GENÇLERİN ÇELEBİSİ

GENÇLERİN ÇELEBİSİ

AĞRI SPORA 1 MİLYON TL YARDIMI NEDEN REDDETTİLER

AĞRI SPORA 1 MİLYON TL YARDIMI NEDEN REDDETTİLER

Sahipsiz Ağrı’nın 80 büyüğü varmış?

Sahipsiz Ağrı’nın 80 büyüğü varmış?

YÜZDE 60 OY AMA YOL STABİLİZE

YÜZDE 60 OY AMA YOL STABİLİZE

AK Parti’li Vekil, sahte hesaptan kendi kendini överken yakalandı

AK Parti’li Vekil, sahte hesaptan kendi kendini överken yakalandı

ocukluk a kanserleri ounlukla tedavi edilebilir – Son Dakika Salk Haberleri
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 14 Şubat 2018 - 09:40:39
ocukluk a kanserleri ounlukla tedavi edilebilir – Son Dakika Salk Haberleri

Lösemili Çocuklar Vakf’ndan (LÖSEV), Dünya Çocukluk Ça Kanserleri Günü dolaysyla yaplan açklamada, dünyada, her yl 300 binin üzerinde çocuun kanser tehisi ald belirtildi.    Dünya çocuklarnn yüzde 80’inin düük-orta gelir seviyesine sahip ülkelerde yaad ve bu ülkelerde kanser tans alan çocuklarn yüzde 80’inin hayatn kaybettii vurgulanan açklamada, “Türkiye’de her yl yaklak 2 bin 500-3 bin […]

Lösemili Çocuklar Vakf’ndan (LÖSEV), Dünya Çocukluk Ça Kanserleri Günü dolaysyla yaplan açklamada, dünyada, her yl 300 binin üzerinde çocuun kanser tehisi ald belirtildi. 

 

Dünya çocuklarnn yüzde 80’inin düük-orta gelir seviyesine sahip ülkelerde yaad ve bu ülkelerde kanser tans alan çocuklarn yüzde 80’inin hayatn kaybettii vurgulanan açklamada, “Türkiye’de her yl yaklak 2 bin 500-3 bin çocuk kanser tans almaktadr. Çocukluk ça kanserleri içinde yüzde 35 ile en sk görülen tür lösemidir.” ifadelerine yer verildi.

 

Açklamada, Birlemi Milletler’in, dört temel bulac olmayan hastalk olan kanser, kardiyovasküler hastalklar, diyabet ve kronik solunum sorunlarn yetikin ve çocuklarn hayatn kaybetmesinin ilk nedeni olarak gösterdiine iaret edildi.

 

“Kanser önlenebilen ve tedavi edilebilen bir hastalk”

Kanserin önlenebilen ve tedavi edilebilen bir hastalk olduu aktarlan açklamada, u deerlendirmede bulunuldu:

 

“Kansere yol açan nedenler srasyla öyle: sigara (çocuun bulunduu ortamda sigara içilmesi), beslenme, kanserojen maddeler, hareketsiz yaam, tarm ilaçlar, kimyasal katklar, mikrobiyolojik kanserojenler, gda koruyucular (raf ömrünü uzatan maddeler), genetik faktörler. Birlemi Milletler, ‘2030 yl itibaryla önlem, tedavi ve bilinçlendirmeyle bulac olmayan hastalklardan doan erken ölümlerin üçte bir orannda azaltlmasn’ hedefliyor. Çocukluk ça kanserleri çounlukla tedavi edilebilir ancak pek çok çocuk ve ergen, geç tehis, doru ve kaliteli tedaviye eriim yetersizlii ve yanl tedavi sebebiyle hayatn kaybediyor. Kanser tedavisinde dengeli ve doal beslenme, enfeksiyonlardan koruyacak hijyenik yaam, hayata smsk balayacak psikolojik destekler bir bütündür.”

 

LÖSEV’in, kanser alannda yapt çalmalarla Birlemi Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) Özel Danmanlk statüsüne kabul edildii belirtilen açklamada, “Ülkemizin ve dünyamzn gelecei olan çocuklar, kaliteli bir tedaviyi, mutlu ve salkl bir hayat hak ediyorlar.” denildi.kaynak : www.star.com.tr

  • Etiketler
  • Yorumla

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir