AĞRI’DAKİ KARABULUT

AĞRI’DAKİ KARABULUT

SON ALTI AY’DA BELEDİYE BAŞKANLARI NELER YAPTI?

SON ALTI AY’DA BELEDİYE BAŞKANLARI NELER YAPTI?

Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

Helikopter ambulanslarmz 2008’den bu yana 31 bin 900 hasta tad
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 2 Aralık 2019 - 14:55:32
Helikopter ambulanslarmz 2008’den bu yana 31 bin 900 hasta tad

112 Acil ambulans sisteminin 25’inci kurulu yl dönümü dolaysyla düzenlenen tantm programnda konuan Koca, 112 acil salk hizmeti ann hastane öncesi ilk yardm ve acil salk hizmetlerinin yüz ak olduunu söyledi.

Vatandalara 3 bine yakn 112 istasyonu, 5 bini akn ambulans ve 34 bini akn personelle kesintisiz acil salk hizmeti sunulduunu belirten Koca, birçok hayatn kurtulmasnn, zamanla yarmaya, hastay en yetkin ellere, en ksa zamanda ulatrmaya bal olduunu dile getirdi.

Dünyada ücret istemeden, herhangi bir sigorta kurumundan ücret almadan vatandana hizmet veren tek hava ambulans hizmetinin Türkiye’de olduunu ve bununla da gurur duyduklarn ifade eden Koca, öyle konutu:

“Geldiimiz noktada, 112 istasyon saymz 2 bin 840, sadece 112 hizmetlerinde kullanlan ambulans saymz ise 5 bin 469 olmutur. 250 ambulansmza kar paleti taklarak, 22 ambulansmz ise kar bçakl ve kar paletli olarak en ar k artlarnda vatandalarmza ihtiyaçlar halinde eriebilmektedir. Özellikle ar trafik kazalarna hizmet vermek üzere, 4 yaral birden tayabilen 62 ambulansmz hizmet vermektedir. 91 youn bakm ve obez ambulansna ek olarak, 62 motosiklet ambulansmz sahada görev bandadr. 6 deniz ambulansmz, 17 helikopter ambulansmz, 3 uçak ambulansmzla karadan, denizden, havadan vatandamzn hizmetine yetiiyoruz. Kentlerde vakaya ulama süremizi 10 dakikann altna indirdik, krsalda ise ilk 30 dakikada çarldmz yere büyük oranda ulayoruz. Bu yln ilk 10 aynda kara ambulanslarmz 4 milyon 780 bin kiiye hizmet vermitir. Helikopter ambulanslarmz 2008’den bu yana 31 bin 900, uçak ambulanslarmz ise 2010’dan bu yana 13 bin 500 hasta tamtr. Yurt dndan ülkemize 673 hastamz getirilmitir.”

Koca, Türkiye’nin artk dünyann neresinde olursa olsun vatandana hizmet edebilen bir sisteme sahip olduunu, en son Arnavutluk depreminde yaralanan bir vatandan ambulans uçakla Türkiye’ye getirilerek tedavisinin saladn aktard.

“Acil hizmetlerinde geldiimiz nokta gurur verici olsa da hedefimiz her zaman daha iyisine ulamaktr.” ifadesini kullanan Koca, unlar kaydetti:

“lerleyen dijital ve teknolojik imkanlarn desteiyle daha hzl, daha iyi ve daha kaliteli acil salk hizmeti sunmak için çalmalarmz sürdürüyoruz. stasyon saylarmz, ihtiyaç duyulan bölgeler öncelikli olarak arttracaz, bununla ilgili olarak sürekli hizmet düzeyimizi ölçüyor, eksik veya yava kaldmz bölgelerimizi destekliyoruz. Acil çarlarn daha hzl ve efektif yönlendirilmesi adna çileri Bakanlmzn önderliinde ‘112 Tek Çar Projesi’ni destekliyoruz. Bu sayede acil duruma polis, itfaiye, ambulans gibi ekiplerin senkron ve koordineli bir ekilde müdahalesinin salanacan umuyoruz. Ambulanslarmz dijitalletiriyoruz. Ambulans içinde iken hastayla ilgili kaytlar komuta merkezi ve gidilen hastane ile paylalyor. Bu sayede hastann erken müdahalesi ve en isabetli merkeze sevki salanyor. Hasta adna vakit kayb engelleniyor. Pilot çalmalarn yürüttüümüz bu projede baarl sonuçlar aldk. Tüm ülkeye ksa zamanda yaygnlatrmay da planlyoruz.”

Afet durumlar için destek mobil haberleme merkezleri ve uydu destekli haberleme sistemlerinin devrede olduunu aktaran Koca, hastalar ve personelin güvenliini ve konforunu salamak açsndan üniversitelerle i birlii içinde sürekli Ar-Ge çalmalar yürütüldüünü anlatt.

– “112’yi aslsz çarlarla megul etmeyiniz”

Salk ordusunun ön cephesinde mücadele eden ksmn 112 acil personeli olduunu vurgulayan Koca, sözlerini öyle sürdürdü:

“Vatandalarmza da bir uyarda bulunmak isterim. Bir gün ihtiyaç annda 112’yi aradmzda karnzda megul sesi duyabilirsiniz. Zamanla yartnz o acil annzda, zamana yenik düebilirsiniz. Bu durumda kalmamak için 112’yi aslsz çarlarla lütfen megul etmeyiniz. Trafikte mavi ldak görüp, siren sesi duyduunuzda yol vermekte gecikmeyiniz. Unutmayn hiçbir acele iiniz, sizden yol isteyen ambulanstaki hastann durumu kadar acil olmayabilir. Bazen dakikalar, bazen saniyeler bir hayatn kaybna sebep olabilir. Bir baka zaman bu siz olabilirsiniz. Çardmzda en kritik anmzda bize en hzl ulaacak olan ambulanstr. Sesimizi ilk duyan komuta merkezindeki görevli, yardmmza ilk yetien ambulanstaki 112 acil salk personelidir. “

Koca, program sonunda 112 Acil çalanlarna plaket verdi. “Geçmiten Günümüze Acil Salk Hizmetleri” balkl sergiyi gezen Koca, Bakanlk binasnn önündeki alanda bulunan ambulanslar inceledi ve yetkililerden bilgi ald.

Bu srada Bakanlk binas üzerinden geçen 112 helikopteri Bakan Koca’y selamlamak üzere manevra yapt, Koca da helikopterdekilere el sallad.kaynak : www.star.com.tr

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir