GENÇLERİN ÇELEBİSİ

GENÇLERİN ÇELEBİSİ

AĞRI SPORA 1 MİLYON TL YARDIMI NEDEN REDDETTİLER

AĞRI SPORA 1 MİLYON TL YARDIMI NEDEN REDDETTİLER

Sahipsiz Ağrı’nın 80 büyüğü varmış?

Sahipsiz Ağrı’nın 80 büyüğü varmış?

YÜZDE 60 OY AMA YOL STABİLİZE

YÜZDE 60 OY AMA YOL STABİLİZE

AK Parti’li Vekil, sahte hesaptan kendi kendini överken yakalandı

AK Parti’li Vekil, sahte hesaptan kendi kendini överken yakalandı

hracat ve ithalat verilerine gre Trkiye, AB’nin beinci en byk ticaret orta oldu – Son Dakika Ekonomi Haberleri
  • Ana Sayfa » Ekonomi
  • 20 Mart 2018 - 14:24:10
hracat ve ithalat verilerine gre Trkiye, AB’nin beinci en byk ticaret orta oldu – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Avrupa Birlii’nin (AB) geçen yln Ocak-Aralk döneminde 84,8 milyar euroluk ihracat, 69,7 milyar euroluk ithalat gerçekletirdii Türkiye, birliin beinci en büyük ticaret orta olmaya devam etti.   Avrupa statistik Ofisi’nden (Eurostat) derlenen verilere göre, 28 üyeden oluan AB geçen yln tamamnda 1 trilyon 878,5 milyar euroluk ihracat ve 1 trilyon 853,5 milyar euroluk ithalat yapt. […]

Avrupa Birlii’nin (AB) geçen yln Ocak-Aralk döneminde 84,8 milyar euroluk ihracat, 69,7 milyar euroluk ithalat gerçekletirdii Türkiye, birliin beinci en büyük ticaret orta olmaya devam etti.

 

Avrupa statistik Ofisi’nden (Eurostat) derlenen verilere göre, 28 üyeden oluan AB geçen yln tamamnda 1 trilyon 878,5 milyar euroluk ihracat ve 1 trilyon 853,5 milyar euroluk ithalat yapt.

 

Birliin, söz konusu dönemde Türkiye’ye ihracat yüzde 8,8 artarak 84,8 milyar euro seviyesinde gerçekleti. Bu dönemde, AB’nin Türkiye’den ithalat ise yüzde 4,5 yükselile 69,7 milyar euro oldu.

 

Böylece Türkiye, AB’nin d ticaretindeki en önemli beinci ülke konumunu sürdürdü.

 

ABD, AB’nin en büyük ticaret orta

Birlik üyesi ülkelerin 375 milyar euroluk ihracat ve 254,2 milyar euroluk da ithalat gerçekletirdii ABD, AB’nin en büyük ticaret orta konumunu 2017’nin Ocak-Aralk döneminde de devam ettirdi. AB’nin ABD’ye ihracat bir önceki yln ayn dönemine kyasla yüzde 3,2, ABD’den ithalat da yüzde 1,5 art kaydetti.

 

Söz konusu dönemde AB’nin ikinci en büyük ticaret orta Çin oldu. Bu dönemde AB, 198,3 milyar euroluk ihracat yapt Çin’den 374,3 milyar euroluk ithalat gerçekletirdi. AB ülkelerinin Çin’e ihracat söz konusu dönemde yüzde 16,9 ve Çin’den ithalat ise yüzde 8,5 yükseldi.

 

AB’nin Rusya’dan ithalat, ihracatn geçti

AB’nin geçen yln Ocak-Aralk döneminde 150,8 milyar euroluk ihracat ve 110,2 milyar euroluk ithalat yapt sviçre, birliin üçüncü en önemli ticari partneri olarak kaytlara geçti. Bu dönemde, AB’nin sviçre’ye ihracat yüzde 6,1 artarken, ithalat yüzde 9,4 azald.

 

AB ülkelerinin 86,2 milyar euroluk ihracat ve 145 milyar euroluk ithalat gerçekletirdii Rusya ise en büyük dördüncü ticaret orta oldu. AB’nin Rusya’ya geçen yln Ocak-Aralk dönemindeki ihracat bir önceki yln ayn dönemine kyasla yüzde 19,1, bu ülkeden ithalat da yüzde 22 yükseldi.

 

Öte yandan AB’nin en büyük ticaret partnerleri sralamasnda Türkiye’yi Japonya, Norveç, Güney Kore, Hindistan ve Kanada izledi.KAYNAK star.com.tr

  • Etiketler
  • Yorumla

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir