Ağrı AK Parti Aday Listesi Belli Oldu

Ağrı AK Parti Aday Listesi Belli Oldu

AK Parti Aday Listesi Belli Oldu, Öğren 2018

AK Parti Aday Listesi Belli Oldu, Öğren 2018

Ağrı’da Hdp’nin oyunlarını alt-üst etti!

Ağrı’da Hdp’nin oyunlarını alt-üst etti!

Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Hisarcıklıoğlu’na ziyaret

Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Hisarcıklıoğlu’na ziyaret

Liseli öğrenci dünya literatürüne girdi
  • Ana Sayfa » Eğitim
  • 16 Mayıs 2018 - 04:58:53
Liseli öğrenci dünya literatürüne girdi

Henüz bir lise öğrencisi olan robotik çalışmalarıyla dünya literatürüne girdi. Kendi imal ettiği 3D printer’ı kullanarak böceksavar robotu tasarlayan Özgül’ün çalışmasıyla ilgili yazdığı makale dünyanın en büyük akademik endeksi kabul edilen The Institute of Electrical and Electronics Engineers’de (IEEE) yayımlandı. Özgül, makalesiyle 500 binden fazla akademik üyesi olan merkezli literatüre giren sayılı lise öğrenciler arasında yer aldı. Özgül’ün makalesini dünyanın önde gelen bilim insanlarının robotik çalışmalarında referans olarak kullanabilecek. SABAH’a konuşan Özgül’ün öğretmeni ve Fen Projeleri Danışmanı Talha Kılıç “Bu endekste makalesi yer alan 3 lise öğrencimiz daha var. Her biri birer deha. Şimdiden ülkelerini teknolojide bir adım öteye taşıma heyecanıyla çalışmalar yapıyorlar” dedi. Çalışmalarında en büyük desteği ailesinden aldığını belirten Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencisi Özgül ise hedefinin Amerika’da robotik teknolojileri konusunda üst sıralarda olan bir üniversitede eğitim alarak tüm insanlara yararlı ürünler geliştirmek olduğunu söyledi.

İŞÇİLERİ KİMYASALDAN KORUYOR
Özgül insan sağlığı açısından kimyasalların zararlı etkilerini en düşük seviyeye indirerek tarım alanlarını ilaçlama ve bitkileri zararlı haşerelerden korumak üzere düşük maliyetli ve yarı-otonom bir robot tasarlayıp imal etti. Bu sayede bitkilerin ve toprağın yaşam kalitesi en yüksek seviyeye çıkartılıp, tarım faaliyetlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması hedeflendi. Robot, tarım ilacı püskürterek zararlı haşerattan uzun süreli koruma sağlarken sahip olduğu buzzer ile değişik frekanslarda ses üreterek tarım zararlılarını uzaklaştırıp, bu görevleri herhangi bir insan etkileşimi olmadan gerçekleştirebiliyor. Bitkilerin tarım işçileri tarafından yapıldığını hatırlatan Kılıç “Fakat bu süreç tarım ilaçlarının içerdiği kimyasallardan dolayı insan sağlığı açısından çok tehlikeli olup, insan bünyesine zarar veriyor. Ege’nin tasarladığı bu robotla tarım işçileri kimyasala maruz kalamayacak” bilgisini verdi.

İLK DURAK PORTEKİZ
5-8 Temmuz 2018 tarihleri arasında Polonya’da düzenlenecek, “3. International Contemporary Education Research Congress”te akademisyenlere sunum yapacak olan Ege Özgül, 21-28 Temmuz arasında Portekiz’de düzenlenecek “Young Science Meeting” yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek. Ayrıca 5-8 Eylül 2018 tarihleri arasında Kosova’da düzenlenecek 3. International Science Symposıum’a katılacak.

BU HABERİN KAYNAĞI: https://www.sabah.com.tr/egitim/2018/05/16/liseli-ogrenci-dunya-literaturune-girdi

  • Etiketler
  • Yorumla

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir
Önceki yazıyı okuyun:
Yemen Kasım’ı kaçıranlar yakalandı! – Son Dakika Haberler

Suriye'nin Halep kentinden 2 çocuğu ve eşi ile birlikte Gaziantep'e gelip Düztepe Mahallesi'ne yerleşen Ahmet Kasım, geçen 24 Nisan günü...

Kapat