Ağrı Yeşilay Uyuşturucuyla Mücadele Günü Mesajı Yayımladı!

Ağrı Yeşilay Uyuşturucuyla Mücadele Günü Mesajı Yayımladı!

Ağrı Dağı ve Çevresi Turizm Master Planı Tanıtım Toplantısı Düzenlendi

Ağrı Dağı ve Çevresi Turizm Master Planı Tanıtım Toplantısı Düzenlendi

Ağrı Afad Personeli Camilerde Deprem Bilgilendirmesi Yapıyor!

Ağrı Afad Personeli Camilerde Deprem Bilgilendirmesi Yapıyor!

Ağrı’da YKS’ye Giren Öğrencilerin Aileleri Çocukları İçin Dualar Etti

Ağrı’da YKS’ye Giren Öğrencilerin Aileleri Çocukları İçin Dualar Etti

Ağrı Taşlıçay’da Balık Gölü Festivali hazırlıkları başladı

Ağrı Taşlıçay’da Balık Gölü Festivali hazırlıkları başladı

”ocuklara yemei dl olarak vermeyin”
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 26 Kasım 2021 - 02:37:00
”ocuklara yemei dl olarak vermeyin”

Salk kongresi iin Antalya’ya gelen Salk Bilimleri niversitesi ili Hamidiye Etfal Eitim ve Aratrma Hastanesi ocuk Gastroentereloji Blm retim yesi Prof. Dr. Aye Merve Usta, AA muhabirine, ilk alt ay ocuklarn mutlaka anne style beslenmesi gerektiini, anne stnn mucize bir besin olduunu, protein, karbonhidrat, ya tm besinlerin anne stnden karlanabildiini syledi.

Her ocuun anne st almas gerektiini anlatan Usta, “Sadece anne style beslenen ocuklarn, ekstra su almasna gerek yok. Anne stnn yzde 97’si su zaten. Ek gdalar veriliyorsa bebee su verilebilir.” diye konutu

Kovid-19 salgn srecinin ocuklarn beslenmesi asndan da dezavantaj oluturduunu belirten Usta, unlar kaydetti:

“Hepimiz evlere kapandk, salgnla birlikte gerekten obezitede belirgin art oldu. Hem ekran banda hzl beslenme, gece beslenmeleri, attrmalklar ocuklarn beslenmesini olumsuz etkiledi. Salgn srecinde ocuklarda imanlk ok artt, hareket azald. Bu bakmdan polikliniklerde daha ok iman ocuklar gryoruz. Obez ocuklarda koronavirs ok daha ar seyrediyor. Salgn srecinden biraz uzaklayoruz. Daha salkl beslenme asndan, gece beslenmemek, vr zvr yememek, daha salkl ev yemekleri yemek, dardan hzl besinler tketmemek gerekiyor.”

– “OCUKLARIN BESLENME ALIKANLII LERK YAAMINI DA ETKLYOR”

Obezitenin koronavirste zellikle iman ocuklar iin risk faktr olduunu ifade eden Usta, beslenmenin tm vcut iin nemli olduunu, ilk iki yata ocuun beslenmesinin tm hayat boyunca onu etkileyeceini belirtti.

yi beslenmeyle eitli hastalklardan korunabilineceini aktaran Usta, “yi beslenen, sebzesini, meyvesini, proteinini alan, hareketi gzel olan ocuklarn geliimi uygun standartta gidiyorsa ek takviyeler vermek gerekmiyor. Trkiye’de ocuklara sadece D vitamini ve demir destei veriyoruz. Gzel beslenen ocuklarda vitamin desteine ihtiya olmuyor.” dedi.

Eitim retim srecinde de ocuklarn beslenmesinin nemine iaret eden Usta, yle devam etti:

“ocuklarn her zaman kahvaltlarn yapmalar ok nemli. Hzl beslenmemeliler, televizyon karsnda yemek yememeliler. Ev yemekleriyle beslensinler. Geleneksel Trk mutfamz ok gzel, salkl. Her tr besini, vitamini, minerali ondan alabiliyoruz. nlerini atlamamalarn neririm. Yemek hibir zaman dl olmamal. Beslenme gzel bir iletiimdir, sofrada ailece yenmelidir. ocua dl olarak ‘yemek, eker, ikolata vereceim’ denmemeli. Hazr gdalar, ekerler, hzl yemek obeziteyi tetikliyor. Bu da kalp, tansiyon, diyabet bata olmak zere birok hastal beraberinde getiriyor.”

– “OCUKLARI ALIVERE DAHL EDN”

ocuklara fast-food rnlerinin szn vermenin de doru olmadn vurgulayan Usta, onlara salkl attrmalklar nermek, kuru meyve ve yourdu yemee katmak gerektiini aktard.

ocuklara beslenme alkanl kazandrmann nemine iaret eden Usta, “Alverilere ocuklar dahil etmeliyiz, sebzeleri meyveleri onlara setirmeliyiz. Evde salata yaptrmalyz, birlikte tatl yapmalyz.” dedi.kaynak : www.star.com.tr

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir