Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

SEÇİME 47 GÜN KALA

SEÇİME 47 GÜN KALA

ADAYLARDA SON DURUM

ADAYLARDA SON DURUM

Kars’ta felli hastalara ‘robot’lu destek veriliyor – Son Dakika Salk Haberleri
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 11 Ekim 2018 - 16:11:37
Kars’ta felli hastalara ‘robot’lu destek veriliyor – Son Dakika Salk Haberleri

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Salk Aratrma ve Uygulama Merkezi Hastanesinde bulunan “Robot Yardml Yürüyü Eitim Sistemi” felç, omurilik yaralanmas, multipl skleroz (MS) gibi hastalklarda ifa oluyor.

 

KAÜ Salk Aratrma ve Uygulama Merkezi Hastanesine 2 yl önce getirilen ve o günden beri Ar, Ardahan, Idr ve çevre illerdeki hastalara hizmet veren sistem, yaklak 45 hastann iyilemesine yardmc oldu.

 

Engelli hastalarda kas gücü, eklem hareket açkl ve yürüme fonksiyonunu daha iyi seviyelere çkartmak için tasarlanan sistem, iyilemede büyük kolaylk salyor.

 

Hastann durumuna göre kendisini otomatik olarak ayarlayan robot, senkronize ekilde aktif gelitirilmi sanal gerçeklik yazlmyla hastann yürüyü bandnda yürüyüünü salyor.

 

KAÜ Hastanesi Bahekimi Yakup Bayku, AA muhabirine yapt açklamada, “Türkiye’de birçok hastanede olmayan bir sistem, bu sistemin varl sayesinde yaklak 45 hasta baarl tedavi edildi.” dedi.

 

Cihazdan Dou Anadolu’da baka yok

Robot Yardml Yürüyü Eitim Sistemi sayesinde hastalarn baka merkezlere sevk edilmediini belirten Bayku, “8 kiilik ekiple hastalarmza hizmet verilmektedir ve üçüncü basamak fizik tedavi ünitemiz her türlü fizik tedavi hastalarna hizmet verebilecek kapasitededir. Cihazmz Dou Anadolu Bölgesi’nde tek.” diye konutu.

 

KAÜ Salk Aratrma ve Uygulama Merkezi Hastanesi Fizyoterapisti Cevdet Bozbyk ise cihazn hastaneye gelmesinde emei geçenlere teekkür ederek, cihazn özellikle yetikinler için tasarlandn ifade etti.

 

Bozbyk, “Robotumuzu felç, omurilik yaralanmalar multipl skleroz gibi hastalklarda hastann yürüme fonksiyonunu, eklem hareket açkln ve kas gücünü artrmak için kullanmaktayz.” dedi.

 

Bozbyk, yürüme bozukluu olan hastalarda baarl sonuçlar alndn söyleyerek, unlar kaydetti:

 

“Günlük 8-10 hasta alabiliyoruz, yürüme bozukluu olan hastalarn hemen hepsinde bu tedaviyi uyguluyoruz. imdiki hastamz yüksekten düme omurilik yaralanmas tansyla bize geldi. Geldiinde tekerlekli sandalyeyle gelmiti, u an mobilize ettik ve kendi bana yürüyor. Doru ve doal yürüme olumas için hastamza robot takviyesi yapyoruz.”

 

Robot hastalarn yüzde 80’inde olumlu sonuç verdi

Sistemin bölge illere de hizmet verdiini vurgulayan Bozbyk, “Dier illerden Idr, Ardahan, Ar civarndan youn talep oluyor. Robotun gelmesinden bu yana ortalama 45-50 hastay tedaviye aldk ve bunlarn yüzde 80’inde olumlu sonuç aldk.” dedi.

 

Robot Yardml Yürüyü Eitim Sistemi’nde tedavi gören Emine Aydemir ise bir kaza sonucu hastaneye geldiini ve tedavi gördüünü belirtti.

 

Robotla yürüyüünün daha da iyiye gittiini anlatan Aydemir, “3 aylk tedavi süreci öncesi hiç yürüyemiyordum. Robotla yürüyüüm çok düzeldi, geliti. Artk salkl olduum dönemlerdeki gibi yürüyebiliyorum. Robot tedavi sürecimi hzlandryor.” diye konutu.kaynak : www.star.com.tr

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir