8 BİN OY, BİR ADLİYE..

8 BİN OY, BİR ADLİYE..

Gürkan Güneş Yazdı. “Bahar Kokan Çocuklarımız”

Gürkan Güneş Yazdı. “Bahar Kokan Çocuklarımız”

Ağrı’da kaybolan çocuk Leyla Aydemir köyde ölü bulundu

Ağrı’da kaybolan çocuk Leyla Aydemir köyde ölü bulundu

Nerede o eski bayramlar! Ve sanal bayramlaşma..

Nerede o eski bayramlar! Ve sanal bayramlaşma..

Bekir Kösedağ Vefat Etti

Bekir Kösedağ Vefat Etti

Musa Işın’dan muhteşem bir kitap: Kürtlerin PKK ile İmtihanı
Musa Işın’dan muhteşem bir kitap: Kürtlerin PKK ile İmtihanı

Eski Ağrı Valisi Musa Işın, terör örgütü PKK’nın zulmünü yansıtan kitap yazdı. Işın, ‘Kürtlerin PKK ile İmtihanı’ adını verdiği kitapta yaklaşık iki buçuk yıl görev yaptığı Ağrı’da vatandaşın örgüt ile yaşadıkları zorluları anlatıyor. 2015-2017 yılları arasında Ağrı’da görev yapan hemşerimiz ve aynı zamanda bir Kürt olan Musa Işın, Vali Ve Belediye Başkanı Vekili olarak görev […]

Eski Ağrı Valisi Musa Işın, terör örgütü PKK’nın zulmünü yansıtan kitap yazdı. Işın, ‘Kürtlerin PKK ile İmtihanı’ adını verdiği kitapta yaklaşık iki buçuk yıl görev yaptığı Ağrı’da vatandaşın örgüt ile yaşadıkları zorluları anlatıyor.

2015-2017 yılları arasında Ağrı’da görev yapan hemşerimiz ve aynı zamanda bir Kürt olan Musa Işın, Vali Ve Belediye Başkanı Vekili olarak görev yaptığı bölgede yaşadıklarını ve gözlemlerini kaleme aldı.

Timaş yayınlarında çıkan ‘Kürtlerin PKK ile İmtihanı’ adlı kitabı, yaklaşık iki buçuk yıl görev yaptığı Ağrı’da, PKK ile amansız mücadelesi ve bölge halkının yaşadıkları zorlukları aktarıyor.

Kürtlerin PKK ile İmtihanı

1984 yılında ani bir gece baskınıyla halkımızın gündemine girdi PKK. O gecenin dehşetini iliklerinde hissedenler, bin yıldır bölgede yaşayan Kürt halkının başına gelen en büyük felaketin ilk kurbanları olduklarını bilmiyorlardı. Kürtlerin haklarını savunmak iddiasıyla ortaya çıkan bu örgüt, 33 yıldır bölge insanına acı üstüne acı yaşattı. Çocuk, genç, yaşlı, kadın, erkek demeden halkı katletti; gençleri kandırarak dağlara çıkardı; evleri, okulları, camileri, hastaneleri yaktı; bölgenin kalkınması için yapılan yatırımları engelledi, kısacası bir halkın geleceğine ipotek koydu ve devletin çözüm çabalarını hiçe sayarak gerçek yüzünü tekrar tekrar gösterdi.

Çözüm Süreci esnasında Ağrı Valiliği görevinde bulunan, terör örgütüne karşı ciddi tedbirler alırken bölge insanıyla kurduğu samimi ilişki ile gönülleri kazanan Musa Işın birinci elden gözlemleriyle bu çetrefil meselenin kodlarını çözüyor ve çıkışın nerede olabileceğini anlatıyor.

“Bu kitabı okuduğunuzda PKK’nın Kürtleri temsil etmediğini; aksine, en büyük kötülükleri Kürtlere yaptığını göreceksiniz. PKK terör örgütünün, bırakın Kürtleri temsil etmeyi, Kürtlerin hasmı olduğunu göreceksiniz. Çünkü PKK, Kürtlerin inançlarını, ailelerini, çocuklarını, canlarını ve mallarını hedef almaktadır. Kürtlerin dokunulmaz gördüğü bütün kutsal değerlerine düşmanca davranmakta, onları tahrip etmeye çalışmaktadır.

Sizin içinizden biri ve bölgede 9 yıl kaymakamlık ve valilik yapmış bir idareci olarak Kürt kardeşlerime diyorum ki: “Sizler maddi ve manevi mefahiri, hasletleri yüksek bir halksınız. Siz terörle birlikte anılmayı hak etmiyorsunuz. PKK gölgesini, üzerinizden atmak hususunda en büyük gayret size düşmektedir. Çünkü bunu ancak siz başarabilirsiniz. PKK’nın geleceğinizi çalmasına, mefahirlerinizi kirletmesine, sizi rehin almasına izin vermemelisiniz.”

MUSA IŞIN KİMDİR?

03.08.1968 Kığı doğumludur. 1979 yılında Elazığ Akçakiraz İlkokulunu, 1982 yılında Elazığ Akçakiraz ortaokulunu ve 1985 yılında da Elazığ Lisesini bitirdi. 1985 yılında  Ankara  Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazanarak kaydını yaptırdı. 1989 yılında bu Fakülteden mezun oldu. 1990 yılında Kaymakamlık sınavını kazanarak 27.11.1990 tarihinde Erzurum Kaymakam Adayı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine giriş yaptı. 15.06.1990 tarihinden itibaren Erzurum Pazaryolu İlçesinde 45 gün Kaymakam refikliği, bunun akabinde 45 gün Pınarbaşı ve Bünyan İlçelerinde Mülkiye Müfettişliği refakatinde bulundu. 05.09.1991 tarihinden 05.05.1992 tarihine kadar 9 ay Aşkale Kaymakam vekilliğinde yaptı. İçişleri Bakanlığı bünyesinde 4 ay yabancı dil kursundan sonra 22.10.1992 tarihinden 22.06.1993 tarihine kadar 8 ay İngiltere’nin Folkstone ve Bournemouth kentlerinde M.L.S. Kolejinde yabancı dil ve mesleki alanlarda eğitim gördü. Işın, yurtdışı dönüşü sonrasında Bakanlık bünyesinde 4 aylık Kaymakamlık kursundan sonra yapılan yeterlilik sınavını kazanarak Kaymakamlık mesleğine asaleten başladı. Sırasıyla 01.01.1994, 05.09.1995 tarihleri arasında yaklaşık 2 yıl Denizli Baklan İlçesinde, 20.09.1995, 18.09.1997 tarihleri arasında 2 yıl Şırnak Beytüşşebap İlçesinde görev yaptıktan sonra 02.10.1997 yılından 2001 yılına kadar  Güründe görev yaptı. Farklı ilçelerde Kaymakam olarak görev yapan Işın, daha sonra Mülkiye Başmüfettişi olarak devam etti.  İçişleri Bakanlığı’ndan Bakan değişikliği sonrası Bakanlık Genel sekreterlik’te görev aldı. 19.02.215 tarihinde ise valilik kararnamesiyle Ağrı Valisi olurken, 24.06.217 tarihinde valilik kararnamesi ile merkez valiliğe çekildi. Musa Işın evli ve 2 çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.

  • Yorumla

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir