Ağrı Yeşilay Uyuşturucuyla Mücadele Günü Mesajı Yayımladı!

Ağrı Yeşilay Uyuşturucuyla Mücadele Günü Mesajı Yayımladı!

Ağrı Dağı ve Çevresi Turizm Master Planı Tanıtım Toplantısı Düzenlendi

Ağrı Dağı ve Çevresi Turizm Master Planı Tanıtım Toplantısı Düzenlendi

Ağrı Afad Personeli Camilerde Deprem Bilgilendirmesi Yapıyor!

Ağrı Afad Personeli Camilerde Deprem Bilgilendirmesi Yapıyor!

Ağrı’da YKS’ye Giren Öğrencilerin Aileleri Çocukları İçin Dualar Etti

Ağrı’da YKS’ye Giren Öğrencilerin Aileleri Çocukları İçin Dualar Etti

Ağrı Taşlıçay’da Balık Gölü Festivali hazırlıkları başladı

Ağrı Taşlıçay’da Balık Gölü Festivali hazırlıkları başladı

ki seenek maliyetli geldi! Gz Trkiye ile yapacaklar tren seferlerine evirdiler
  • Ana Sayfa » Ekonomi
  • 14 Eylül 2021 - 20:03:35
ki seenek maliyetli geldi! Gz Trkiye ile yapacaklar tren seferlerine evirdiler

Bursa Ticaret ve Sanayi Odasndan (BTSO) yaplan aklamaya gre oda, hedef lkelerdeki yatrm ve ticaret frsatlarn Bursal firmalara tantmak amacyla dzenledii webinar programlarn srdryor. Kresel Fuar Acentesi organizasyonunda dzenlenen 55. webinarda Pakistan pazarndaki ticaret ve yatrm imkanlar deerlendirildi. BTSO Ynetim Kurulu yesi Muhsin Koaslan’n moderatrlnde gerekletirilen webinara slamabad Ticaret Maviri Demir Ahmet ahin ve Karai Ticaret Ataesi Eyyup Yldrm katld.

Toplantnn alnda konuan Koaslan, Trkiye ve Pakistan’n farkl corafyalarda olsalar da ortak din ve kltrel miras zerine kurulu tarihi kardelik balarna sahip olduunu kaydetti.

Trkiye ve Pakistan ticaret hacminin iki lkenin gl potansiyelini yanstmadn belirten Koaslan, “Bursa’dan Pakistan’a ihracat yapan 128 firmamz bulunuyor. Toplam 8,5 milyon dolarlk ihracatmz var. Trkiye-Pakistan ikili ticareti ise 800 milyon dolar seviyesinde. Biz bu rakamlar kesinlikle yeterli bulmuyoruz. Pakistan pazarnda daha etkin bir konumda yer almay hedefliyoruz.” ifadelerini kulland.

slamabad Ticaret Maviri Demir Ahmet ahin de Pakistan’n 270 milyar dolarlk gayri safi yurt ii haslas ile dnyann 40’nc byk ekonomisi olduunu hatrlatt.

ahin, 220 milyonluk nfusa sahip olan lkenin d ticaret hacminin 65 milyar dolar seviyesinde olduunu vurgulayarak, “Dnyann 66’nc byk ihracats olan Pakistan, pamuk-tekstil ve buday lsne dayal dar bir retim ve ihracat tabanna skm durumda. lkenin ihracat rnlerinin yzde 57’sini tekstil oluturuyor.” deerlendirmesinde bulundu.

Trkiye-Pakistan arasndaki ticaretin deniz yolu ve hava yoluyla gerekletiini aktaran ahin, u ifadelere yer verdi: “Bu durum d ticaret ilemlerinin daha uzun srmesi ve daha maliyetli olmasna yol ayor. Ancak ay sonunda slamabad-Tahran-stanbul arasnda yk tamacl tren seferlerinin yeniden balamasn ngryoruz. Tren seferleri, iki lke arasndaki ticaret ilikilerine nemli katklar salayacaktr.”

Karai Ticaret Ataesi Eyyup Yldrm ise Pakistan’da Trk dizilerine byk ilgi olduunu, bu ilginin Trk rnlerine de yansmasn istediklerini vurgulad.

kili ticarette nemli frsatlarn bulunduuna dikkati eken Yldrm, unlar kaydetti:

“Pakistan sofralk yalarda dnyann 4’nc byk pazar konumunda. ok fazla ya tketiyorlar. zellikle zeytinyana byk bir ilgi var. spanya ve talya gibi reticilere kar fiyat ve kalite avantajna sahibiz. te yandan Pakistan’da ilenmi gda sektrnde makarna, biskvi, ikolata ve gazl iecekler gibi rnlerde de ok byk bir pazar bulunuyor ancak ihracatmz henz yeterli seviyelerde deil.”

Pakistan’n ithalatnn te birinin makine sektrnde gerekletirildii bilgisini veren Yldrm, yle devam etti:

“Makinelerin yars in’den geliyor. zellikle g retim makinelerinde pazarda nemli bir ihtiya var. Elektrik altyaps ok iyi olmad iin kesintiler ok fazla yaanyor. Bu yzden jeneratre ihtiya var. Yine tekstil makinelerinde nemli bir potansiyel mevcut. Gda ileme makineleri de potansiyel arz eden dier bir alan. Dnyann en byk st reticilerinden olan Pakistan’da gnlk retim miktar 95 milyon ton. Bu sektrde ok fazla makineye ihtiya duyuluyor. St ve iftlik otomasyon sistemleri, mandraclk makineleri ve dondurma retim ekipmanlarnda nemli bir frsat var.”

Yldrm ayrca, Pakistan’da Trkiye’ye zel tketici rnleri fuar dzenlenmesi hedefiyle Pakistanl ve Trk fuar firmalar ile almalara baladklarn, bylece Trk rnlerine olan ilgiyi daha da artrmay hedeflediklerini aktard.KAYNAK star.com.tr

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir