Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

SEÇİME 47 GÜN KALA

SEÇİME 47 GÜN KALA

ADAYLARDA SON DURUM

ADAYLARDA SON DURUM

Tanık olan Engin Altan Düzyatan hakkında zorla getirme kararı
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 12 Ekim 2018 - 11:39:34
Tanık olan Engin Altan Düzyatan hakkında zorla getirme kararı

Sezen Aksu ve Erdal Özyağcılar gibi tanınmış isimlerin  de aralarında bulunduğu 57 kişinin sosyal medya hesaplarını ele geçirerek şantaj  yaptıkları iddia edilen 3’ü tutuklu 18 sanığın yargılandığı davada, “tanık”  olarak duruşmalara katılmayan oyuncu Engin Altan Düzyatan hakkında zorla getirme  kararı çıkartıldı. 

 

İstanbul 46. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, 7 tutuksuz sanık  ve tarafların avukatları hazır bulundu.

 

Tutuklu 3 sanığın Ses ve Görüntü Bilişim istemi (SEGBİS) ile katıldığı  duruşmada, şikayetçi Ayşe Neslişah Düzyatan’ın avukatının celse arasında dosyaya  dilekçe sunup şikayetinden vazgeçtiğini bildirdiği ayrıca Engin Altan Düzyatan’ın  da tanık olarak ifadesine başvurulmasından vazgeçilmesini talep ettiği  hatırlatıldı.

 

Mahkemenin, tanığın dinlenilmesinden vazgeçilmesi talebinin kabul  edilmediğine dair SMS yoluyla bilgilendirme yapıldığı açıklandı.

 

Duruşmada ifadesi alınan şikayetçi Fatih Gönenç, sosyal medya  danışmanı olduğu Engin Altan Düzyatan’ın eşinin sosyal medya hesabının  çalındığını, çalan kişilerin Neslişah Düzyatan’a 5 bin lira para karşılığında  hesabını geri vereceklerini söylediklerini aktardı.

 

Engin Altan Düzyatan’ın parayı verebileceğini ancak bu talebin  devamının gelmeyeceğini bilmediklerinden dolayı teklifi kabul etmediklerini  anlatan Gönenç, “Hesabı çalan kişiyle kendilerinin muhatap olmalarını istemedim.  Benim numaramı vermelerini söyledim.” dedi.

 

Duruşmada söz alan sanıklar, aleyhlerindeki hususları kabul  etmediklerini söyledi.

 

Tutuklu sanıklardan Doğukan Esentürk, üniversiteyi kazandığını,  okuluna gitmek istediğini belirterek, tahliyesini talep etti.

 

Sanıklardan Veysel Demir’in avukatı, şikayetçi Neslişah Düzyatan ve  tanık Engin Altan Düzyatan’ın usulüne uygun çağrıya rağmen duruşmaya  gelmediklerini belirterek, haklarında zorla getirme emri düzenlenmesini istedi.

 

Ara kararını açıklayan mahkeme, tutuklu sanıklar Veysel Demir ve  Doğukan Esentürk’ün tahliyesine, diğer tutuklu sanık Gökyar Şen’in ise bu halinin  devamına karar verdi.

 

Usulüne uygun tebliğe rağmen duruşmaya katılmayan tanık Engin Altan  Düzyatan hakkında zorla getirme emri çıkarılmasına karar veren mahkeme,  eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

 

İddianameden

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Sezen  Aksu, Tamer Karadağlı, Erdal Özyağcılar, Gamze Özçelik, Berk Oktay, Neslişah  Düzyatan, Tarık Mengüç, Balçiçek İlter, Bahadır Tatlıöz, Bülent Şakrak, Pınar  Altuğ Atacan’ın da arasında bulunduğu 57 kişi müşteki olarak yer alıyor.

 

Takipçi sayısı yüksek olan ve kamuoyunda bilinen kişilerin  hesaplarının, yine takipçi sayısı yüksek olan ticari hesapların hedef seçildiği,  sanıklarca muhataplarında kurumsal hat algısı yaratan 0850 ile başlayan hatların  satın alındığı belirtilen iddianamede, sanıkların mağdurlara Instagram  hesaplarına yönelik saldırı, kural ihlali olduğu ya da mavi tik onaylı hesap  verileceği vaatleri ile mesaj gönderilerek bağlantı kurulduğu anlatılıyor.

 

İddianamede, sanıkların ”suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, ”örgüte  üye olma”, ”şantaj”, ”bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç  olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık”, ”bilişim sistemine hukuka aykırı  olarak girme ve orada kalma”, ”bilişim sisteminin işleyişini engelleme veya  bozma”, ”cinsel taciz” ve ”hakaret” suçlarından 3 yıldan 321 yıl arasında  değişen miktarlarda hapisle cezalandırılmaları istendi.

 

  

 KAYNAK:www.gazetevatan.com

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir