GENÇLERİN ÇELEBİSİ

GENÇLERİN ÇELEBİSİ

AĞRI SPORA 1 MİLYON TL YARDIMI NEDEN REDDETTİLER

AĞRI SPORA 1 MİLYON TL YARDIMI NEDEN REDDETTİLER

Sahipsiz Ağrı’nın 80 büyüğü varmış?

Sahipsiz Ağrı’nın 80 büyüğü varmış?

YÜZDE 60 OY AMA YOL STABİLİZE

YÜZDE 60 OY AMA YOL STABİLİZE

AK Parti’li Vekil, sahte hesaptan kendi kendini överken yakalandı

AK Parti’li Vekil, sahte hesaptan kendi kendini överken yakalandı

NE ÖNEMİ VAR?
NE ÖNEMİ VAR?

Bu kadar okumanın, yazmanın, konuşmanın, mahkumluğun, ölümün ve mücadelenin ne önemi var? Niçin, kimin için. Ne yiyip içeceğini ve nasıl üreme amacı olmadan üreme eylemi gerçekleştireceğini düşünmekten başka bir düşüncesi olmayan, üretim yoksunu ve kapital esiri bir toplum olduk, bu tarihi bir not. Kendinden başlayıp, kandıra bildiği herkesi kandırmaya çalışan insanların en iyi aracı maalesef […]

Bu kadar okumanın, yazmanın, konuşmanın, mahkumluğun, ölümün ve mücadelenin ne önemi var? Niçin, kimin için.

Ne yiyip içeceğini ve nasıl üreme amacı olmadan üreme eylemi gerçekleştireceğini düşünmekten başka bir düşüncesi olmayan, üretim yoksunu ve kapital esiri bir toplum olduk, bu tarihi bir not.

Kendinden başlayıp, kandıra bildiği herkesi kandırmaya çalışan insanların en iyi aracı maalesef ki din. İnanç sömürü aracı haline geldiği için anlaşılması ve istekleri basit, kullanılması kolay insanlar olduk. Küçük amaçlar peşinde heba olan insanların tek sığınağı olan cennet hayali ve bu hayali sömürü için kullanan küçük beyinli, yüksek egolu insanlar topluluğu…

İslam dini kesinlikle Allah’tan başkasına kulluğu kabul etmez. Fatiha suresine bir göz atalım.

 1. Bismillâhirrahmânirrahîm.
 2. Hamd Âlemlerin Rabbi Allah’adır.
 3. Rahman’dır, Rahim’dir O.
 4. Hesap ve ceza gününün (ahiret gününün) mâlikidir.
 5. (Allah’ım!) Yalnız sana kulluk ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.
 6. Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet.
 7. Gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla,

Bu meale baktığımızda “Hamd” kelimesi direk Arapçadan aktarılmış.

Hamd kelime anlamı olarak “övmek, methetmek, yüceltmek, ” anlamlarına gelmektedir. Hamd; Kâinattaki yaratılmış olan, yaratılmakta olan, tüm varlıkların niteliklerinin Allah’ın tecellisi olduğu hakikatini anlatan bir kelime. Hamd yalnızca Allah’a mahsustur.

“Hamd” kelimesinin anlamı önemli bir konu ve üzerinde biraz düşünülmesi gerekiyor, zira sadece Allah’a mahsus olan bu kelime insanlarda çok ters tepkiler doğura biliyor. Övülen, methedilen, yüceltilen insan kendinin kul olduğunu unutup ilahlık davası güdecek aşamaya kadar gelebiliyor ve benlik denizinde hem kendine hem de etrafındaki övücülere çok ciddi zararlar verebiliyor ve de vermiştir, tarih bu tür örnekler ile doludur.

Rahman; ism-i şerifi, dünyada, dost olsun düşman olsun, layık olsun olmasın, mümin olsun kâfir olsun, bütün yaratıklara rızık ve sayısız nimetler veren demektir.

Rahîm; ism-i şerifi ise, ahirette yalnız Müslümanlara merhamet eden demektir. Bir âyet-i kerime meali:
(Ey günahı çok olan kullarım, Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin! Allah günahların hepsini affeder. O, Gafûr’dur, Rahîm’dir.) [Zümer 53]

Hesap ve ceza günü malum mahşer zamanı,

Yalnız sana kulluk ederim veya ederiz, yalnız senden yardım dileriz. Bu kısım tehlikeli kısım zira yalnız Allah’a kulluk etmek ve yardım istemek işte bu kısımda hemen hemen hepimiz sınıfta kalıyoruz.

            Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet. Buradaki nimet verdiklerini Nisa 4/69 ile nimetin ne olduğunu anlatıyor Yüce Yaradanımız.

            “Peygamberlerin, Sıddıkların, şehitlerin ve salihlerin yolu”

 

Sırat-ı müstakim; istikamet yolu demektir.

İstikamet için, “her türlü aşırılıktan uzak olan orta yol”, “dosdoğru yol”, “pürüzsüz yol”, “adalet” gibi tarifler getirilmiş.

Bu yolu Kur’an-ı Kerim;

“Göklerde ve yerde olan her şeyin kendisine ait olduğu Allah’ın yolu” 

(Şura, 42/53) ve

Dalalet; “sapma, sapıklık, yanlış yolda gitme” gibi manalara geliyor. Bu yolda gidenlere ise “ehl- i dalalet” deniliyor. Fatiha Suresi’nin sonunda,

“Bizi gazabına uğramış olanların (mağdub) ve dalalete düşünlerin (dallîn) yoluna değil, sırat-ı müstakime hidayet et.”

Fatiha suresi anahtar olarak da tarif edilir. Kur-an’ı Kerim’in ilk suresi olduğu için deniyor lakin İslam’ın ve Müslümanlığın ilk gereklerini anlattığı için anahtar hükmünde olduğuna inanıyorum.

Günde beş vakit ve cenazelerde sayısız okunan Fatiha suresinin anlamı böyle peki bu anlamı idrak eden insan, başka bir insana her hangi bir şey için kulluk edebilir mi? Yalakalık, riyakârlık yapabilir mi? Peki yalakalık ve riyakârlık eden insanın imanı şüpheli değil midir? Allah’a söz ver, yalnız övgüye layık olan sensin de, yalnız sana kulluk ederim ve yalnız senden yardım isterim de, sonra dön kullarına menfaat için veya şirin görünmek için övgüler diz ve beklenti içine gir.

Acayip bir zaman dilimi ve çok acayip işler oluyor. %99’u sözde müslüman olan ülkede, insanlar kullanılmak için dini ve vicdani duyguları bir taraftan sömürülüp güç devşirilirken. Diğer tarafta yasalarda İslam dininden esame olmadığı gibi anayasa tamamıyla dinsiz bir temel üzerine oturtulmuş ve devletin kanunları kısmen dahi olsa bir dinin temellerine dayandırılamaz diye madde konulmuştur. Bu durum şöyle bir sonuç çıkarıyor ortaya, bir devletin yasaları var bir de halkın yasaları var. Devlet yasalarını güç kimin elindeyse ona göre işleterek istediği gibi kullanırken, halk kendi gelenek ve inancına göre kendi içinde yasalarını uyguluyor. Aslında bu durum acayip olduğu kadar sakıncalı bir durum ve sanki devlet bu halkın devleti değilmiş izlenimi vermekte. Sanki bu işgalci, emperyalist, ihtilaf devletleri hiç bu ülkeden gitmemiş gibi acayip acayip düşüncelere meydan veriyor.

Şimdi ilk sorumuza geri dönelim: Bu kadar okumanın, yazmanın, konuşmanın, mahkûmluğun, ölümün ve mücadelenin ne önemi var? Niçin, kimin için.

Özgür ve farkındalık sahibi her birey kendi üzerine düşeni yapmak zorundadır. Yaptıklarını insanlardan takdir beklemek için değil, doğruları bulup paylaşma ve bu doğrultuda İnşaellah yüceler Yücesi Rabbin rızasına erişmek. Hayat denen oyunun gerçek manada anlamlanması ve değer kazanması için şerefli bir hayat için yapmak zorunda olduklarını yapmasıdır.

Her birey kendi tercihini yapar, bedelini öder ve kazanmak istediğine ulaşır.

Son söz; Kendi yaşadığınız hayattan daha iyi bir hayat gelecek nesillere bırakmak çok büyük bir idealdir.

Şeref para ile kazanılmaz…

Selam ve Saygılarımla

Bora ERİM

 

 • Etiketler
 • Yorumla

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz
Wordpress Tema indir