Ağrı Yeşilay Uyuşturucuyla Mücadele Günü Mesajı Yayımladı!

Ağrı Yeşilay Uyuşturucuyla Mücadele Günü Mesajı Yayımladı!

Ağrı Dağı ve Çevresi Turizm Master Planı Tanıtım Toplantısı Düzenlendi

Ağrı Dağı ve Çevresi Turizm Master Planı Tanıtım Toplantısı Düzenlendi

Ağrı Afad Personeli Camilerde Deprem Bilgilendirmesi Yapıyor!

Ağrı Afad Personeli Camilerde Deprem Bilgilendirmesi Yapıyor!

Ağrı’da YKS’ye Giren Öğrencilerin Aileleri Çocukları İçin Dualar Etti

Ağrı’da YKS’ye Giren Öğrencilerin Aileleri Çocukları İçin Dualar Etti

Ağrı Taşlıçay’da Balık Gölü Festivali hazırlıkları başladı

Ağrı Taşlıçay’da Balık Gölü Festivali hazırlıkları başladı

te 5 soruda yerli a TURKOVAC
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 26 Kasım 2021 - 09:21:41
te 5 soruda yerli a TURKOVAC

Salk Bakan Fahrettin Koca, TURKOVAC iin dn acil kullanm onay bavurusunun yapldn, ann yl bitmeden yaygn kullanma girmesinin mit edildiini aklad.

Edinilen bilgiye gre, Trkiye la ve Tbbi Cihaz Kurumuna (TTCK) yaplan bu bavuru sonrasnda, TURKOVAC’n acil kullanm onayn almas en az 3 haftalk sreci gerektirecek.

Bu srecin olumlu sonulanmas durumunda ann seri retimine geilecek. Salk Bakanl, TURKOVAC’n seri retiminin Trkiye’de iki tesiste yrtlmesini planlyor.

AA muhabiri, Trkiye’nin “kendi asn reten lke” olarak salgnla mcadelede elini glendirmesi ve ay tm insanln kullanmna sunmas asndan da byk nem tayan TURKOVAC’n bugne kadar geirdii sreleri 5 maddede derledi.

1- Yerli a almalar ne zaman balad?

Erciyes niversitesi ve Salk Bakanl Trkiye Salk Enstitleri Bakanl (TSEB) i birliiyle gelitirilen TURKOVAC’n ilk aamas olan Faz 1 almalar, 5 Kasm 2020’de balad.

44 gnll zerinde uygulanan Faz 1 aamasnn ardndan ilk dozu 10 ubat’ta yaplan Faz 2 almalar ise 250 gnllyle yrtld ve her iki aamada da ayla ilgili olumlu veriler elde edildi.

Yerli ann etkinliinin daha geni bir kitle zerinde deerlendirilmesini ieren Faz 3 almalar ise 22 Haziran itibaryla balad. Yurt ii ve dnda binlerce gnllnn katlmyla yrtlen Faz 3 almalar kapsamnda daha nce koronavirs geirmeyen ve hi Kovid-19 as olmayanlara TURKOVAC’n uygulanmasna devam ediliyor.

2- TURKOVAC klinik almalarnn nemi nedir?

TURKOVAC, ayn anda yrtlen 8 ayr klinik almayla Trkiye’nin en geni kapsaml a gelitirme projesi olma zellii tayor.

Klinik almalar kapsamnda en son ekim aynda TURKOVAC’n hatrlatma dozu olarak uyguland almaya 28 ildeki 41 hastanede baland.

Hatrlatma dozu almas kapsamnda, daha nce Kovid-19 geirmemi ve 2 doz Sinovac as olmu, 18-59 ya aras salkl kiiler arasndan seilen gnlllerin yarsna nc doz olarak TURKOVAC, dier yarsna da Sinovac as uyguland.

TSEB destei ile yrtlen bu klinik alma tamamlanma aamasna geldi. Sonularn yakn bir zamanda aklanmas planlanyor.

3- Acil kullanm onay bavurusu ve deerlendirme sreci nasl iliyor?

Acil kullanm onay, Dnya Salk rgt veya Salk Bakanl tarafndan bulac hastalklar kapsamnda kabul edilen, halk saln ciddi olarak tehdit eden istisnai durumlarda sorumlu kurum tarafndan verilen kullanm izni anlamna geliyor.

Trkiye’de alar iin bu sre, TTCK tarafndan “Acil Kullanm Onay Bavurusu ve Deerlendirmesi Hakknda Klavuz” nda yrtlen incelemeler sonucunda tamamlanyor.

Buna gre, yerli a aday TURKOVAC iin ncelikle bavurunun n deerlendirmesi yaplacak. Bu aama bittiinde ise ayla ilgili yrtlen almalarn sonularna odaklanlacak ve kapsaml deerlendirme sreci balayacak.

Deerlendirme aamasnda ann yarar/risk dengesi, klinik verileri, halk salna faydalar gibi kstaslar bilimsel ve uluslararas standartlara gre ele alnacak.

5- Yerli ann saptanm bir yan etkisi var m?

Yerli a aday TURKOVAC’n eitli varyantlar zerinde etkinliine ynelik almalar da yrtlyor.

Bu erevede ann Alfa varyantna kar yzde 100 etkili olduu belirlenirken, izole edilen Delta varyant zerindeki incelemeler devam ediyor.

5- Yerli ann saptanm bir yan etkisi var m?

Dnyada a almalar iin belirlenmi standartlar olan GLP, GMP ve GCP standartlarna uygun ekilde yrtlen TURKOVAC inaktif a gelitirme almalarnda, u ana kadar gnlllerde ciddi bir yan etkiyle karlalmad.kaynak : www.star.com.tr

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir