TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

SEÇİME 47 GÜN KALA

SEÇİME 47 GÜN KALA

ADAYLARDA SON DURUM

ADAYLARDA SON DURUM

GENÇLERİN ÇELEBİSİ

GENÇLERİN ÇELEBİSİ

AĞRI SPORA 1 MİLYON TL YARDIMI NEDEN REDDETTİLER

AĞRI SPORA 1 MİLYON TL YARDIMI NEDEN REDDETTİLER

Son Dakika Salk Haberleri – Tbb malzeme almnda ‘e-ihale dnemi’ balad
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 18 Ekim 2018 - 10:02:50
Son Dakika Salk Haberleri – Tbb malzeme almnda ‘e-ihale dnemi’ balad

Bakan Koca yapt yazl açklamada, Bakanln hzl tedarik, uygun fiyat, kaliteli ürün ve etkin stok yönetimi salama hedefi ile “Salk Market” projesinin hayata geçirildiini belirtti.

“Malzeme almlarn hzlandrmak ve kolaylatrmak için e-ihale uygulamasn balattk.” ifadesini kullanan Koca, farkl fazlardan oluan proje ile tbbi sarf malzemesi, ilaç ve cihazlarn temininin kolaylatrlmasnn ve yerlilik orannn artrlmasnn hedeflendiini vurgulad.

Koca, Maliye ve Hazine Bakanl ile Salk Bakanl arasnda imzalanan protokole göre, elektronik ihalelerde malzeme tedarikinin, Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Genel Müdürlüü üzerinden salanacan, elektronik ihale uygulamasnn 2 gün içinde sonuçlanacan ifade etti.

halelerle hastanelerin stok gün saylar ve maliyetlerinin de azalacana deinen Koca, küçük ölçekli yerli firmalarn piyasa dnda kalmasnn önlenmesi ve teknik artlar karlayan tüm firmalarn ihalelere eit artlarda katlmnn salanmasnn amaçladn bildirdi.

– Yerli üreticiye yüzde 15 fiyat avantaj

Koca, sistemde yer almak isteyen firmalarn ürün numunelerini DMO’ya teslim edeceini, teknik artlar karlayan ürünler için çerçeve anlamasnn da imzalanacan vurgulayarak, yerli mal belgesi bulunan orta ve yüksek teknolojili ürünlere yüzde 15 fiyat avantaj salanacan, 90 günlük ödeme süresiyle yerli firmalarn destekleneceini aktard.

Teknik uygunluk deerlendirmesi sayesinde kalitenin yükseleceine iaret eden Koca, “Bu sistem yerlileme ve millilemeyi güçlendirecek, tekelleme ihtimalini ise ortadan kaldracak. Elektronik ortamda açk ihaleyle hastanelere sk alm yapabilme imkan salyoruz. Bu sayede benzer ihtiyaçlar için uygulanan fiyat farkllklarnn önüne geçilecek.” açklamasnda bulundu.

– “Tasarruf gerekçesiyle salk hizmetlerinde aksamaya müsamaha yok”

Tbbi malzeme alm konusundaki tartmalara da deinen Koca, tasarruf gerekçesi ile salk hizmetlerinde herhangi bir aksamaya müsamaha gösterilmesinin mümkün olmadn vurgulad. Hiçbir devlet hastanesinde bu sebeple bir aksama yaanmadn kaydeden Bakan Koca, bütçe yönetimleri ayr olan üniversite hastanelerine de bu konuda her türlü destei verdiklerini kaydetti.

Bakan Koca, “Tbbi malzeme alm süreçlerinin daha rahat yürütülmesi adna hzl e-ihale (Salk Market), ortak stok paylam ve gerekli hallerde Salk Uygulama Teblii fiyat üzerinde alm, gerektiinde hasta nakli dahil her türlü tedbir Bakanlmzca alnmaktadr. Buna ramen hastanelerimiz teminde gecikirse Genel Bütçe kaynaklar kullanlarak alm yapyoruz ve ilgili hastanemize gönderiyoruz.” ifadesini kulland.

– Projenin ilk faz 100 günlük eylem plannda

Toplam 3 fazda hayata geçirilecek “Salk Market” uygulamasnn ilk aamasnda, yüksek tüketime sahip 113 kalem basit tbbi sarf malzeme belirlendi.

Faz 2’de, bran hekimleri ve alan uzmanlarnca belirlenen 400 kalem tbbi sarf malzemenin teknik artname, tedarikçi, tüketim ve fiyat analizlerine ilikin çalmalar tamamland. Bu fazn 2019’un ilk çeyreinde hayata geçirilmesi planlanyor.

Faz 3’de ise alma konu edilecek 100 kalem jenerik ilaç belirlendi ve standart teknik artnameler oluturuldu. Bu fazn da 2019’un ikinci çeyreinde uygulanmas öngörülüyor.kaynak : www.star.com.tr

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir