AĞRI’DAKİ KARABULUT

AĞRI’DAKİ KARABULUT

SON ALTI AY’DA BELEDİYE BAŞKANLARI NELER YAPTI?

SON ALTI AY’DA BELEDİYE BAŞKANLARI NELER YAPTI?

Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

Oyun terapisi çocuğun içsel dünyasını ortaya çıkarıyor
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 19 Ocak 2020 - 11:11:39
Oyun terapisi çocuğun içsel dünyasını ortaya çıkarıyor

Uzman Klinik Psikolog Yasemin Kamalı, oyun terapisine ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, oyun  terapisinin, çocuğun içsel dünyasını oyun yoluyla ortaya çıkardığını belirterek,  yetişkinler sözel yolla iletişim kurarken, çocukların iletişim yolunun oyun  olduğunu kaydetti.

 Çocuğun oyun terapisi aracılığı ile kendi içsel yaşantılarını,  zorlandığı alanları ifade ettiğini aktaran Kamalı, “Bilinç dışı arzularını,  korkularını, bastırdığı alanları oyun yolu ile bazen sansürle bazense sansürsüz  ortaya koyar, bunu bize duyururken kendi de somut bir şekilde duymaya başlar.”  diye konuştu. Kamalı, oyun terapisinin 3-3,5 yaş ile 11-12 yaş aralığında  kullanılan, yaşa bağlı olarak materyallerin değişebildiği bir teknik olduğuna  işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Bu dönem Piaget’in bilişsel gelişim evrelerinden ‘somut işlemler  dönemi’ne denk geldiği için çocuk oyun yolu ile de somut şekilde kendi içinde  yaşadığı her ne ise travma vesaire bunları görmüş duymuş olacaktır. Aslına  bakıldığında oyun dediğimiz şey hepimizi kapsamakta, çünkü biz yetişkinler de bir  zamanlar çocuktuk ve ilk iletişim şekillerimizden biri oyundu. Büyüdükçe,  yetişkinleştikçe oyun oynamayı unuttuğumuzu, en tanıdık bildik bir şey gibi  gelmesi gerekirken bazen bundan çok uzaklaştığımızı görüyoruz. Zaman zaman  ebeveynlerin bu yüzden çocuklarını nasıl anlayacaklarını bilmedikleri bir konumda  kendilerini bulduklarını görüyoruz. Bu yüzden oyun terapisi uygulanırken aileyi  de işin içine katmak, gerekirse aile çocuk oyun grupları tasarlamak destekleyici  olabilmektedir.”

 

 “Çocuk önemsenmek ister”

 

 Kamalı, bu teknik uygulanırken çocuğun yaşı, yaşadığı sosyo-kültürel  çevre ve ailenin dikkate alınmasının oldukça önemli olduğunu vurgulayarak, “Çünkü  bu alanda çok çeşitli problemlerle (yeme, dışkılama, istismar, travma vb. gibi)  karşılaşmak mümkün. Bu nedenle uygulanacak terapinin şekillenmesi de talebe bağlı  olacaktır. Terapist bu esnada çocuğun yanında durur, çocuğun onu oyuna dahil  etmesini beklemesi gerekir. Oradaki en önemli görevi çocuğa var olduğunu,  duyulduğunu, görüldüğünü hissettirmek ve ihtiyacın olduğunda ben buradayım  mesajını vermekle yükümlüdür. Onun alanına girmeden, işgal etmeden ona alan  açarak beklemesi oldukça önemlidir.” diye konuştu. Kişinin önemsenmek istediğini, bunun çok temel bir arzu olduğunu,  çocuğun da bunu arzu etmesinin en doğal durum olduğunu ifade eden Kamalı, şunları  kaydetti: “D.W. Winnicott’un ‘yeterince iyi anne’ kavramında olduğu gibi burada  da terapistin terapi odasında çocuğa alan açan ve kendini var etmesini sağlayan,  baş etme becerisini keşfetmesine izin veren bir konumda olması önemli olacaktır.  Bu sayede çocuk var olan problem üzerine sorumluluk alabilecek, kendi bedenini,  duygularını sahiplenebilecektir. Kaka problemi olan bir çocuk ‘kakamı annem babam  için yapıyorum’ demek yerine ‘kaka benim kakam, popo benim popom ve  yapılmadığında ağrıyacak olan karın benim karnım, bedenim benim’ diyebilecek  konuma gelecektir.”

 

  “Oyun odasının nasıl tasarlandığı, ne tür oyuncakların olduğu  önemli”

 

 Kamalı, oyun terapisinde diğer önemli bir konunun oyun odası olduğuna  işaret ederek, “Oyun odasının nasıl tasarlandığı, ne tür oyuncakların olduğu  önemlidir. Kum havuzu, bir musluğun bulunması, minyatür oyuncaklar, ev, iş gibi  günlük hayatta var olan şeylerin bulunduğu köşelerin olması, resim boya  yapabilmek için uygun masa ve sandalyenin varlığı önemli olmaktadır. Her çocuğun  kendine ait bir kutusunun olması ona özel birkaç malzemenin bulundurulması gibi  teknik konular da oyun terapisine dair unsurlardır.” diye konuştu.Oyunun, çocuğun, bireyin hayatında oldukça geniş bir alan kapladığını  vurgulayarak, sadece terapistleri kapsayan bir konu olmadığını, aslında herkesi  kapsadığını dile getirdi. Kamalı, çocuklarla oyun oynamanın sadece onların içsel dünyalarını  keşfetmek değil onlara nasıl oyun oynanacağını da öğreten bir süreç olduğuna  işaret ederek, “Çocukların anlaşmak için bizler gibi söze ihtiyaçları yoktur, bir  grup farklı milletten, dilden çocuğu bir araya koyun ve izleyin onların nasıl  anlaştıklarını, iletişim kurduklarını, oyun aracılığı ile birbirlerini nasıl  anladıklarını görebilirsiniz. Kendi içinize bakın, içinizdeki çocuğu hatırlayın  oyunun önemini bir kez daha fark edin. İçinizdeki çocukla bağınızın hiç  kopamamasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

 kaynak www.gazetevatan.com

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir