AĞRI’DAKİ KARABULUT

AĞRI’DAKİ KARABULUT

SON ALTI AY’DA BELEDİYE BAŞKANLARI NELER YAPTI?

SON ALTI AY’DA BELEDİYE BAŞKANLARI NELER YAPTI?

Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

ngiliz elik devi Trk oluyor
  • Ana Sayfa » Ekonomi
  • 17 Ağustos 2019 - 05:04:36
ngiliz elik devi Trk oluyor

ngiliz çelik devi British Steel, Türk olmaya hazrlanyor. Ordu Yardmlama Kurumu (OYAK) bünyesindeki Ataer Holding, ngiltere bata olmak üzere Fransa ve Hollanda’da üretim faaliyetleri bulunan, 150 yllk ngiliz sanayi devi British Steel’i satn almak üzere ön anlamaya vard. OYAK, Türk çelik devi Erdemir’in de en büyük hissedar konumunda. British Steel, ngiltere hükümetinden kurtarma paketi talep etmi, kabul edilmeyince maysta iflas sürecine girmiti. British Steel, 4.5 milyon ton/yl ham çelik üretim kapasitesiyle bata ray ve yapsal çelik olmak üzere 1500’e yakn stratejik öneme sahip uzun çelik üretiyor.

80 RKET TALP OLDU

Bünyesinde mühendislik ve proje yönetimi irketleri de bulunan British Steel, köklü geçmii ve bilgi birikimi ile yüksek deer yaratma potansiyeline sahip. Merkezi ngiltere Scunthorpe’ta bulunan ve dünya genelinde yaygn müteri ana sahip olan entegre çelik üreticisinin ürünlerinin kullanld önemli projeler arasnda Londra Heathrow Havaliman ve Londra Olimpik Stad’nn yan sra ülkemizden de stanbul Havaliman yer alyor. Yönetsel nedenlerle 21 Mays 2019 tarihinde finansal darboaza giren ve ayn tarihte resmi makamlar vastasyla sata çkarlan irkete, dünyadan 80 çelik üreticisi talip oldu.

2 AY NCELEYECEK

Görümeler süresince tüm paydalar British Steel’in ortak gelecek vizyonuna ilikin isteklerini sözlü ve yazl olarak beyan ettiler. OYAK’n sahibi olduu Ataer Holding, British Steel için sunduu stratejik gelecek plan ile verilen teklifler arasndan syrlarak, 2 aylk süre boyunca detayl finansal, yasal ve operasyonel inceleme yapacak tek irket olma hakkn (münhasrlk) elde etti. Münhasrlk süresi boyunca British Steel’in gelecekteki baarsnda önemli rolü olacak olan müterileri, tedarikçileri ve çalanlar ile yakn müzakereler yaplacak. Detay inceleme sürecinin 2019 Ekim aynda tamamlanmas ve baaryla sonuçlanmas halinde devir teslimin 2019 yl içinde yaplmas bekleniyor.

OYAK Genel Müdürü Süleyman Sava Erdem, yeni yatrmla ilgili olarak unlar söyledi: “Türkiye’nin en büyük mesleki emeklilik fonu OYAK olarak, ülkemizin her alanda dünya liginde oyunculara sahip olmasnn önemine inanyoruz. Bu dorultuda Türk çelik sektörünün son yllardaki en büyük baarlarndan birine imza attk ve ngiliz sanayi devi British Steel’i satn almak üzere ön anlamaya vardk. Büyüme odakl vizyonumuzla, ülkemizde ve dünyada frsat olarak gördüümüz admlar atmaya devam edecek ve üyelerimize sürdürülebilir yüksek nema salamak adna yatrmlarmz sürdüreceiz.”  

Ataer Holding çats altnda faaliyet gösterecek

OYAK Maden Metalürji Grup Bakan Toker Özcan “ngiliz sanayi tarihinin geliiminde önemli bir yere sahip olan British Steel’in alm ile Grubumuz deer zincirindeki etkinliini gelitirirken, nihai ürün portföyündeki katma deerli ürünlerin arln daha da artracaktr. OYAK Maden Metalürji Grubu olarak, Dünya ölçeinde demir çelik sektörünün devleriyle yaran, kalitemizle kendimizi dünyada kabul ettirmi, aranan, tercih edilen bir markayz. Önümüzdeki dönemde de pazar pay yönetimine verdiimiz önem ile küresel piyasalardaki her türlü gelimeyi etkin bir ekilde izleyecek ve stratejik hedeflerimize katk salayacak hamleleri proaktif bir ekilde hayata geçirmeye devam edeceiz. Bu süreçte British Steel’in Ataer çats altna alnmas, Grubumuzun gelecek planlar dahilinde att ilk adm olup; önceliimiz bu üretim sahasndaki üretim kapasitesini artrmak ve temiz çelik üretimine yatrm yapmak olacak” diye konutu.KAYNAK star.com.tr

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir