AĞRI’DAKİ KARABULUT

AĞRI’DAKİ KARABULUT

SON ALTI AY’DA BELEDİYE BAŞKANLARI NELER YAPTI?

SON ALTI AY’DA BELEDİYE BAŞKANLARI NELER YAPTI?

Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

i bulamayan tekstilci Diyarbakra gidiyor – Son Dakika Haberi – Haberler
  • Ana Sayfa » Ekonomi
  • 11 Temmuz 2019 - 04:46:33
i bulamayan tekstilci Diyarbakra gidiyor – Son Dakika Haberi – Haberler

stanbul’da konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren firmalar, tevik uygulamas ve ucuz i gücü avantajndan faydalanmak için Diyarbakr’a yatrma yöneldi. Güneydou Tekstil Sanayi ve Adamlar Dernei (GÜNTAD) çats altnda bir araya gelen tekstil ve konfeksiyon firmalarnn Diyarbakr’a yatrm için hazrlad proje, Diyarbakr Valilii ve Karacada Kalknma Ajans’nn destei ile hayat buldu. Proje kapsamnda Diyarbakr-Elaz kara yolunda 129 hektar alanda Tekstil htisas Organize Sanayi Bölgesi oluturulmas için altyap çalmalarna balanrken, söz konusu bölgede tesis kurmak isteyen 60 firmaya arsa tahsis edildi. 400 milyon lira yatrmla 10 bin kiiyi istihdam etmeyi taahhüt eden firmalardan bazlar inaata balad. Bu 60 firmann 20’sini stanbul’dan gelen giriimciler oluturdu.

UCUZ GÜCÜ MKANI

Ferma Fermuar Tekstil Yönetim Kurulu Bakan erif Özhan, yapt açklamada, yaklak 40 yldr stanbul ve Çorlu’da fermuar ürettiklerini söyledi. Son yllarda tekstil sektöründe içi skntsnn yaandn, bu nedenle firmalarn Dou ve Güneydou Anadolu bölgelerinde araya girdiini belirten Özhan, Diyarbakr’da oluturulan Tekstil htisas Organize Sanayi Bölgesi’nin firmalar için çok cazip olduunu ifade etti. Burada 12 bin metrekare alanda 120 kiinin çalaca bir tesis kuracan dile getiren Özhan “Çorlu ve stanbul’daki tesislerimde çaltracak içi bulamyorum. Tevik uygulamas buray cazip klyor ve burada ucuz i gücü mevcut. Dou ve Güneydou’da büyük i gücü var, bunu deerlendirmek lazm” dedi.

TEVK AVANTAJI VAR

Yatrm için stanbul’dan gelen Sabra Tekstil Yönetim Kurulu Bakan Sabri Sami Ylmaz ise 33 yldr stanbul’da giysi üretimi yaptn söyledi. Diyarbakr’da 6 bin metrekare kapal alanda en az 100 kiinin çalaca tesisin bir yl içerisinde faaliyete geçeceini ifade eden Ylmaz, stanbul’da i gücüne dayal sektörde büyümenin zorlatna dikkati çekerek, bu nedenle Anadolu’ya yöneldiklerini, tevik uygulamasnn da buna büyük katk sunduunu aktard. Ylmaz, batda tekstil sektöründe çalacak içi bulmakta zorlandklarn dile getirerek, “Tevik uygulamasnn avantajlar buraya yatrm için cezbediyor. Sektör son yllarda ç, Dou ve Güneydou Anadolu bölgelerine geçi yapyor. Buradaki tesisimizin hemen inaatna balyoruz, 2020 ylnda üretime balayacaz” ifadelerini kulland.

10 bin kiiye istihdam imkan

GÜNTAD Bakan hsan Ourlu 1290 dekar alan üzerine kurulan Diyarbakr Tekstil htisas Organize Sanayi Bölgesi’nde yatrm yapmak için 60 giriimciyle sözleme imzaladklarn, bunun 20’sinin stanbul’dan geldiini söyledi.  10 bin kiiye istihdam salayacak tesislerin yüzde 80’inin gelecek yl üretime geçeceini vurgulayan Ourlu, öyle konutu: Tevik uygulamasnn ehre yatrm yapan giriimcilere salad büyük imkana dikkati çeken Ourlu, “Batdaki bir OSB’de bir dönüm arsa bedeliyle burada 4 dönüm kapal alan yaplabiliyor. Uygulama kapsamnda giriimciye arsa bedava

 veriliyor, vergi ve sigorta primi indirimi salanyor. Batda 200 içi çaltran bir firma buraya geldiinde sadece SGK priminden ayda 100 bin lira kar olacak. Yatrmc sunulan bu büyük frsat kaçrmasn” dedi. KAYNAK star.com.tr

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir