Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

SEÇİME 47 GÜN KALA

SEÇİME 47 GÜN KALA

ADAYLARDA SON DURUM

ADAYLARDA SON DURUM

Karaburun’da göçmen teknesinin batmasına ilişkin 4 kişi gözaltına alındı
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 13 Ekim 2018 - 23:16:33
Karaburun’da göçmen teknesinin batmasına ilişkin 4 kişi gözaltına alındı

AA |  13 Ekim 2018 Cumartesi – 19:39 | Son Güncelleme : 13 10 2018 – 20:10

İzmir’in Karaburun ilçesinde teknenin batması sonucu 8 düzensiz göçmenin cesedine ulaşılan ve bir kişinin de sağ kurtulduğu olaya ilişkin, yasa dışı geçişi organize ettikleri iddia edilen 4 zanlı gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, İzmir Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı ve  İnsan Ticareti ile Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 28 saat can yeleğiyle  yüzdükten sonra karaya çıkmayı başaran Irak uyruklu 30 yaşındaki Mıhabat İsmael  Ali’nin verdiği bilgiler doğrultusunda çalışma başlattı.

 

Polis ekipleri, kişi başı bin 500 dolara anlaştıkları düzensiz  göçmenleri İstanbul‘dan İzmir’e gelişlerinde karşılayan ve Foça ilçesine  transferlerini sağlayan 4 zanlının kimliklerine ulaştı.

 

Operasyon düzenleyen ekipler, şüpheli 4 kişiyi yakaladı.

 

 

Emniyette ifadeleri alınan zanlıların İstanbul’dan gelen göçmenleri  karşıladıklarını ve Karabağlar ilçesinde iki grup halinde evlerde misafir  ettiklerini itiraf ettikleri öğrenildi.

 

Bu arada, tekneyi kullanan kişinin deniz yolu taşımacılığında  tecrübesinin olmadığı, kısa bir eğitim sonrası teknenin Irak uyruklu bir düzensiz  göçmene teslim edildiği bilgisine ulaşıldı.

 

Öte yandan, İzmir Adli Tıp Kurumunda otopsisi yapılan olayda hayatını  kaybeden 8 kişiden birinin, karaya ulaşmayı başaran Mıhabat İsmael Ali’nin eşi  olduğu kesinlik kazandı.

 

Olayda suda kaybolduğu değerlendirilen diğer 26 düzensiz göçmeni arama  çalışmaları sürüyor.

 

Karaburun açıklarında göçmenleri taşıyan teknenin batması sonrasında  6’sı karada, 2’si denizde olmak üzere 8 kişinin cesedine 10 Ekim’de ulaşılmış,  kazadan kurtulan bir kadının ifadesi doğrultusunda kayboldukları değerlendirilen  26 kişinin aranmasına başlanmıştı.  

 

  

 KAYNAK:www.gazetevatan.com

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir