Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

SEÇİME 47 GÜN KALA

SEÇİME 47 GÜN KALA

ADAYLARDA SON DURUM

ADAYLARDA SON DURUM

Stres ve moral bozukluu kanserin bymesini tetikliyor – Son Dakika Haberi – Haberler
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 15 Nisan 2019 - 08:58:34
Stres ve moral bozukluu kanserin bymesini tetikliyor – Son Dakika Haberi – Haberler

Ü Cerrahpaa Tp Fakültesi Nükleer Tp Ana Bilim Dal Bakan Prof. Dr. Kerim Sönmezolu, “Kanser tans konmu olmas, her eyin bittii anlamna gelmiyor. Çok fazla morallerinin bozulmamas gerekir çünkü stres ve moral bozukluu, kanserin büyümesi ve çoalmasn tetikleyen bir faktör” dedi.

Mula’nn Bodrum ilçesinde düzenlenen “31. Ulusal Nükleer Tp Kongresi ve 8. Balkan Nükleer Tp Kongresi”ne katlan Sönmezolu, AA muhabirine yapt açklamada, “pozitron emisyon tomografi/manyetik rezonans görüntüleme” (PET/MR) kombinasyon yöntemini bir araya getirdiklerini ve özellikle kanser tans ve yaygnlnn aratrlmasnda kullandklarn söyledi.

Kullanlan bu teknolojinin yeni olduuna dikkati çeken Sönmezolu, “Bu teknoloji dünyada da son 5 yldr gündemde. Türkiye’de üç tane var. Henüz yeni ama etkili bir yöntem. Kanser hastalarnda baarl olacan ve birçok hastaya daha hzl tan, tedaviye verdii yantlar daha erkenden belirleme gibi avantajl durumlara sahip olacaz.” diye konutu.

Sönmezolu, PET/MR’n yannda pozitron emisyon tomografi/bilgisayarl tomografi (PET/BT) sisteminin de bulunduunu, PET/MR’n avantajnn dier sisteme oranla daha az radyasyona maruz brakmas olduunu belirtti.

– “Akcier kanserleri kadnlarda da yaygnlat”

Söz konusu sistemin küçük çocuklar için önemli olduuna iaret eden Sönmezolu, “Çocuklarda öncelikle PET/MR’ tercih ediyoruz ki çocuk daha az radyasyon alsn diye çünkü çocuklar radyasyona daha duyarl.” dedi.

Sönmezolu, sözlerini öyle sürdürdü:

“Türkiye’de en çok rastladmz kanser türü, kadnlarda meme kanserleri, erkeklerde de prostat ve akcier kanserleri. Akcier kanserleri son yllarda kadnlarda da oldukça yaygnlat. Bu kanserlerin tedavisini belirlemekteki en önemli ey, tan konduu anda vücuda kanser ne kadar yaylm, bunu gösterebilirsek daha etkin tedavi yapabiliyoruz.

Bahsettiim PET/BT ve PET/MR cihazlar bu görevi çok baarl ekilde yapyor.”

Tannn erken konulmas durumunda kanser hastalarnn kurtulma orannn çok yüksek olduuna dikkati çeken Sönmezolu, “Örnein, meme kanserini erken tehis ettiimiz zaman hastay tamamen kurtarabiliyorsunuz. Prostat kanseri keza öyle, tiroit kanserlerinde erken tan çok önemli ama henüz akcier kanserlerinde, mide kanserlerinde istediimiz erken dönemde yakalayamyoruz. Onlardaki sonuçlar daha kötü.” ifadelerini kulland.

Sönmezolu, çocuklarn erken yata tiroit kanserine yakalandn dile getirerek, bu hastal erken yata tespit edebildiklerini vurgulad.

– “Çok fazla morallerinin bozulmamas gerekir”

Prof. Dr. Sönmezolu, meme kanserinin kadnlarda orta ya hastal olduunu ancak son yllarda bu hastaln genç yalara doru yöneldiine iaret etti.

“Kadnlarda meme kanseri aslnda orta ya hastal olmakla birlikte, son yllarda genç yalara doru azalyor.” diyen Sönmezolu, konumasn öyle tamamlad:

“Prostat kanseri erkeklerde 45-50 yalarndan sonra çok görülen kanser. Kanser tipine ve toplumlara göre bu deiiyor. Kanser tans konmu olmas, her eyin bittii anlamna gelmiyor. Çok fazla morallerinin bozulmamas gerekir çünkü stres ve moral bozukluu kanserin büyümesi ve çoalmasn tetikleyen bir faktör. Tp çok geliti. Kendilerini saknmadan ve ümidi kesmeden pozitif tbba güvenmelerini istiyorum ve kontrollerine düzenli gitmelerini tavsiye ediyorum.

Nükleer tp, göreceli olarak genç bir tp bran. 1950-1960’larda kuruldu. Dier tp branlarna göre daha genç bir bran ama çok hzl geliiyor. Burada moleküler düzeyde tan ve tedavi yaplabilen bir bran. Son yllarda tedavileri de çok popüler hale geliyor. Yakn gelecekte de bu brantan çok ümitliyiz.”

Muhabir : Ali BallYaynlayan : Kemal Kaymak 11:49 15/04/19kaynak : www.star.com.tr

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir