8 BİN OY, BİR ADLİYE..

8 BİN OY, BİR ADLİYE..

Gürkan Güneş Yazdı. “Bahar Kokan Çocuklarımız”

Gürkan Güneş Yazdı. “Bahar Kokan Çocuklarımız”

Ağrı’da kaybolan çocuk Leyla Aydemir köyde ölü bulundu

Ağrı’da kaybolan çocuk Leyla Aydemir köyde ölü bulundu

Nerede o eski bayramlar! Ve sanal bayramlaşma..

Nerede o eski bayramlar! Ve sanal bayramlaşma..

Bekir Kösedağ Vefat Etti

Bekir Kösedağ Vefat Etti

Soan reticisi Sylemez: Soan tarlada 1,5 tezgahta 6 lira – Son Dakika Ekonomi Haberleri
  • Ana Sayfa » Ekonomi
  • 22 Haziran 2018 - 01:51:40
Soan reticisi Sylemez: Soan tarlada 1,5 tezgahta 6 lira – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Amik Ovas’nda üretilen soan, tarlada 1,5 lira iken tezgahta 6 liraya kadar alc buluyor. AA muhabirinin Gda Tarm ve Hayvanclk l Müdürlüü yetkililerinden ald bilgiye göre, Amik Ovas’nda geçen yl 46 bin 500 dekar alanda 198 bin 993 ton verim alnan soanda, bu yl ekilen 42 bin dekar alanda 173 bin 800 ton rekolte alnmas […]

Amik Ovas’nda üretilen soan, tarlada 1,5 lira iken tezgahta 6 liraya kadar alc buluyor.

AA muhabirinin Gda Tarm ve Hayvanclk l Müdürlüü yetkililerinden ald bilgiye göre, Amik Ovas’nda geçen yl 46 bin 500 dekar alanda 198 bin 993 ton verim alnan soanda, bu yl ekilen 42 bin dekar alanda 173 bin 800 ton rekolte alnmas hedefleniyor.

Bereketli topraklaryla çiftçisinin yüzünü her zaman güldüren Amik Ovas’nda bu yl üretilen soanlarn tarlada kilosu 1,5 liradan alc buluyor.

Tüccarlarn ve komisyoncularn elinden geçen soan, büyük ehirlerde kilosu 6 veya 6,5 liraya kadar sata sunuluyor.

Üreticiler ise bunun, hem bu sene yaanan hava artlar hem de tüccarlarnn üzerine koyduklar kardan kaynaklandn deerlendiriyor.

Soan üreticisi Nuri Söylemez, AA muhabirine yapt açklamada, bu sene soanda beklenen verimi alamadklarn ifade etti.

Bu yl soan tarlasndan çok az bir tonaj aldklarn ve hiç tonaj almadan söktükleri yerler de bulunduunu dile getiren Söylemez, unlar kaydetti:

“Geçen sene 75 kurua satyorduk, bu sene 1,5 liraya alyorlar kilosunu. Bunun nedeni hava artlarna bal, yamur, güne etkiledi. Geçen sene kendi ektiim 200 ton soanm vard, 65 dönümde, bu sene 30 dönüme düürdüm kazanç yapamadmz için. 30 dönüme düünce soan iki katna oldu. 1,5 liraya veriyoruz u an ama daha fazla zarara gittik çünkü verim alamadk.”

Aradaki fiyat farkn deerlendiren Söylemez, “Aradaki komisyoncular benden 1,5 liraya alyor, o dier komisyoncuya, o da haldekine devrediyor. Haldeki çk da 6 lira oluyor. Onlar emeksiz paray götürüyorlar.” dedi.

“Ar yalardan dolay pek büyüme olmad”

Bir baka soan üreticisi Recep Balc ise bu yl 43 dekar alanda soan ekimi yaptn söyledi.

Bu sene soanlardan pek memnun olmadklarn belirten Balc, “Ar yalardan dolay pek büyüme olmad, küçük kald ürünler. 3-4 defa ilaç uygulamas ve her türlü bakmn yaptk ama geçen seneki verimi alamadk. Geçen sene 80 kurula 1 lira arasnda satyorduk, bu yl kilosu 1,5-2 liradan, normal piyasada marketlere, manavlara, hallere sorduumuzda 6-6,5 liraya kadar.” diye konutu.

Tüccara ise soann kilosunu 2 liradan sattklarn dile getiren Balc, “Aradaki tüccarlar para kazanyor, üretici doru düzgün kazanamyor. Çiftçinin elinden mal çktktan sonra bitiyor.” dedi.

Soan satcs Hasan Yalçnkaya ise kendisinin soan tarladan kilosunu 2 liraya aldn ve 3 liraya sat yaptn söyledi.

Bir lira kar aldn ifade eden Yalçnkaya, fiyat farkn, “Aradaki komisyonculara ve araclara balyoruz maalesef, 4 veya 4,5 lira farkla fiyat yükseliyor. Genelde fiyat fark oluyordu ama bu kadar uçuk olmuyordu. Bunu da komisyoncular yapyor.” dedi.

Soann kilosu Çukurova’daki tarladan 1-2 liraya çkyor

Seyhan Ziraat Odas Bakan Cahit ncefikir, bu sezon kentte hasat edilen soann en yüksek tarla fiyatnn 1-2 lira olduunu belirterek, tarla ile market arasndaki fiyat farklarnn kronik bir sorun olduunu savundu.

Tarlada kalan herhangi bir ürünün bile markete gittiinde fiyat farknn yüzde 300 kadar artabildiini öne süren ncefikir unlar söyledi:

“Adana’nn dnda dier çkan ehirlerde de ekim alanlarnn gerek azalmasndan gerekse verim azlndan dolay ürün baznda bir boluk olutu. u anda sadece Reyhanl’da soan hasad var. Dier yerler henüz çkm deil. Ankara Polatl, Ereli, Nide taraf, Trakya, Amasya bölgesi henüz çkmad. Bu bolukta fiyatlarn frlamas aslnda ekonomik anlamda çok anormal, belirsiz bir durum deil. Geçici bir durum olduuna inanyoruz. Arkadan çkacak dier ehirlerdeki ürünlerle beraber fiyatn normale ineceini, daha sonra rantabl, belirli bir seviyede gideceini tahmin ediyoruz. Türkiye’de en yüksek soan rekoltesini barndran bölgeler henüz devreye girmedi. Dier yerler önümüzdeki haftalarda devreye girer. Bu boluktan dolay da fiyatlarn ksa bir süre, spot bir yükselii söz konusu. Önümüzdeki haftalarda piyasann normale gireceini üretimle beraber piyasann da düeceine inanyorum.”

Bu içeriğin Kaynağı: http://www.star.com.tr/ekonomi/sogan-ureticisi-soylemez-sogan-tarlada-15-tezgahta-6-lira-haber-1356244/

  • Etiketler
  • Yorumla

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir