AĞRI’DAKİ KARABULUT

AĞRI’DAKİ KARABULUT

SON ALTI AY’DA BELEDİYE BAŞKANLARI NELER YAPTI?

SON ALTI AY’DA BELEDİYE BAŞKANLARI NELER YAPTI?

Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

Konut kredisi peşinat oranı düştü! Corona virüsü finansal istikrar paketi kapsamında indirim yapıldı!
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 26 Mart 2020 - 13:12:34
Konut kredisi peşinat oranı düştü! Corona virüsü finansal istikrar paketi kapsamında indirim yapıldı!

  • »
  • Gündem Haberleri »
  • Konut kredisi peşinat oranı düştü! Corona virüsü finansal istikrar paketi kapsamında indirim yapıldı!

26 Mart 2020 Perşembe – 15:58 | Son Güncelleme : 26 03 2020 – 15:58

Cumhurbaşkanı Erdoğan corana virüsü finansal istikrar paketi kapsamında konut kredisi peşinatının yüzde 20 seviyesinden yüzde 10 seviyesine çekildiği duyurulmuştu. Bugün de BDDK Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bankalara ilgili yazıyı gönderdi ve peşinat oranı resmen düştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde 19 maddelik finansal koruma paketi kararları kapsamında konut kredisi peşinatı için indirim kararı alındığını duyurmuştu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından açıklanan yeni kurul kararı kapsamında daha önce Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan konut kredisi peşinatı hakkında beklenen karar yayımlandı. 

Kararda “Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin (Yönetmelik) “Konut, taşıt ve tüketici kredilerine ilişkin sınırlamalar” başlıklı 12/A maddesinin altıncı fıkrası uyarınca, Yönetmeliğin 12/A maddesinin birinci fıkrasında düzenlenen, tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranının, 18.04.2007 tarihli ve 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile alt düzenlemelerine istinaden düzenlenen Enerji Kimlik Belgesi bulunan ve enerji performansı B sınıfı olan konutlar da dahil olmak üzere, değeri beş yüz bin Türk Lirası ve altında olan konutlar için yüzde doksana çıkarılmasına karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

250 BİN LİRALIK KONUT KREDİSİ KULLANAN, 25 BİN LİRA PEŞİNAT ÖDEYECEK!

 Alınan karar kapsamında artık konut kredisi peşinatı yüzde 10 seviyesine çekildi. Eskiden 250 bin liralık konut kredisi çekmek isteyen kişiler 50 bin lira konut kredisi peşinatı ödemek zorunda kalırken artık bu tutar yarı yarıya azaldı.  Bu rakam yeni yapılan düzenleme sonrasında 25 bin liraya çekildi. Söz konusu kararlar ile vatandaşın konut kredisi talebinin arttırılması ve konut satışlarının koranavirüs salgını nedeni ile olumsuz etkilenmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.   KAYNAK:www.gazetevatan.com

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir