8 BİN OY, BİR ADLİYE..

8 BİN OY, BİR ADLİYE..

Gürkan Güneş Yazdı. “Bahar Kokan Çocuklarımız”

Gürkan Güneş Yazdı. “Bahar Kokan Çocuklarımız”

Ağrı’da kaybolan çocuk Leyla Aydemir köyde ölü bulundu

Ağrı’da kaybolan çocuk Leyla Aydemir köyde ölü bulundu

Nerede o eski bayramlar! Ve sanal bayramlaşma..

Nerede o eski bayramlar! Ve sanal bayramlaşma..

Bekir Kösedağ Vefat Etti

Bekir Kösedağ Vefat Etti

Salk Bakanl: KKKA as nmzdeki yl dnya pazarna sunulacak – Son Dakika Salk Haberleri
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 23 Mayıs 2018 - 16:01:13
Salk Bakanl: KKKA as nmzdeki yl dnya pazarna sunulacak – Son Dakika Salk Haberleri

Salk Bakan Ahmet Demircan, Türkiye’nin yerli a Hepatit B ve C alarn üretmek için son aamaya geldiini belirterek, “Krm Kongo Kanamal Atei (KKKA) hastal asn dünyada ilk üreten de biziz. Önümüzdeki yl içinde bu ann klinik safhalar tamamlanacak ve a üretilip dünya pazarna sunulacak.” dedi.

Demircan, Havza ve Vezirköprü ilçelerinde partisinin aday tantm toplantsnda, Cumhurbakan aday Muharrem nce’nin seçim manifestosunda yer alan “18 yana kadar herkes bütün salk hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak” açklamasn eletirerek, Türkiye’de zaten herkesin Genel Salk Sigortas çkt günden itibaren salk sigortas kapsam içinde olduunu söyledi.

nce’ye bu konuda yetersiz bilgi verildiini veya kendisinin meseleyi yanl bildiini vurgulayan Demircan, “Türkiye Genel Salk Sigortasna geçtii günden itibaren salk sigortas kapsamnda kimse yoktur. Çalanlar kendi primlerini çaltklar yerle birlikte öderler. Kamuda çalanlarn ise devlet primlerinin bir ksmn öder, bir ksmn çalan öder, kendi hesabna çalan Ba-Kur’lular kendi primini öder. Prim ödeyecek gücü olmayanlarn ise belli bir primini kendisi, gerisini devlet öder. Ya da kendi hiç ödeyemiyorsa devlet tamamn öder. Dolays ile Türkiye, Genel Salk Sigortas hayata geçtii günden beri sigorta kapsamnda kimseyi brakmamtr. Bu yönüyle de pek çok ülkeden öndedir.” diye konutu.

Bakan Demircan, Türkiye’de çocuklarn daha domadan gebe takibi ile birlikte sigorta kapsamna alndna iaret ederek, “Doum ile birlikte kiinin sigortas hayata geçer. Çocuk ve gençlerden 18 yana kadar zaten prim alnmaz. Genel Salk Sigortas’nda emsiye dnda kimse yoktur. Salk emsiyesinin altndadr, Türk vatandalarnn hepsi.” ifadesini kulland.

“Türkiye ilaç sanayisinde tükettii ilacn yüzde 80’ini kendi üretiyor”

Saln stratejik bir alan olduunun altn çizen Ahmet Demircan, öyle devam etti:

“Salkta sürekli da bal olamazsnz. Bizim gibi önemli ve büyük bir ülke salkta da bamllktan kurtulmann yolunu açmak zorunda. Biz ciddi ekilde bu istikamette çalmalarmz sürdürüyoruz. Türkiye ilaç sanayisinde tükettii ilacn yüzde 80’ini kendi üretiyor. Bunu arttrmak için gayret ediyoruz. Öbür taraftan tbb cihazlar, tan cihazlar ilgili çalmalarmz son safhaya geldi. Türkiye’de üretme, Türkiye’ye teknoloji transfer etmek artyla uan için cihaz satan ülkeler, Türkiye’de yerli üretime katlmay kabul ederlerse yerli ortaklarla ortaklk kurup, Türkiye’de üretme imkanlar kendilerine verilecek. Bu hem döviz çkmasna, cari açn azalmasna katk salayacak, hem de Türkiye’ye teknoloji gelmesini salayacaz.”

“KKKA as üretiliyor”

Türkiye’nin yerli a konusunda da büyük mesafe katettiini belirten Salk Bakan Demircan, unlar kaydetti:

“Yerli a Hepatit B ve C alarn üretmek için son aamaya geldik. Krm Kongo Kanamal Atei hastal asn dünyada ilk üreten de biziz. Önümüzdeki yl içinde bu ann klinik safhalar tamamlanacak ve a üretilip dünya pazarna sunulacak. Türkiye kan ürünlerinde de yerli yatrma ve üretime önem veriyor. Kendi kanmzdan ürettiimiz kan ürünlerinin çalmasn son aamaya getirdik. Bu konuda yatrm balad. Türkiye salkta sadece alt yapy yenilemekte kalmyor, biz salktaki alt yapy ciddi bir ekilde yeniledik, tamamlamak üzereyiz. Hastanelerimiz 5 yldzl otel güzelliinde dier taraftan da salkla ilgili cihaz, malzeme, ilaç üretimini arttryoruz. Biyoteknoloji alannda da Türkiye’de yatrmlar balad. Türkiye salkta yldz gibi parlayacak.”

Bu içeriğin Kaynağı: http://www.star.com.tr/saglik/saglik-bakanligi-kkka-asisi-onumuzdeki-yil-dunya-pazarina-sunulacak-haber-1345993/

  • Etiketler
  • Yorumla

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir
Önceki yazıyı okuyun:
Kale’de Tübitak Bilim Fuarları Açıldı

Kale'de Ethem Özsoy Anadolu Lisesi ile Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları açıldı. Okulun bahçelerinde düzenlenen TÜBİTAK 4006...

Kapat