TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

SEÇİME 47 GÜN KALA

SEÇİME 47 GÜN KALA

ADAYLARDA SON DURUM

ADAYLARDA SON DURUM

GENÇLERİN ÇELEBİSİ

GENÇLERİN ÇELEBİSİ

AĞRI SPORA 1 MİLYON TL YARDIMI NEDEN REDDETTİLER

AĞRI SPORA 1 MİLYON TL YARDIMI NEDEN REDDETTİLER

KENDİMİZİ NE KADAR TANIYORUZ?
KENDİMİZİ NE KADAR TANIYORUZ?

EN KÖTÜ DUYGU BİLE İYİYE DÖNÜŞEBİLİR!!!

            İnsan duygularını kontrol edebildiği kadar, başarılı ve erdemli olabilir, öncelikle kendi içi dünyasına yolculuk yapıp kendi iyi ve kötü duygularını keşfetmesi gerekir. Zira kendini tanımadan kendindeki güçlü veya zayıf duyguları öğrenmeden, duygularını nasıl kontrol edip daha iyi ve doğruya yönlendirebilir.

Ne istediğini belirlemeli insan;

  1. Erdemli, şerefli, onurlu, karakterli kısaca iyi bir insan olarak yaşamak mı?
  2. Hiçbir şeyin farkında olmadan bir hayvan gibi yaşamak mı?
  3. Nefret ve öfke ile kötülük merkezli bir hayat mı? Ne istediğini bilmez isen bir kukladan öteye geçemezsin bu gerçek zira ne istediğini bilmeyen insan ya her şeyi istiyordur; bu aç gözlülük-tür ya da hiçbir şey istemiyordur ki bu mümkün değildir.

Bizi ilgilendiren birinci şıktaki insanlar ama kısaca ikinci ve üçüncü şıka da değineceğiz bu yazımızda.

Erdemli ve şerefli bir hayatın temeli doğruluktan başlar zira doğru olmayan bir söz ve davranışta iyi bir şey aramak saflıktan öte bir davranıştır. Peki, nasıl olacak bu, insan Ying Yang felsefesinde ki gibi iyi ve kötüyü bir arada barındıran ve %100 iyi olmayacağı gibi %100 kötüde olamayan bir varlık. Ne istediğini bilecek ve yolculuğa başlayacak iyi ve şerefli bir insan olarak yaşamını sürdürmeye başlayan bir insan kendini araştırmaya başlayacak. Hangi durumlarda ne gibi tepkiler veriyor, hangi duygular daha baskın; çok mu korkak veya öfke kontrolünde zayıf mı? Neleri seviyor, nelerden nefret ediyor? Sabırlımı, telaşlımı? Kıskanç ve hırslımı? Yoksa vurdumduymaz ve mıymıntı mı? Liste daha uzatılabilir siz kendinizi tanıdığınız ve sizde hâkim olan duygularınızı düşünün ve hayal edin.

Farkındalık zıtlıklar ile başlar, korku ve cesaret, sevgi ve nefret, gerçek ve yalan… Böylece uzar gider. Her şey zıddı ile değer kazandığı gibi, kötü duygular iyileştirilebilir.

Örneğin; Korku, korkunuzu doğru şekilde yönlendirdiğinizde korku duygunuz sizi başarıya götürecek önemli bir silaha dönüşebilir. Bunu için öncelik belirlemeli neden ve niçin korkuyorum ve madem ben korkak bir insanım en tehlikeliden korkmalı veya en değerlimi kaybetmekten korkmalıyım motivasyonu ile sizi korkutan basit şeylerden kurtulabilirsiniz. En tehlikeli varlık nedir? İnsana en büyük zararı verebilecek varlık, bunu tespit etmekle başlayalım. Benim inancıma göre Allah’tan daha tehlikeli bir varlık yoktur ve olamaz galiba yeryüzünde yaşayan ateistler hariç tüm insanlar benimle aynı fikirdedir. Korkumuzu yaratıcımızın rızasına ulaşamamak veya sevgisini kaybetmek, gazabına uğramak noktasında odaklayabilirsek bu korku bizi korkusuz bir insana dönüştürür. Zira Allah’tan korkan hiçbir şeyden korkmaz, Allah’tan korkmayan her şeyden korkar. Bir başka duygu ile devam edelim.

Bizi felakete götürebilecek duygulardan en önemlisi kanımca sevgidir. Yanlış bir şeye duyulan sevgi insanı çok zor durumlara düşürebilir. Örneğin; Alkol ve Madde sevgisi, bu sevgi insanın şeref ve onurdan çok uzak bir şekilde vahim bir uçuruma götürüp orda helak olmasına sebebiyet verebilir ve bu maddelere duyulan sevgi, aşırı bağımlılığa ve bu bağımlılık uğruna akıl almayacak derecede büyük, cinayete kadar varabilecek yanlışlara götürebilir. Üreme içgüdüsünün vermiş olduğu haz duygusuna olan düşkünlük ve sevgi insanı sapık bir tacizciye dönüştürebilir. Bu yukarda belirtiğimiz ibretlerden de anlaşıldığı gibi duygularımızı doğru yönlendirmez isek çok büyük felaketler yaşamamız an meselesidir. Zira bir duygunun bir anlık esareti, hayat boyu telafi edilemeyecek büyük yıkımlar doğurabilir.

Kendimizi tanıma yoluna girmek için doğruluk yolu şarttır. Doğru sözlü olmayan insandan doğru davranışlar beklenmeyeceği için, doğru sözlü ve doğru davranışlara sahip olmayan insanın kendini tanıması mümkün değildir. Kısacası ilk olarak doğru olmamız gerekmekte. Zira sözü yalan olanın işinde doğruluk aramak saflıktır ve kendini türlü bahaneler ile kandıran insanın kendini tanıması mümkün değildir.

Doğru insan kendisi ile barışmak ve yoğunlukla etkisinde kaldığı duyguları tamir etmek zorundadır. Örnek; Kıskanç bir insan olduğunu keşfettin ve bu duygunun bir ileri aşaması olan hasede düştüğünde felakete gideceğini anladın, hemen bu duyguyu doğru bir şekilde kanalize edip bu kötü duyguyu iyi yöne çevirebilirsin. Nasıl mı? Madem bende kıskançlık duygusu baskın bende doğru şeyleri kıskanırım, bilim insanlarını ve onların insanlığa kattığı değerleri kıskanır daha iyisini yapmak için mücadele ederim. Birini boyunu veya gözünü, göreceli olan güzelliğini veya zekâsını kıskanmak yerine onun yaptıklarını kıskanır daha iyisini yapmaya çalışırım. Olamaz mı bal gibi olur yeter ki isteyin. İlla birini kıskanacaksanız iyi bir insanı kendinize hedef seçin ve ondan daha iyi olamaya çalışarak bu duygunuzu tatmin edin.

Sözü çok fazla uzatıp okunmayacak uzunluğu taşımak istemiyorum, zira izlemek okumaktan daha kolay geliyor birçok kişiye. Harfleri izlemek zor ama uyduruk görüntüleri izlemek kolay, enteresan bir durum.

En iyi en doğru olandır ve en doğru en iyi olandır.

Selam ve Saygılarımla

Bora ERİM

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir