TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

SEÇİME 47 GÜN KALA

SEÇİME 47 GÜN KALA

ADAYLARDA SON DURUM

ADAYLARDA SON DURUM

GENÇLERİN ÇELEBİSİ

GENÇLERİN ÇELEBİSİ

AĞRI SPORA 1 MİLYON TL YARDIMI NEDEN REDDETTİLER

AĞRI SPORA 1 MİLYON TL YARDIMI NEDEN REDDETTİLER

“İYİLİK” Karşıdan Beklenmez “İYİLİK” yapılır.
“İYİLİK” Karşıdan Beklenmez “İYİLİK” yapılır.

          Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor. Nahl suresi:90

          Birlik ve beraberliğin, hukukun, yaşamın anahtarını bu ayetle Rabbimiz bize hediye ediyor ve son olarak çok zorlanacağımız bir şey istiyor. “Düşünüp tutasınız diye bize öğüt veriyor.” düşünmek ve öğüt çok zor iş, biz insanların en çok zorlandığı nokta…

Toplumdaki söylemleri analiz ettiğimiz zaman, kimse öğüte “nasihate” kıymet vermiyorsa, o toplumda yalan hakim olmuş ve sözün kıymeti kalmamıştır sonucu ortaya çıkar.

Düşünce temelinden baktığımız zaman. Çok kişiye sordum derdin ne diye; sağlık problemi olanlar, borcu olanlar, almak istedikleri ev, araba vs. gibi cevaplar ile muhatap oldum ve hep kişinin kendi sorun ve beklentilerini söylediğini gördüm, daha bu güne kadar şöyle bir derdi olan görmedim.”Benim komşumun veya akrabamın hatta arkadaşımın şu sıkıntısı var bu bana dert oldu.” Maalesef inancımızdan hatta insanlıktan uzaklaşıp kapitalizm denen zehrin bağımlısı, kendi kişisel geçim veya lüks özlemi ekseninde bir düşünce hemen herkesi esir almış durumda. Yukarıdaki ayette iyilim ve yardım kısmını sadece kendisine iyilik ve yardım edilmesi gerektiği anlamda, anlayan. Kimseye iyilik ve yardım yapmayı aklına getirmeyen insanlar.

Bir arkadaşım Allah iyilikler lütfetsin ona, bir gün aynen şöyle dedi; Allah diyor zenginler fakire yardım edin, zenginlere giden fakirlere o zenginler Allah versin diyor. Gülermisin, ağlarmısın.

İyiliği bir minnet ve karşılık bekleme noktasında yapıp, sonra ben ona iyilik yaptım o bana yapmadı deyip iyilikten vazgeçenler, sizin ki iyilik değil ticaret ve ticarette böyle şeyler hep olur zira iyiliğin minnet ve karşılığı olmaz. Sen üzerine düşeni yap onun karşılığı sana mutlaka gelir, illa yaptığın yerden bekliyorsan iyiliği Allah için yap O yapılan hiç bir iyi veya kötüyü karşılıksız bırakmaz.

Karşımızdakilerden iyilik veya yardım bekleyen bizler, biz kime ve ne için ne iyilik ve yardım da bulunduk diye biraz düşünseler her şey çok güzel olacak. En başta yazdığımız ayetin her cuma hutbede okunması tesadüf değil, toplumun iç siyaset ve barışının temeli bu anahtar cümlede gizli. Öğrendiğini uygulamak; ilmiyle amel etmek demektir. İlminiz çok, yaşantınızda ilminizden eser yoksa bu ilim sizi alim yapmaz ama az olan ilminizi hayatınıza koyarsanız “Alim” olursunuz.

Her birey iyi olmak çevresinde ki yardıma ihtiyaç duyan insanlara yardım etmek zorundadır, bu insan olmanın gereğidir. Hepimize iyilik dolu bir hayat diliyorum. Allah bizi iyilik eden ve iyilik bulan iyi kullarından eylesin.

Son söz; Yalan ve iyi bir arada olmaz. Yalanın olduğu yerde iyilik bulunmaz.

 

Selam ve Saygılarımla

Bora ERİM

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir