DSİ 8. Bölge Müdürlüğü Cesim Gökçe’nin Enkazına Yatırım Yapmak İçin Geliyor

DSİ 8. Bölge Müdürlüğü Cesim Gökçe’nin Enkazına Yatırım Yapmak İçin Geliyor

Ağrı AK Parti Aday Listesi Belli Oldu

Ağrı AK Parti Aday Listesi Belli Oldu

AK Parti Aday Listesi Belli Oldu, Öğren 2018

AK Parti Aday Listesi Belli Oldu, Öğren 2018

Ağrı’da Hdp’nin oyunlarını alt-üst etti!

Ağrı’da Hdp’nin oyunlarını alt-üst etti!

Obezite cerrahisinin kilo verme dışındaki faydaları neler? – Son Dakika Sağlık Haberleri
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 25 Nisan 2018 - 13:57:41
Obezite cerrahisinin kilo verme dışındaki faydaları neler? – Son Dakika Sağlık Haberleri

Obezite Nedir?

Gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerin en büyük sağlık sorunu olarak kabul edilen obezite, hastalık ölçüsüne varan şişmanlık şeklinde tanımlanır. Obezite hayati tehlikeye sebep olabilecek; uyku apnesi, diyabet, akciğer rahatsızlıkları, mide sorunları, kalp-damar hastalıkları, tansiyon, kısırlık, eklem ağrıları ve idrar kaçırma gibi pek çok hastalığa sebep olur.

Obezite Cerrahisi Hayatı Nasıl Kolaylaştırıyor?

Obezite cerrahisi 4 farklı ameliyat seçeneğiyle hastanın sağlık durumuna göre belirlenebiliyor. Bu cerrahi yöntemler; tüp mide ameliyatı, gastrik baypas, mide bandı (kelepçe) ve mide içi balon.

Tüp mide ameliyatı aslında mide bandı ve gastrik baypas tedavi yöntemlerini tercih etmeyen hastalar için iyi bir seçenektir. Tüp mide ameliyatında amaç mideyi küçültmektir. Laparoskopi yöntemiyle gerçekleştirilen bu ameliyatta yaklaşık olarak bir muz büyüklüğünde tüp şekilli bir midenin stapler kullanılarak meydana getirilmesiyle gerçekleştirilir. Midenin bir kısmı alındığından hasta daha az yeme ihtiyacı hisseder.

Mide bandı, laparoskopi yöntemiyle midenin en üst kısmına yerleştirilir. Bu sayede hastanın yiyeceği besin miktarı sınırlandırılabilir, buna bağlı olarak hasta kilo vermeye başlar. Mide bandında diğer ameliyatlardan farklı olarak, sindirime yardımcı olan herhangi bir kısmın alınmasına gerek yoktur.

Gastrik baypas, obezite tedavisinde sık kullanılan ve başarı oranı yüksek bir cerrahi yöntemdir. Bu yöntemde asıl amaç hastanın kilo vermesini sağlamaktır. Midenin boyutu küçültülerek besinlerin sindirim kanalında ince bağırsakların bir kısmına uğramadan emilmesini sağlamayı amaçlayan yöntem karna 5 ya da 7 kesi yapılarak laparoskopik yöntemle yapılır. Karın karbondioksit gazıyla doldurularak şişirilir ve uygun çalışma ortamı yaratılarak midenin bir kısmı kesilerek küçültülür.

Mide içi balon yönteminde ise hastaya endoskopi uygulanarak midenin küçültülmesi amaçlanır. Herhangi bir cerrahi işlem gerektirmeyen bu yöntemde mide balonunun içi serum fizyolojik ile doldurulur. Mideye yerleştirilen bu balon açlık hissine engel olur. Balon mide içerisinde 6 ay kaldıktan sonra çıkartılır. Bu yöntemlerle hastanın yalnızca kilo vermesi sağlanmaz, aynı zamanda obezite yüzünden oluşan başka hastalıklar da engellenmiş olur ve verilen kilonun korunması sağlanır.

 

Bu içeriğin Kaynağı: http://www.star.com.tr/saglik/obezite-cerrahisinin-kilo-verme-disindaki-faydalari-neler-haber-1335722/

  • Etiketler
  • Yorumla

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir
Önceki yazıyı okuyun:
WhatsApp’a yaş sınırı geliyor | GAZETE VATAN

Dijital cihazlar için geliştirilen mesajlaşma ve arama uygulaması WhatsApp, AB üyesi ülkelerdeki kullanıcılara yönelik yaş sınırının önümüzdeki haftalarda artırılacağını duyurdu. Buna...

Kapat