TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

SEÇİME 47 GÜN KALA

SEÇİME 47 GÜN KALA

ADAYLARDA SON DURUM

ADAYLARDA SON DURUM

GENÇLERİN ÇELEBİSİ

GENÇLERİN ÇELEBİSİ

AĞRI SPORA 1 MİLYON TL YARDIMI NEDEN REDDETTİLER

AĞRI SPORA 1 MİLYON TL YARDIMI NEDEN REDDETTİLER

Son Dakika Salk Haberleri – Bbrek ta problemi bulunanlar nelere dikkat etmeli?
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 15 Ekim 2018 - 12:52:33
Son Dakika Salk Haberleri – Bbrek ta problemi bulunanlar nelere dikkat etmeli?

Üroloji Uzman Prof. Dr. Volkan Tucu böbrek ta tedavisi hakknda merak edilenleri sizler için anlatt.

Risk faktörlerine dikkat!

Böbrek tann oluum mekanizmas henüz tam olarak kesin olarak bilinmese de yaygn kan idrar içinde doygunlua ulaan maddelerin birbirleriyle uygun ortam bularak birletii, kristaller oluturduu ve bu kristallerin büyümesi sonucu gerçekletii yönündedir.

Böbrek ta oluumuna etki eden pek çok faktör bulunmaktadr. Son yllarda görülme oran gittikçe artan obezite, tek tarafl gda alm, tuz kullanmndaki art, idrar kanallarnda görülen doumsal anormallikler ve darlklar, sk idrar yolu enfeksiyonu geçirme, genetik rahatszlklar, hipertansiyon, böbrek ekil bozukluklar, D vitamini denge metabolizmasndaki aksaklklar, barsaktan geri emilim bozukluklar gibi pek çok sebep böbrek ta oluumuna etki etmektedir.

 

Böbrek ta bu belirtilerle kendisini gösteriyor

drar kanallar içerisinde oynayan talarn künt bir yan ars yapma özellii bulunmaktadr. drar kanaln tkayan talar ise böbrek içi idrar basncn artrr ve böbrek kapsülünü gerer. te bu durum hepimizin bildii “bçak saplanr tarzda ar” olarak karmza çkar. Biz bu ary “renal kolik” olarak adlandrmaktayz. Bu ar bizlere gelen hastalarn büyük çounluunda görülen bir ardr. Fakat böbrek arlarnn arsz seyredebilecei de unutulmamaldr. Ar faktörü dnda sk idrara çkma, idrarda renk deiiklii ve mide bulants da dikkat edilmesi gereken belirtiler arasndadr.

 

Tedavide hangi yöntemler uygulanyor?

Tedaviden önce doru tannn konulmas son derece önemlidir. Böbrek tann doru tans için üroloji uzman tarafndan yaplacak olan ayrntl fizik muayeneyi takiben böbreklere yönelik bir ultrasonografi, böbrek fonksiyonlarnn deerlendirilmesi için kan tetkikleri, idrar yolu kanama ve enfeksiyonunu deerlendirmek için idrar tetkikleri, röntgen, ilaçl böbrek filmi (.VP.) ve ilaçsz (B.T.) ile tan desteklenmektedir.

Tedavide bir takm deikenler söz konusudur. Hasta, tan böbree verdii zarar, tan bulunduu yer ve tan boyutu bu deikenler arasnda saylabilir. Böbrek talarnn çou için kendiliinden dümesi beklenirken baz böbrek talarna ise ilaç tedavileri, ta krma (ESWL) veya cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

Genellikle kendiliinden düme ihtimali bulunmayan 2 cm’den küçük, idrar kanaln tam olarak tkmayan talar için ilk tedavi alternatifi dardan ok dalgalar ile yaplan ta krma ESWL tedavisidir. ESWL’nin yaplamad durumlarda ise Flexible URS (RIRS) olarak adlandrdmz, idrar kanalndan endoskopik yöntemle girilip lazer ile tan krlmas yöntemi baarl bir ekilde uygulanmaktadr. drar kesesi ve böbrek arasnda üreter dediimiz bir kanal yer almaktadr. Bu kanal tkayan talarda da yine kapal yöntemle girilerek “ureterorenoskopi” olarak adlandrdmz yöntemle talarn alnmas mümkün olmaktadr.

Böbrek içinde neredeyse böbrek eklini alm, 2cm’den büyük talara Perkütan nefrolitotomi dediimiz böbree dardan tek bir delikle eriim saladmz endoskopik giriim büyük böbrek talar tedavisinde elimizi kolaylatrmaktadr. Bunun yan sra karndan delikler açlarak yaplan laparoskopik operasyonlarda çamz böbrek ta tedavisinde önemli yeri bulunmaktadr.

 kaynak : www.star.com.tr

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir