GENÇLERİN ÇELEBİSİ

GENÇLERİN ÇELEBİSİ

AĞRI SPORA 1 MİLYON TL YARDIMI NEDEN REDDETTİLER

AĞRI SPORA 1 MİLYON TL YARDIMI NEDEN REDDETTİLER

Sahipsiz Ağrı’nın 80 büyüğü varmış?

Sahipsiz Ağrı’nın 80 büyüğü varmış?

YÜZDE 60 OY AMA YOL STABİLİZE

YÜZDE 60 OY AMA YOL STABİLİZE

AK Parti’li Vekil, sahte hesaptan kendi kendini överken yakalandı

AK Parti’li Vekil, sahte hesaptan kendi kendini överken yakalandı

İşte yüksek kolesterolün nedenleri | GAZETE VATAN
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 16 Ekim 2018 - 01:54:32
İşte yüksek kolesterolün nedenleri | GAZETE VATAN

Yüksek kolesterol, kalp sağlığınıza zarar verebilir ve karaciğer problemleri gibi ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu tip kötü etkiler çoğu kişi tarafından bilinse de göz ardı edilmektedir ve kolesterolün artışına neden olabilecek şeylerin farkında değillerdir. Peki, yüksek kolesterolün nedenleri nelerdir?   Fazla kilolar    Aşırı kilolu veya obez olan kişilerin, stabil ve sağlıklı bir kiloyu koruyanlar ile […]

Yüksek kolesterol, kalp sağlığınıza zarar verebilir ve karaciğer problemleri gibi ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu tip kötü etkiler çoğu kişi tarafından bilinse de göz ardı edilmektedir ve kolesterolün artışına neden olabilecek şeylerin farkında değillerdir. Peki, yüksek kolesterolün nedenleri nelerdir?

 

Fazla kilolar 

 

Aşırı kilolu veya obez olan kişilerin, stabil ve sağlıklı bir kiloyu koruyanlar ile karşılaştırıldığında, yüksek kolesterol hastası olma riskleri daha yüksektir. Vücuttaki yağ birikimi, bu lipiti atardamarlarınızdan arındırma yeteneğinizi azaltır. Böylece damar içindeki plağın oluşma eğilimini artırır. Vücut ağırlığınızı takip etmeniz önemlidir. Aşırı kiloluysanız, kilonuzu daha iyi kontrol etmenizi sağlayan sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemelisiniz.

 

Beslenme düzeni ve alışkanlıkları

 

Beslenme alışkanlıklarınız kolesterol seviyenizi ciddi derecede etkiler. Özellikle çok yağlı ya da işlenmiş yiyecekler tüketmek kolesterol seviyenize kötü bir dönüşüm sağlayabilir. Böylece, sebzeler ve sağlıklı yağlar açısından zengin bir diyet, kolesterol seviyesinin kontrolünü daha kolay hale getirir.

 

Stres

 

Duygusal sağlığınızı etkilemenin yanı sıra, vücudunuzun  doğal düşmanı stres, lipitleri atardamarlarınızdan uzaklaştıran süreci etkileyebilir. Ayrıca, stresten şikayetçi kişilerin, olumsuz zihinsel durumlara karşı koymak için sağlıksız yiyecekleri seçme olasılıkları da daha yüksektir. Bu nedenle günlük rahatlama teknikleri ve nefes egzersizlerini uygulamak önemlidir.

 

Aile geçmişi çok önemlidir 

 

Ayrıca, yüksek kolesterol seviyelerine neden olabilecek ve akılda tutulması gereken faktörlerden biri de aile geçmişiniz ya da genetik geçmişinizdir. Bu rahatsızlıktan şikayetçi aile bireylerine sahip olan kişilerin, yaşamının bir noktasında kendisinin de bu rahatsızlığa sahip olma riski iki kattan fazladır. 

 

Hareketsiz yaşam

 

Hareketsiz bir yaşam tarzı kurmak, yüksek kolesterol seviyesinin başlıca nedenlerinden biridir. Aktif bir hayatınız olmadığında, vücudunuz yağ kaynaklarını enerjiye dönüştürme yeteneğini kaybeder ve onların vücutta kalmasına neden olur. Düzenli fiziksel aktivite olarak günde 30 dakika yürümek kolesterolü kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

 

 

 

 kaynak www.gazetevatan.com

  • Etiketler
  • Yorumla

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir