gelen iller ve yabancı ve yerli siyasi parti ve stk temsilcileri anons edilerek teşekkür edildi. Resmi olarak salonda ve dışarıda 32.000 kişi olduğu açıklandı. Çok coşkulu bir kalabalık olduğunu da açıkça belirtmek isterim.

 

 

           DİRENÇLİYİZ, UMUTLUYUZ, KARALIYIZ, MUTLAKA KAZANACAĞIZ.

Söyleminin ön plana çıktığı 3.olağan kongrede kürsüye ilk olarak Eş Genel Başkan Serpil KEMALBAY çıktı konuşmasında özetle; Hdp’nin Türkiye partisi olduğu, ırk ve inanç gibi hiç bir ayrımın söz konusu olmadığı ve tüm renklerin adil bir şekilde temsil edileceğini anlattı, her inanç ve ırkın adil yaşamının tesisi için çalışacaklarını anlattı.

Bu kongrede bir ilk olduğunu öğrendiğim diğer ülkelerden gelen gözlemcilerin söz alması ve tüm temsilcilerin sizinleyiz söylemi ortak söylemdi. Altta resmin gördüğünüz Filistin’den gelen gözlemcinin söylemleri beni etkiledi ve şaşırttı; buraya gelirken polis barikatlarını gördüm dedi. Filistin’de de İsrail asker ve polisi bu tür barikatlar kuruyor dedi ve ekledi SİYONİZME karşı omuz omuz mücadele edeceğiz.

Saat:15.00’a kadar aday olmak isteyenlerin divana müracaatları istendi. Sık sık tertip komitesinin belirlediği sloganların dışına çıkılmaması istendi. Bu anonslara rağmen; biji berxudana afrinê (yaşasın afrin direnişi), bê serok jiyan nabe (lidersiz yaşam olmaz) söylemi ile imralı işaret edildi. Salonda Sayın ÖCALAN ismi her söylendiğinde herkes ayağa kalkıp çok ciddi alkış ve coşkuyla karşılık verdi. Özellikle Sayın DEMİRTAŞ ve Sayın BULDAN’ın İmralı adasın da ki görüşmelerde çekilen resimleri slayt olarak sunulduğunda salonda müthiş bir coşku oluştu.

Bir delegenin Selahattin DEMİRTAŞ’ın tekrar eş genel başkanlığa aday olması için verdiği öneri dilekçesi; Sayın Selahattin DEMİRTAŞ bizim gönlümüzün lideri ve PM birinci sıra üyemizdir söylemi ile işleme konulmadı.

Yeni Eş Genel Başkan adaylarının konuşmalarına geçildi. İlk Olarak kürsüye Eş Genel Başkan adayı Pervin BULDAN hanım efendi geldi.

Özetle: Düşmanlaştırmalara karşı Halkların Demokrat Partisi, kardeşliğin, bir arada eşit ve özgür yaşamın garantisidir. Partimiz Türkiye’nin çoğulcu çok kimlikli yapısını oluşturan Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Arap, Alevi, Ermeni, Ezdi ve Süryani, tüm inançları, ezilen ve ötekileştiren tüm kimlikleri temsil eden Türkiye demokrasisi için bir değerdir dedi. Konuşmasına: İşte bizi güçlü kılan bu temsil ettiğimiz değerler ve ortak vatanı hep birlikte inşa etme iddiamız ve kararlılığımızdır. Karşımızda ki güçler tekçiliği ne kadar dayatırsa dayatsın, bizler çoğulculuğu farklılığı, çok renkliliği savunmaya ve yaşatmaya devam edeceğiz. Herkes bu ülkede dilini, kültürünü, kimliğini ve inancını özgürce yaşayacak. Biz bunun mücadelesini sürdürüyoruz. İşte halkların demokratik partisinden korkanların fütursuzca saldırmalarının sebebi budur. Tekçiliği bozduğumuz için, çoğulculuğu, demokratik, katılımcı bir ülke yönetimini savunduğumuz için bizden korkuyorlar, korksunlar, onların tekçiliğine karşı bizler çoğuz, bizler buradayız, bizler mücadele edeceğiz dedi.

Divan üyelerinden Sayın Sırrı Süreyya ÖNDERİN; hepimizi mi? öldüreceksiniz, hepimizi mi? tutuklayacaksınız, buyurun öldürün veya tutuklayın söylemi de dikkat çeken önemli bir söylemdi.

Oylamaya geçildi ve Yeni Eş Başkanlar delegelerin oyları ile seçilmiş oldular.

Kısaca Halkların Demokratik Partisi 3. olağan kongresinden izlenimlerim aktardım.

 

Bora ERİM

Selam ve Saygılarımla

 

 

 

 

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir