Ağrı Yeşilay Uyuşturucuyla Mücadele Günü Mesajı Yayımladı!

Ağrı Yeşilay Uyuşturucuyla Mücadele Günü Mesajı Yayımladı!

Ağrı Dağı ve Çevresi Turizm Master Planı Tanıtım Toplantısı Düzenlendi

Ağrı Dağı ve Çevresi Turizm Master Planı Tanıtım Toplantısı Düzenlendi

Ağrı Afad Personeli Camilerde Deprem Bilgilendirmesi Yapıyor!

Ağrı Afad Personeli Camilerde Deprem Bilgilendirmesi Yapıyor!

Ağrı’da YKS’ye Giren Öğrencilerin Aileleri Çocukları İçin Dualar Etti

Ağrı’da YKS’ye Giren Öğrencilerin Aileleri Çocukları İçin Dualar Etti

Ağrı Taşlıçay’da Balık Gölü Festivali hazırlıkları başladı

Ağrı Taşlıçay’da Balık Gölü Festivali hazırlıkları başladı

ocuklarda bu semptomlara dikkat, kanser belirtisi olabilir!
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 15 Eylül 2021 - 16:39:39
ocuklarda bu semptomlara dikkat, kanser belirtisi olabilir!

Lenfomann vcudun savunma hcreleri olan lenfositlerin kanserleerek kontrolsz bymesiyle ortaya ktn belirten Medical Park Bahelievler Hastanesi ocuk Hematoloji Uzman Prof. Dr. Ceyhun Bozkurt, lenf bezlerinin vcudun kalesi gibi olduunu syledi. Prof. Dr. Bozkurt, 15 Eyll Dnya Lenfoma Farkndalk Gn dolaysyla aklamalarda bulundu.

ERKNLERDE DAHA OK GRLYOR

Lenfomann daha ok erikin dnemde grldn belirten Prof. Dr. Bozkurt, “ocukluk a kanserleri tm kanserlerin iinde yzde 1-2 gibi dk bir oran oluturmaktadr. Genel olarak bakldnda lenfomalar erikin kanserlerinin yzde 5’ini, ocukluk a kanserlerinin ise yzde 19-20’sini oluturmaktadr. Nfusla orantlandnda erikinlerde ocukluk ana oranla daha ok lenfoma hastalaryla karlaabiliriz” dedi.

OCUKLARDA HALSZLK, TAHSIZLIK, NATI ATEE DKKAT

Lenfomann erikin hastalarda daha ok lenf bezi bymeleri ile ortaya ktn dile getiren Prof. Dr. Bozkurt, “ocuklarda ise yaygn olarak lenf bezi bymeleri, kontrolsz bymeler, halsizlik, itahszlk, inat ate, vcudun deiik yerlerinde bir takm morluklar olmas gibi bir takm bulgularla gelebilir” ifadelerini kulland.

LENF BEZ BYMELERNDEN KORKMAYIN

Prof. Dr. Bozkurt, ocuklarda yalnzca lenf bezi bymelerinden endie edilmemesi gerektiini vurgulayarak, “Erikinin aksine ocukluk andaki lenf bezi bymelerinin yzde 98-99’unun nedeni iyi huylu enfeksiyonlardr. Bu ocukluk a dneminde olduka sk karlalan bir tablodur. ocuklarn baklk sisteminin iyi altn da dolayl olarak gsteren bir bulgudur. Lenf bezi bymeleri verilen tedaviye ramen devam ediyorsa, ek baka anormal yerlerde bymeler ortaya kyorsa, karacier, dalak bymesi, solunum sknts ortaya kyorsa; bunun yannda halsizlik, itahszlk, uzun sren ate gibi daha nce ocuumuzda rastlamadmz yeni ve anormal belirtiler varsa mutlaka en yakndaki hekimlere bavurulmasn neriyoruz” diye konutu.

MORARMALARA DKKAT

Vcutta yaanan morluklarn her ocukta olabileceini hatrlatan Prof. Dr. Bozkurt, “Bacak alt ksmlarnda oluan morluklar arpmaya bal olabilir. Bunun dnda kanama, phtlama sorunlar da morarma eklinde bulgularla gelebilir. Aileler hemen kt huylu bir hastalk olduunu dnmesinler. ounlukla bunun altndan iyi huylu hastalklar kyor. Dier bulgularn elik ettii morarmalar nemli olabilir. Bu saydm anormal bulgular elik ediyorsa ailelerin farkndalnn artmas ve ilgili hekime bir an nce bavurmalar gerekmektedir” dedi.

OCUKLARDA TEDAVDE YZDE 99’A VARAN BAARI ANSI

Lenfoma hastalnda dnyadaki ve bilimdeki gelimelere paralel olarak tedavi ansnn ok yksek olduunu ifade eden Prof. Dr. Ceyhun Bozkurt, unlar syledi:

“Erikin hastalarda yzde 70’lerin zerinde ocuklarda ise yzde 90-95 orannda iyileme elde ediyoruz. yilemede temel kullandmz tedavi yntemi kemoterapidir. Bunun yannda radyoterapi, nadiren cerrahi tedaviler, hedefe ynelik tedaviler dediimiz akll ila tedavileri ve son dnemde erikin hastalarda kullanlan genetii deitirilmi savunma hcrelerimizin tedavide kullanlmas gibi yntemler var. ok direnli hastal olanlarda kk hcre nakli gibi gerekli tedavi yntemlerini kullanyoruz.”

Prof. Dr. Bozkurt, pandemi srecinde tedavi takiplerinin aksatlmamas ve salkl beslenmenin de nemine deindi.kaynak : www.star.com.tr

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir