Nerede o eski bayramlar! Ve sanal bayramlaşma..

Nerede o eski bayramlar! Ve sanal bayramlaşma..

Bekir Kösedağ Vefat Etti

Bekir Kösedağ Vefat Etti

AĞRI’DA SON DURUM 2-2 AMA!!!

AĞRI’DA SON DURUM 2-2 AMA!!!

İş-Kur kapsamında belediyeye alınan işçiler başkanın tarlasında çalıştırıldı!

İş-Kur kapsamında belediyeye alınan işçiler başkanın tarlasında çalıştırıldı!

Bu kez sıvadın Taner! – Cenap Elem Yazdı

Bu kez sıvadın Taner! – Cenap Elem Yazdı

Kamu borlarnn yaplandrlmasna ynelik bavurular Ramazan Bayram sresince de internetten alnmaya devam edecek – Son Dakika Ekonomi Haberleri
  • Ana Sayfa » Ekonomi
  • 14 Haziran 2018 - 15:21:40
Kamu borlarnn yaplandrlmasna ynelik bavurular Ramazan Bayram sresince de internetten alnmaya devam edecek – Son Dakika Ekonomi Haberleri

AA muhabirinin Gelir daresi Bakanlndan (GB) edindii bilgilere göre, Vergi ve Dier Baz Alacaklarn Yeniden Yaplandrlmasna likin Kanun kapsamndaki alacaklarn yaplandrlmas için 31 Temmuz’a kadar süre tannd. Bu imkandan yararlanmak isteyenler www.gib.gov.tr, e-devlet (www.turkiye.gov.tr) ve vergi daireleri üzerinden müracaatta bulunabiliyor. GB, vatandalarn Ramazan Bayram süresince de yeniden yaplandrma bavurularn online olarak yapabilmelerine imkan salad. Borcu olan vatandalar bayramda bavurularn “www.gib.gov.tr” üzerinden gerçekletirebilecek.

Kanun kapsamnda, 31 Mart ve öncesi döneme ait vergi, resim ve harç borçlar yer alyor. Ayrca, düzenlemeden, askerlik, seçim, nüfus, trafik idari, karayollar tama, otoyol ve köprülerden ihlalli geçi para cezalaryla Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafndan verilen para cezas borçlar olanlar yararlanabiliyor. Vadesi 18 Mays’tan önce olan ecrimisil, kaynak kullanm destekleme fonu, örenim kredisi, katk kredisi alacaklar ve haksz yere yararlanlan destek ödemeleri gibi dier kamu alacaklar da kapsamda bulunuyor.

Borçlar internetten sorgulanabiliyor

Vatandalar, devlete borcunun bulunup bulunmadn “www.gib.gov.tr”den ya da GB’in mobil uygulamasndan sorgulayarak örenebiliyor. Sorgulamay yapan vatanda, Ramazan Bayram dahil 31 Temmuz’a kadar bavuru yapp, borçlarn yaplandrarak ödeyebilecek.

Yaplandrmadan yararlanan vatandalar, borç asln ve Yurt çi Üretici Fiyat Endeksi (Y-ÜFE) oranlar esas alnarak hesaplanan tutar ödemesi halinde, gecikme faizini, zammn ve vergi cezalarn ödemeyecek. Vergi aslna bal olmayan cezalarn yüzde 50’sinin ödenmesi durumunda da kalan yüzde 50’si tahsil edilmeyecek.

Vadesi 31 Aralk 2013’ten önce olan 100 lira ve altndaki borçlar ise bavuru aranmadan silinecek.

Pein ödeme avantaj

Vatandalar, borçlarn pein ödemeleri halinde çeitli avantajlardan yararlanacak. Hesaplanan tutarn tamamnn ilk taksit ödeme süresi olan 1 Ekim’e kadar ödenmesi halinde, katsay uygulanmayacak. Y-ÜFE oranlar üzerinden hesaplanan tutardan yüzde 90 orannda indirim yaplacak. dari para cezalarnn da aslndan yüzde 25 indirim gerçekletirilecek.

Dileyen borçlular ise 6, 9, 12 ve 18 eit taksitle ödeme seçeneklerinden birini tercih edebilecek. lk taksit 1 Ekim’e kadar, kalan taksitler ise takip eden ikier aylk dönemler halinde ödenebilecek. Taksitle ödeme halinde, taksit saysna göre borçlara katsay uygulanacak.

Kredi kartyla ödeme

Yaplandrlan borçlarn kredi kartyla pein ya da taksitle ödenmesi de mümkün olacak. Kredi kartyla ödemeler, “www.gib.gov.tr”de yer alan internet vergi dairesinden gerçekletirilecek. Kredi kartyla ödeme yapldnda, ilem tarihi itibaryla borç ödenmi olacak.

Yaplandrmadan yararlanmak için ilk iki taksitin tam ve süresinde ödenmesi gerekecek. Bir takvim ylnda ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi halinde, yaplandrma hakk kaybedilecek.

Bu içeriğin Kaynağı: http://www.star.com.tr/ekonomi/kamu-borclarinin-yapilandirilmasina-yonelik-basvurular-ramazan-bayrami-suresince-de-internetten-alinmaya-devam-edecek-haber-1353925/

  • Etiketler
  • Yorumla

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir
Önceki yazıyı okuyun:
Bodrum’da inşaat çalışmasından 1800 yıllık tarih çıktı

DHA |  14 Haziran 2018 Perşembe - 17:44 | Son Güncelleme : 14 06 2018 - 17:55 Bodrum'da özel bir mülk...

Kapat