Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

SEÇİME 47 GÜN KALA

SEÇİME 47 GÜN KALA

ADAYLARDA SON DURUM

ADAYLARDA SON DURUM

Resmen duyuruldu! Ön kayıtlar başladı…
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 8 Aralık 2018 - 18:07:31
Resmen duyuruldu! Ön kayıtlar başladı…

Diyanet İşleri Başkanlığından, ilk defa hacca gitmek  isteyenlerin müracaatlarını 8-14 Aralık tarihlerinde yapabileceği duyuruldu. 

 

Başkanlığın internet sitesinde 2019 yılı hac kayıtları ile ilgili  bilgi verildi.

 

Buna göre, ilk defa hacca gitmek isteyenler, müracaatlarını 8-14  Aralık tarihlerinde belirlenen bankalara 20 lira kayıt ücretini yatırdıktan sonra  “www.hac.gov.tr” adresinden elektronik ortamda veya il ve ilçe müftülüklerine  form dilekçeyle başvurarak yaptırabilecek.

 

Hacı adaylarının kuraya birlikte katılmak istediği kişi veya kişiler  varsa mutlaka bunları da belirtmeleri gerekecek. Adaylar, fiyat aralıklarını göz  önünde bulundurarak “oda tercihli” veya “otel” konaklama türlerinden birini  tercih edecek.

 

Tercihler, bağlayıcı olacağından daha sonra hac konaklama türlerinde  değişikliğe izin verilmeyecek.

 

Bu yıl hac kurasına katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı  adaylarının kayıt yenileme işlemleri, Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılacak.

 

Kaydı Başkanlıkça yapılanlardan, adres, konaklama türü, kura  birlikteliklerinde veya iletişim bilgilerindeki değişiklik talebinde bulunanlar,  14 Aralık’a kadar il, ilçe müftülüklerine müracaat ederek işlemlerini  yaptırabilecek.

 

Yabancı uyrukluların kayıtları alınmayacak

 

Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hak kazananlar, “kesin kayıt  yaptırabilir” belgelerini cep telefonlarına gelecek kısa mesaj şifresi ile  alabilecek.

 

Yabancı uyrukluların kayıtlarının ise alınmayacağı bildirildi.

 

Hacca götürülmek istenen 0-6 yaş grubundaki çocukların kayıtları  ebeveynleri ile yapılacak. İlk defa kayıt yaptırmak isteyen 45 yaş altı  bayanlardan mahremsiz hacca gidemeyecek durumda olanlar, müracaatlarını hacca hiç  gitmemiş mahremleriyle yapacak.

 

Ayrıca, günlük aktivitelerini kendi başlarına gerçekleştiremeyecek  derecede engelli, hasta ve yaşlı olanlar da müracaatlarını, hacca hiç gitmemiş  refakatçileri ile yapacak.

 

Ön kayıt ücretini yatırdığı halde süresi içinde sisteme girilmeyen  müracaatlar ise kabul edilmeyecek.

 

Konaklama türleri

 

Açıklamada, Mekke ile Medine’deki bina ve otellerin fiziki yapıları  ile Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’ye mesafeleri dikkate alınarak ve verilen  hizmetler açısından hac konaklama türlerinin “oda tercihli” ve “otel” şeklinde  düzenlendiği belirtildi.

 

Oda tercihli konaklamanın, Mekke veya Medine’de gerekli donanıma sahip  ve her odada asgari 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde oluşturulduğu  kaydedildi.

 

Odaların, Mekke’de Mescid-i Haram’a en fazla 7 kilometre, Medine’de  ise Merkeziye’de veya Mescid-i Nebevi’ye en fazla 700 metre mesafede yer alan  binalarda olduğu bildirildi.

 

Mekke’de hacıların otellerden Kabe‘ye ulaşımlarının ücretsiz  otobüslerle ring usulü yapılacağı duyuruldu. Hac süresinin uçak programına göre  ortalama 35 ile 45 gün arası, Medine’deki konaklama süresinin ise 4 ile 6 gün  arasında planlandığı belirtildi.

 

Hac kesin kayıt ücretlerinin Suudi Arabistan Krallığı Hac ve Umre  Bakanlığı ile yapılacak protokol toplantısı sonrası belirleneceği açıklandı.

 

Vatandaşların hac konaklama tür tercihlerini kendilerine uygun  kategoride yapabilmeleri için oda tercihli konaklama türünün takribi fiyatının 15  bin ila 21 bin Suudi Arabistan Riyali olduğu bildirildi.

 

Otel türü konaklamadaki fiyatın ise daha yüksek olduğu ve bu yüzden  fiyat aralığının serbest bırakıldığı açıklandı.

 

Hac kuralarının, 28 Aralık Cuma günü saat 15.00’te çekileceği ve aynı  gün internetten ilan edileceği, kesin kayıtla ilgili bilgilerin ise daha sonra  ilan edileceği duyuruldu.KAYNAK:www.gazetevatan.com

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir