DSİ 8. Bölge Müdürlüğü Cesim Gökçe’nin Enkazına Yatırım Yapmak İçin Geliyor

DSİ 8. Bölge Müdürlüğü Cesim Gökçe’nin Enkazına Yatırım Yapmak İçin Geliyor

Ağrı AK Parti Aday Listesi Belli Oldu

Ağrı AK Parti Aday Listesi Belli Oldu

AK Parti Aday Listesi Belli Oldu, Öğren 2018

AK Parti Aday Listesi Belli Oldu, Öğren 2018

Ağrı’da Hdp’nin oyunlarını alt-üst etti!

Ağrı’da Hdp’nin oyunlarını alt-üst etti!

Prof. Dr. Saraolu: nar yaprann dalnda kurumas beklenmelidir – Son Dakika Salk Haberleri
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 20 Nisan 2018 - 16:01:45
Prof. Dr. Saraolu: nar yaprann dalnda kurumas beklenmelidir – Son Dakika Salk Haberleri

Cumhurbakanl Badanman Prof. Dr. brahim Adnan Saraçolu, Cumhurbakanl himayelerinde, Salk Bakanl, Dünya Salk Örgütü ve Salk Bilimleri Üniversitesi i birliiyle hayata geçirilen, Cumhurbakan Recep Tayyip Erdoan’n ei Emine Erdoan’n Onursal Bakan olduu “Medeniyetlerin Beiinde Anadolu Tbb” sloganyla Türkiye’de ilk kez gerçekletirilen Uluslararas Geleneksel ve Tamamlayc Tp Kongresi’nde “Kireçlenmeye Kar Çnar Yapra” balkl bir konuma yapt. 

Her bitkinin kendine özgü bir srr olduunu ve o srr çözmeden bitkiden istenilen sonucun alnamayacana dikkati çeken Saraçolu, “Tbbi amaçl kullanlacak çnar yaprann dalnda kurumas beklenmelidir. Aksi takdirde çnar yapra toksik etkili ve kireçlenme, gut, antidepresan olarak yeterli düzeyde etkili deildir. Fazla da bekletirseniz çnar yapra çok geç düer. Çünkü aaç sonbahar mevsimi girerken yapraklarda depolanm olan metabolitleri, pigmentleri geri çeker beslenme için. Çnar yapra kireçlenme, gutta çok etkili.” diye konutu.

Geleneksel uygulamalara bakldnda bni Sina’nn çnar yapran dtan kullandn aktaran Saraçolu, bni Sina’nn çnar yapran ar kesici olarak di, srt, diz arlarnda ve ödem atc olarak kullandn belirtti.

Çnar yapranda toksik etkili formik asitlerin bulunduuna iaret eden Saraçolu, u bilgileri verdi:

“Çnar yapranda C1 karbonlu metabolitleri tüketen, metabolize eden, katabolize eden bakteriler vardr. Her bitkinin kendine özgü üzerinde bir popülasyonu olduunu biliyoruz. Bu bakteri kültürünü çnar yaprann izole edebilirseniz, onun nelere kadir olduunu görürsünüz. Çnar yaprann içeriindeki toksik etkiyi ve formik asiti yok ediyor. Dolaysyla yapran toksit etkisi ortadan kalkm oluyor. u mevsimde toplayalm derken, o yapran üzerindeki bakteri popülasyonunu bilmek zorundasnz. Bu çnar Ege Bölgesi’ne özgü bor madenin olduu toprakta yetiir. Topran mineralleri bitkinin yapraklarnda oluan metabollerini gelitiriyor. Çnar yapra anatolius türüyse yani topranda bor olan bölgede yetitiyse antibiyotik özellii vardr. Çnar yapra, menapoz dönemindeki kadnlar için bulunmaz bir nimettir.”

Ankara’da Milli Botanik Bahçesi’nin açlacan ve 81 ildeki 181 üniversitenin kendi kaynaklar dorultusunda bu bahçeye katk salayacaklarn dile getiren Saraçolu, milli botaniin milli ilaç anlamna geldiini belirtti.

Karabük Üniversitesi Tp Fakültesi Dr. Ör. Üyesi Süleyman Ersoy da “Birinci Basamakta veya Koruyucu Hekimlikte Fitoterapi” balkl konumasnda, fitoterapinin akut ve kronik hastalklarn tedavisinde son yllarda artan bir geleneksel tedavi yöntemi olduunu anlatt.

Bu içeriğin Kaynağı: http://www.star.com.tr/saglik/prof-dr-saracoglu-cinar-yapraginin-dalinda-kurumasi-beklenmelidir-haber-1334039/

  • Etiketler
  • Yorumla

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir
Önceki yazıyı okuyun:
Fuzulev on binlerce aileyi ev sahibi yaptı

Düşük taksitle on binlerce kişiyi ev ve araba sahibi yapan Fuzulev Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, "Her ay sistemimize katılanların...

Kapat