Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

SEÇİME 47 GÜN KALA

SEÇİME 47 GÜN KALA

ADAYLARDA SON DURUM

ADAYLARDA SON DURUM

Kulanda nlama sorunu olan hastalar iin mzikal terapi yazlm gelitirildi – Son Dakika Haberi – Haberler
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 14 Ocak 2019 - 12:50:34
Kulanda nlama sorunu olan hastalar iin mzikal terapi yazlm gelitirildi – Son Dakika Haberi – Haberler

irket bünyesinde yer alan doktor, mühendis ve akademisyenlerle gelitirilen bilgisayar yazlm, kulak burun boaz hekimi ve odyoloji uzman hekimin muayenesinde tespit ettii çnlama frekansna uygun gürültü oluturuyor.

Hastann isteine göre seçilen müzik dosyasna entegre edilen özel ses sinyallerinin, çnlama sorununda olumlu netice verdii belirtiliyor.

Firmann genel müdürü ve Yldz Teknik Üniversitesi Dr. Ör. Üyesi Serkan Kurt, AA muhabirine yapt açklamada, gelitirdikleri yazlmn kulak çnlamas tedavisinde baar orannn çok yüksek olduunu söyledi.

“Müzikal terapi” ad verilen tedavi yönteminin Avrupa Birlii Ufuk 2020 projesi çerçevesinde de destek aldn aktaran Kurt, öyle devam etti:

“Bu projenin en önemli özellii, kiiye özel ses oluturuyor. Kiinin istedii müziin içine bunu gömüyoruz ve günün belli saatlerinde dinliyor. Ne kadar uzun süre dinlerse baar oran o kadar artyor. Öncelikle hastann kulak çnlama frekansn ölçüyoruz. KBB uzman veya odyoloji uzman hastann iitme profilini çkartyor. Çnlama frekans ölçülüyor. Gelitirdiimiz yazlmla çnlama frekansna uygun olarak gürültü oluturuyoruz. Bunu da bir müzik dosyasnn içine gömüyoruz. Yani hastann tercih ettii bir arkyla bu tedaviyi uygulayabiliyoruz. Günün belli dönemlerinde dinleyerek hastann tedavisini gerçekletirmi oluyoruz.”

“stanbul ve Ankara’da hastanelerde testleri yaplyor”

Kurt, projenin Avrupa Birlii’nde de dikkati çektiini anlatarak, unlar kaydetti:

“TÜBTAK baar ödülü kazanm bir proje. Dünya genelinde ciddi bir ciro beklentimiz de var çünkü Avrupa Birlii’ndeki uzmanlarla bu konu görüüldü. Etkin baar oran rakiplerine göre çok daha iyi. Etik kurul raporlar alnd. Üç merkezde de bu sistem test ediliyor. stanbul ve Ankara’da hastanelerde testleri yaplyor. Avrupa Birlii, projemizi kabul etti. Finansal destek salyor. Bu yeni bir yöntem, yaknda piyasaya çkacak. Dünya genelinde uygulanabilecek bir proje. Çnlama toplumda çok sk görülen bir rahatszlk ayrca sosyal yaam olumsuz yönde etkiliyor. u ana kadar yaklak 24 hasta üzerinde denedik ve çok güzel baar elde ettik. nallah bu konuyu daha da iyi konumlara tayacaz. u an itibaryla bu sistem beklediimizin üzerinde sonuçlar veriyor.”kaynak : www.star.com.tr

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir