AĞRI’DAKİ KARABULUT

AĞRI’DAKİ KARABULUT

SON ALTI AY’DA BELEDİYE BAŞKANLARI NELER YAPTI?

SON ALTI AY’DA BELEDİYE BAŞKANLARI NELER YAPTI?

Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

M4K zorlu testleri başarıyla geçti
  • Ana Sayfa » Teknoloji
  • 24 Ocak 2020 - 09:49:33
M4K zorlu testleri başarıyla geçti

AA |  24 Ocak 2020 Cuma – 12:06 | Son Güncelleme : 24 01 2020 – 12:06

TSK envanterindeki kazaya uğrayan veya arızalanan araçların güvenli şekilde kurtarılması amacıyla Konya’da üretilen Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı M4K’nin zorlu test aşamaları başarıyla tamamlandı.Her türlü arazi ve hava koşullarına uygun 8×8 platformu, bağımsız süspansiyon, patlak gider lastikleri ve uzaktan komutalı silah sistemiyle dikkati çeken, her biri 46 ton ağırlığındaki 29 M4K, Mehmetçiğin hizmetine girecek.

 Konya’da MPG Makine AŞ tarafından imal  edilen, kazaya uğrayan veya arızalanan askeri araçların güvenli şekilde  kurtarılmasında görev yapacak Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı M4K,  kalifikasyon testlerini başarıyla geçti.  AA muhabirinin Savunma Sanayii Başkanlığından aldığı bilgiye göre, her  türlü arazi ve hava koşullarına uygun 8×8 platformu, bağımsız süspansiyon, patlak  gider lastikleri ve uzaktan komutalı silah sistemiyle dikkati çeken 46 ton  ağırlığındaki kurtarıcı, çekme, kaldırma, eğim, hız, tırmanma ve patlatma gibi  çok sayıda teste tabi tutuldu.

 Yüzde 60 eğimde zorlanmadan ilerleyen kurtarıcı, bom vinci, yedekte  çekme, çeki demiri ile çekme, çekilme ve sudan geçme testlerinde göz doldurdu. Saatte 80 kilometre sürate ulaşabilen M4K’nin yüzde 25 yan eğimde  ilerlemesi ve balistik, patlatma ve tekerlek yangın söndürme sistemi testindeki  başarısı dikkati çekti.

 

Silah kulesi ve iç konuşma sistemi testini de başarıyla tamamlayan  kurtarıcı, 4 kişilik konforlu ve geniş iç hacme sahip kabini, mayın, EYP ve  kinetik enerjili mühimmata karşı yüksek koruma sağlıyor. Beş noktalı emniyet kemerleri, KBRN koruma sistemi, yangın söndürme ve  infilak bastırma sistemi, özel tasarım koltuklar, personel için güvenli ortam  oluşturuyor.

 Taktik tekerlekli zırhlı askeri araçların cankurtaranı olarak ifade  edilen M4K, 600 beygir gücündeki motoru, tork konvertörlü otomatik şanzımanı gibi  özellikleriyle dikkati çekiyor. M4K, güzergahta veya görev anında oluşabilecek tehditlere karşı  ASELSAN Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (SARP) ile donatıldı. Operasyonda kullanılmak üzere 3 halat tamburuna sahip kurtarıcının, 7  metre mesafeden 25 ton kaldırma kapasitesi bulunuyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girecek 29 kurtarıcı, kazaya  uğrayan veya arızalanan askeri araçların güvenli şekilde kurtarılmasında görev  yapacak.

 KAYNAK by [author_name]

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir