AĞRI’DAKİ KARABULUT

AĞRI’DAKİ KARABULUT

SON ALTI AY’DA BELEDİYE BAŞKANLARI NELER YAPTI?

SON ALTI AY’DA BELEDİYE BAŞKANLARI NELER YAPTI?

Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

”Sığırların viral diyaresi hastalığına karşı yerli aşı geliştiriliyor
  • Ana Sayfa » Teknoloji
  • 21 Şubat 2020 - 19:55:34
”Sığırların viral diyaresi hastalığına karşı yerli aşı geliştiriliyor

Türkiye’nin hemen her bölgesinde yüksek oranda görülen hastalık için  ilk aşamada, BUÜ Veteriner Fakültesi Viroloji Ana Bilim Dalı Laboratuvarı’nda beş  kişilik ekip araştırmalar yapacak. Özel sektör iş birliğiyle de ikinci ve üçüncü  aşamalarda genişleyecek proje 3 yıl sürecek.

Deney hayvanlarında en uygun formülasyonun bulunmasından sonra  sığırlara yapılacak bağışıklama çalışmalarıyla aşının elde edilmesi  hedefleniyor.

  “BVD” virüsünün sebep olduğu hastalık, erişkin sığırlarda kısırlık,  yavru atma, ölü doğum ve anomalili doğumlara, gençlerde solunum ve akciğer  enfeksiyonları, buzağılarda ishal, solunum sistemi enfeksiyonu ve ölüme neden  oluyor.

Hayvanlar arasında hızla yayılış gösterebiliyor, insanlara  bulaşmıyor

BUÜ Viroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kadir Yeşilbağ, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, aşı çalışmalarının ülkeler için stratejik olduğunu  söyledi.

Türkiye’de hayvan hastalıklarıyla ilgili aşı geliştirilmesinin ivme  kazandığını belirten Yeşilbağ, “Buradan hareketle biz de Türkiye’de hastalık  oluşturan etkenleri kullanarak aşı geliştirmeye odaklandık. Sığırlarda ölümlere,  verim kayıplarına, süt, döl ve et verimi kayıplarına sebep olan ‘sığırların viral  diyaresi’ diye tanımladığımız bir hastalık var. Bununla ilgili başlattığımız  projede, Türkiye’de elde edilmiş virüsleri kullanarak, Türkiye’ye özel bir aşı  geliştirme yönünde çalışmalara başladık.” diye konuştu.

Yeşilbağ, hastalığın büyük ekonomik kayıplara sebep olduğuna dikkati  çekerek, “Hastalıkla mücadelede yurt dışından getirilen aşılar kullanılıyor ancak  bu aşıların Türkiye’deki virüs tipine karşı yeterince etkili olmayabileceği  değerlendiriliyor.” dedi.

Yeşilbağ, hastalığın insanlara bulaşma özelliğinin olmadığını ancak  hayvanlar arasında hızla yayılabildiğini aktararak, şunları belirtti:

“Genellikle sığırları etkilediğini görüyoruz. Koyun ve keçilere de  sirayet edebiliyor. Dolayısıyla hayvancılık sektörü için önemli bir hastalık ve  Türkiye’de uzun yıllardır var. Biz de uzun yıllardır üzerine çalışmalar  yürütüyoruz. Türkiye’nin her bölgesinde, yüksek oranda bulunduğunu bildiğimiz bir  hastalık. Dolayısıyla çok gecikmeden mücadele tedbirlerini uygulamaya koymamız  gerekiyor. Bununla ilgili etkin yerel bir aşının olması, çok değerli.”

 “Pazarlamaya hazır bir ürün elde edeceğiz”

Yeşilbağ, aşı geliştirme çalışmalarının sürecine de değinerek, önce  laboratuvarda, hücre kültürlerinde virüsle ilgili ön çalışmaları tamamladıktan  sonra kobaylarda değişik formülasyonlar deneyeceklerini anlatarak, “Uygun  gördüğümüz, güçlü yanıt aldığımız formülasyonu belirledikten sonra asıl hedef  türümüz olan sığırlara geçeceğiz ve sığırlarda immünizasyon yani bağışıklama  çalışmaları yapacağız. Farklı immünizasyon programları denedikten sonra en uygun  kombinasyonla aşının geliştirilmesi yoluna gideceğiz.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Kadir Yeşilbağ, özel sektör uzantısı olan projenin  laboratuvar çalışmalarının tamamen üniversitede gerçekleştirileceğini belirtti.

  Proje kapsamında tezler de hazırlanacağını bildiren Yeşilbağ,  “Münferit çalışmalar, farklı departmanlardan iş birlikleri söz konusu olacak. Çok  disiplinli bir çalışmayla ortaya konacak sonuçlar söz konusu olacak. İlk etapta 5  kişilik bir ekiple proje çalışmaları yürütülecek. İkinci aşama olan deney  hayvanları aşamasında 8 kişi çalışacağız. Hedef tür çalışmalarına geçtiğimizde  ise proje çalışanı sayısı 20’ye kadar çıkacak. Ümit ediyoruz ki bu süreç içinde  yeni aşının deneylerini tamamlamış olacağız ve sahaya sürülmeye, pazarlamaya  hazır bir ürün elde edeceğiz.” açıklamasında bulundu.KAYNAK by [author_name]

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir