Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

SEÇİME 47 GÜN KALA

SEÇİME 47 GÜN KALA

ADAYLARDA SON DURUM

ADAYLARDA SON DURUM

ocuum ‘naslsa uzar’ diyerek zaman kaybetmeyin – Son Dakika Haberi – Haberler
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 15 Mayıs 2019 - 08:30:37
ocuum ‘naslsa uzar’ diyerek zaman kaybetmeyin – Son Dakika Haberi – Haberler

Fiziksel büyüme, anne karnndan balayan ve kemiklerdeki büyüme plaklarnn kapand döneme kadar devam eden bir süreç olarak gösteriliyor. Çocuklarn büyüme seyirlerinin salkl olup olmad ise ebeveynlerin en çok merak ettii konularn banda geliyor. Uzmanlar, normal büyüme için salkl ve mutlu olmak, doru beslenmek ve normal hormon dengesine sahip olmak gerektiini belirtiyor. Beslenme yetersizlikleri, kronik hastalklar, büyüme hormonu ve tiroit hormonunda eksiklikler gibi sorunlarn da çocuklarda büyüme eksikliine neden olduunu söyledi.

 

“LK BR YIL ÖNEML”

 

Yaamn ilk ylnn büyümenin en hzl dönemi olduunu belirten uzmanmz, “Bu dönem bebein boyu 25 cm kadar uzar, arl da yaklak olarak üçe katlanr. Bir yandan sonra büyüme yavalar ve iki yandan sonra da nispeten sabit bir hzla devam eder” diye konutu.

 

Her çocuun boyunun yatndan farkl olsa da, belli bir istikrarla büyüyen çocuklarn normal olarak kabul edildiini söyleyen uzamn doktor, sözlerine öyle devam etti:

 

“Sabit büyüme dönemi ergenliin bana kadar devam eder. 10-12 ya dönemine gelene kadar erkekler ve kzlar neredeyse ayn oranda büyür. Ergenlik dönemine girile birlikte büyüme hzlanr. Bu durum kzlarda erkeklerden daha önce olur. Ergenliin ilk belirtileri kzlarda ortalama 10 ya, erkeklerde ise 11 ya civarnda ortaya çkmaya balar. Ancak bu belirtilerin de her çocukta farkl olabilecei unutulmamal. Ergenlik erken veya geç balayabilir, genellikle de anne veya baba özelliklerine benzer özellik gösterir.”

 

KONTROLLER ERGENLK BTMEDEN YAPILMALI

 

Hormonlar, genetik ve çevresel faktörler gibi birçok unsurun büyümeyi etkileyebileceini ifade eden Doç. Dr. Belma Halilolu, “Aileler, çocuklarn düzenli ve yeterli uyumalarna, dengeli beslenmelerine ve düzenli sçrama-zplama egzersizlerine dikkat ederek deitirilebilir çevresel faktörlere müdahale edebilir ve çocuklarnn büyüme sürecine olumlu etki salayabilirler. Boyu ksa olan çocuklar için aileler çounlukla `ergenlikte naslsa uzar, boy atar´ diye düünür ve bu nedenle hekime geç bavururlar. Kemikteki büyüme plaklar ergenlik bitince kapandndan, böyle bir durumda tedavi edilecek bir sorun olsa bile maalesef boy uzamasna müdahale edemiyoruz” diye konutu.

 

KRONK HASTALIKLAR BÜYÜMEY ETKLEYEBLYOR

 

Son yllarda çocuklarda da art gösteren kronik hastalklarn da büyüme sürecini olumsuz etkileyebildiini anlatan Doç. Dr. Belma Halilolu u bilgileri verdi:

 

“Büyüme hormonu, kortizol, ergenlik hormonlar (östrojen ve testosteron), tiroit hormonlar gibi hormonlarn eksiklii veya fazlal büyümeyi direk etkiler. Bununla birlikte, çocuklarda diyabet, böbrek yetmezlii gibi farkl kronik hastalklarn kontrol edilememesi durumunda da çocukta büyüme sorunlaryla karlalabiliyor.”

 

BÜYÜME GERL NASIL TEHS EDLR?

 

Büyüme geriliinin olup olmad büyüme erilerine bakarak karar verildiini anlatan Doç. Dr. Halilolu, “Erideki sapma veya en alttaki 3. persantilin altnda bir boya sahip olma durumuna büyüme gerilii tans konulur. Tedavi yaklam altta yatan sebebe göre deiir. Çünkü sadece hormonal problemler deil böbrek, karacier, kalp gibi birçok organa bal hastalklarda da ilk belirti olarak büyüme gerilii gözlenebiliyor. Bu nedenle büyüme gerilii olan çocuklarn çok ayrntl ekilde incelenmesi önem tar” diye konut

 

“ALESEL BOY KISALII BÜYÜME GERL DELDR”

 

Doç. Dr. Belma Halilolu, ailesel boy ksalnn tbbi olarak patolojik kabul edilen bir durum olmadn, normalin yansmas olduunu söyleyerek  “Ancak bu tany söyleyebilmek için önce boy ksalnn altta yatan bir sebebe bal olmadndan emin olmak gerekir yani tüm tetkikler yapldktan sonra ailevi diyebiliriz” dedi.

 

Her çocuun anne ve babasnn boyuna göre tahmini bir boy hedef aral olduunu hatrlatan Dr. Belma Halilolu,  sözlerine öyle devam etti:

 

“Çocuklarn yaklak yüzde 70-75´i bu aral yakalar. Ancak baz çocuklar altta bir problem olmadan da beklenen boydan daha uzun veya daha ksa olabilir. te bu noktada genetik alt yap önem tar. Çocuklar akrabalar arasndaki uzun boylu veya ksa boylu bir kiiye çekebilse de bu durumlarda nadir de olsa altta bir problem olabiliyor. Bu nedenle normal erisinin dnda veya anne-babasna göre beklenen boyun dnda olan çocuklarn en azndan bir kez çocuk endokrinoloji hekimlerine görünmeleri önemlidir.”

 

EBEVEYNLER ÇN ÖNERLER

 

Çocuklarnn normal büyümesini salamak isteyen ebeveynlerin dikkat edilmesi gerekenler konusunda Doç. Dr. Belma Halilolu unlar anlatt:

 

“Çocuklar ar travmatik bir stresten uzak tutulmal. kincisi ise erken ve yeterli süre uyku çok önemli. Ve tabi düzenli ve dengeli beslenmeye özellikle süt ve süt ürünlerine dikkat edilmeli. Boyu daha uzun yapmak açsndan bilimsel olarak kantlanm tek ey ise düzenli egzersiz… Voleybol ve basketbol gibi sçrayc-zplayc egzersizleri, vücudu geren jimnastik egzersizleri ne kadar düzenli ve ne kadar sk yaplrsa boya katls o kadar fazla olmaktadr.”

 kaynak : www.star.com.tr

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir