Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

SEÇİME 47 GÜN KALA

SEÇİME 47 GÜN KALA

ADAYLARDA SON DURUM

ADAYLARDA SON DURUM

te beslenme konusunda en ok yaplan hatalar – Son Dakika Haberi – Haberler
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 15 Nisan 2019 - 12:20:45
te beslenme konusunda en ok yaplan hatalar – Son Dakika Haberi – Haberler

Mevsim geçileri pek çok insan üzerinde olumsuz etki brakyor. nsanlar bahar mevsimlerinde vücut krgnlndan ve devaml uyku hâlinden ikâyet ediyor. Peki, bahar krgnl nedir, vücut direncimizi artrmak için neler yapmalyz? 

 

Aksam.com.tr’den Ezgi Ak’n sorularn yantlayan Ümit Akta, “Kemik suyuyla pien yemeklere, sakatata, evde kurulan turulara, evde mayalanan yourda srtmz döndük, geleneksel mutfamzdan koptuk. Bu ifal besinlerin yerine bizi hasta eden zehirleri koyduk. Karbonhidrat arlkl bir beslenme modelimiz var. Çok fazla eker tüketiyoruz. Çok fazla fastfood yiyoruz. Günlük hayatmzdaki en büyük sorun ise hareketsizlik ve kronik stres.” diye konutu.

 

te beslenme konusunda en çok yaplan hatalar ve bahara girerken dikkat edilmesi gerekenler…

 

Günümüzde herkes çok sk hastalanmaktan ve hastalnn çok zor geçtiinden dert yanyor. Hastalklar neden bu kadar sklat? Ve neden bu kadar uzun sürüyor?

 

“BESNLERN SZ BESLEMES GEREKR, ZEHRLEMES DEL”

 

Bunda birkaç faktör rol oynuyor. Öncelikle kötü besleniyoruz. Siz vücudunuza ihtiyac olan besini vermediinizde ne olur? Baklk sisteminiz etkin bir ekilde çalamaz. Bu yanla devam ederseniz de baklk sisteminiz tamamen çöker. Besin ne demek? Vücuttaki tüm metabolik faaliyetlerin düzgün bir ekilde çalmasn, vücudun enerji santralleri mitokondrilerin optimum enerji üretmesini salayan vitaminler, mineraller, fitobesinler, protein içeren yiyeceklerdir. Ksacas besinlerin sizi beslemesi gerekir, zehirlemesi deil. Ama maalesef besin yerine içi katk maddeleriyle, kimyasallarla dolu yiyecekler tüketiyoruz. Gerçek besinlerden uzaklatkça vücudumuz da hastalklarla savama gücünü kaybediyor. Zaten ilenmi yiyecekler, bunlarn içindeki zehirler yüzünden vücudun kendisi bir sava yerine dönmü.

 

“GELGÜZEL BESLENME, FAYDALI BAKTERLER KATLEDYOR”

 

Genelde göz ard edilen baka bir unsur daha var: Barsak floramzdaki ekosistem. Son yllarda elde edilen bilimsel bulgular mikrobiyomun tüm hayati fonksiyonlarda önemli bir role sahip olduunu gösteriyor. Bugün artk baklk sisteminin barsak floramzdaki dost bakterilerle etkileim içinde olduunu biliyoruz. Basit bir souk algnlna ya da gribal bir enfeksiyona yakalandnz diyelim, eer bu bakteriler düman alglayp baklk sistemine emir vermezse baklk sistemindeki savaç hücreler harekete geçmiyor. Maalesef diyetimiz probiyotik zengini fermente besinlerden, dost bakterilerin ana besin kayna olan bitkisel gdalardan yana fakirletii için baklk sistemimiz etkin bir ekilde çalmyor. Geliigüzel kullanlan antibiyotikler, eker, vücudun eker olarak alglad ekmek, börek, çörek gibi karbonhidratlar ve ilenmi yiyeceklerin içindeki kimyasallar faydal bakterileri katlederken, zararl olan bakterilerin çoalmasna neden oluyor. Böyle bir tablo içinde sk sk hastalanmamz, hastalklarn bu derece uzun sürmesi hiç de artc deil.

 

“AÇIK HAVADA YAPILAN YÜRÜYÜLER, GEÇ HAFFLETECEKTR”

 

Bahar mevsimlerinde vücut krgnlklar neden yaanyor? Vücut direncimizi artrmak için neler yapmalyz?

 

Bahar mevsimine girerken kendinizi hâlsiz, bitkin, hatta depresif hissetmenizin nedeni vücudun kendini yeni mevsime göre ayarlamasdr. Günlerin uzamas ile birlikte sistem otomatik olarak hormon seviyesini dengeler. K aylarnda, yani günler ksayken vücut daha çok melatonin üretir. Neden? Çünkü gecenin karanlnda geçirdiimiz zaman uzamtr ve uyku hormonu olarak bilinse de pek çok ifal etkisi olan melatonin sadece geceleri salglanr. Bu da sistemin ayn ilkbahar aylarnda olduu gibi bir deiim sürecinden geçmesi anlamna gelir. lkbaharda ise artan k seviyesine göre vücutta daha çok serotonin üretilmeye balar. Bu tür deiimler birkaç hafta boyunca kendinizi daha bitkin, daha hâlsiz hissetmenize neden olabilir. Açk havada yaplan yürüyüler ve salkl bir beslenme modeli, semptomlar daha hafif geçirmenizi salayacaktr.

 

“LENM YYECEKLER HAYATINIZDAN ÇIKARIN”

 

Son zamanlarda salkl beslenme konusu çok gündemde. nsanlar bu yöntemi hayatlarnda kullanmaya özen gösteriyor. Bu konuda bizlere hangi tavsiyeleri verebilirsiniz? Ve salmz hangi yiyecekler bozuyor?

 

Mevsim sebzeleri tüketin, serada yetimi sebzelerden, meyvelerden -bunlar hormon ve bol bol tarm ilac içerir- uzak durun. lenmi yiyecekleri hayatnzdan çkarn. Geleneksel yöntemlerle yetitirilmi hayvanlarn etini, serbest gezen tavuk ve bu tavuun yumurtasn tüketmeye özen gösterin. Ceviz, badem, fndk gibi kuruyemileri, ev yourdunu, evde kurduunuz turuyu, ev sirkesini sofranzdan eksik etmeyin. Mutfanz zerdeçal, zencefil, çörek otu, krmzbiber, kimyon, kekik gibi ifal baharatlarla zenginletirin. Ekmek, makarna, börek, çörek gibi buday ürünlerinden uzak durun. Modern budayn içindeki gluten tam bir salk zararlsdr.

 

“DORU BESLENRSENZ, HÇBR SEKTÖRÜN KURBANI OLMAZSINIZ”

 

nsanlar ilaç sektöründen kaçarken ilaçsz ve doal beslenme sektörünün bir kurban m oldu?

 

ki sektör arasnda böyle bir benzetme yapmak doru deil. Terazinin bir yannda geleneksel yöntemlerle tarlasn ekip, atadan kalma tohumunu ekip size salkl besinler sunan çiftçi; endüstriyel maya yerine irden mayas kullanarak probiyotik zengini peynirler yapan peynir üreticisi; zeytininden en kaliteli, en doal zeytinyan yapmak için çabalayan zeytinya üreticileri var. Bu örnekler böyle uzar gider. Terazinin dier yannda ise milyar dolarlarn döndüü büyük ilaç irketleri var. Sadece para odakl bu endüstri öyle güçlü ki bilimsel yaynlarn, hatta tp eitiminin kontrolünü elinde tutuyor. laçlarn ciddi yan etkilerini gizliyor, faydalarn abartyor, hastann ifa bulmasndan ziyade cebinin dolmasna bakyor. Sözün özü; ilaç kullanrken de, hak ettiiniz temiz gday sofranza getirirken de bilinçli olmal, dürüst ve doru üreticiyi bulmalsnz. Sadece gerektii zaman gerektii kadar ilaç kullanr, saln temelinin doru beslenmek olduunu unutmazsanz hiçbir sektörün kurban olmazsnz.

 

“VÜCUDUN KENDN YLETRMES ÇN GERÇEK BESN GEREKYOR”

 

Salkl yaamn formülü doru beslenmekten mi geçiyor?

 

Evet. Bunu her zaman söylüyorum. Eer doru beslenir, vücudunuza ihtiyac olan besini verirseniz vücut zaten hastalklardan korunur, hastalk olutuunda da kendini iyiletirmeyi bilir. Vücudun kendini iyiletirme mekanizmalarnn devreye girmesi için onu içi zehirle dolu ilenmi yiyecekler yerine gerçek besinlerle beslemeniz gerekiyor. Devaml hamburger, pizza, makarna yiyen, elinden abur cubur, gofret, cips dümeyen biri mi salkldr, yoksa mevsim sebzeleri, ev yemekleri, evde mayalanm yourt, yumurta, deniz bal yiyen biri mi? Cevap açk.

 

“KANSERL HÜCRE HER ZAMAN OLUUR, SALIKLI BR VÜCUT BUNU YOK EDER”

 

Kanser vakalar neden bu kadar artt?

 

Bugün dünyamz, dedelerimizin, büyükannelerimizin zamannda var olmayan yüzlerce toksinle zehirlenmi durumda. Az ya da çok tüm bu toksinlere, ar metallere maruz kalyoruz. in kötüsü tüm bu toksik saldrya karlk vücudumuza ihtiyac olan besini vermiyoruz. Aslnda vücutta her gün kanserli hücreler oluur. Ama salkl bir vücut, salkl bir baklk sistemi bu hücreleri bulur ve yok eder.

 

“GELENEKSEL MUTFAIMIZDAN KOPTUK”

 

nsanlar günlük hayatlarnda ve sofralarnda genelde hangi hatalar yapyor? Nelere dikkat etmeliyiz?

 

Kemik suyuyla pien yemeklere, sakatata, evde kurulan turulara, evde mayalanan yourda srtmz döndük, geleneksel mutfamzdan koptuk. Bu ifal besinlerin yerine bizi hasta eden zehirleri koyduk. Karbonhidrat arlkl bir beslenme modelimiz var. Çok fazla eker tüketiyoruz. Çok fazla fastfood yiyoruz. Günlük hayatmzdaki en büyük sorun ise hareketsizlik ve kronik stres. Daha hareketli bir yaam sürerek etkili bir stres kontrolü de salam olursunuz. Bir tala iki ku.

 

YAPILAN YANLILAR VE YAPILMASI GEREKEN DORULAR

 

Salk beslenme konusunda insanlarn yanl bildii ve uygulad bilgiler nelerdir?

 

Yanl: Salkl olmak için ya kesmek gerekiyor.

 

Dorusu: Souk skm szma zeytinya, tereya ve tüm hayvansal yalar salk için elzemdir. Uzak durmanz gereken rafine yalar ve margarinler, yani trans yalardr. Salkl yalar keserseniz kilo alrsnz, diyabet hastas olursunuz, hatta beyniniz bile çalmaz.

 

***

 

Yanl: Çiçek özü ve msr özü ya salkl yalardr.

 

Dorusu: Msr ve çiçek özü yalarnn bitkisel olduklarna bakmayn. Üretim aamasnda maruz kaldklar s yüzünden bunlarn içinde kanserojen maddeler oluur.

 

***

 

Yanl: Krmz et zararldr, bu yüzden kstlanmal.

 

Dorusu: Zararl olan sosis, salam gibi ilenmi et ürünleridir. Deerli bir protein kayna olan krmz et, son derece hayati mineraller ve besin maddeleri içerir. Geleneksel yöntemlerle yaplan pastrma ve sucuk tükettiinizde sadece bunlar deil, etin fermantasyonu srasnda oluan dost bakterileri de vücudunuza alm olursunuz.

 

***

 

Yanl: Ekmek deerli bir besindir, ekmek yemeden doyulmaz.

 

Dorusu: Modern budayn içindeki gluten molekülü bir salk zararlsdr. ster tam buday, ister kepekli olsun, bu deimez. Ekmek vücutta eker olarak metabolize olduu için kan ekerinin yükselmesine ve daha çok ackmanza neden olur. Ekmek gerekli bir gda deildir, zararldr.

 

***

 

Yanl: Günde alt öün yemek yemek metabolizmay hzlandrr.

 

Dorusu: Bu doru bilinen yanl yüzünden metabolizmanz falan hzlanmaz, aksine sisteminiz devaml insülin ürettii için kilo alrsnz.

 

***

 

Yanl: Beynin iyi çalmas için eker tüketmelisiniz.

 

Dorusu: Tam aksine eker beyninizin bulanmasna neden olur. inize, dersinize konsantre olamazsnz. Alzheimer’n bu kadar artmasnn nedeni ar eker tüketmemizdir.

 

***

 

Yanl: Güne kanser yapar, güneten uzak durulmal.

 

Dorusu: Esas güneten uzak durursanz kanser olursunuz! Vücudunuz D vitamini üretmek için güne nlarna ihtiyaç duyar. Ölen 11.00 ile 13.00 arasnda günelenmelisiniz. D vitamini rezerviniz bosa baklk sisteminiz çöker, kansere yakalanma, kalp krizi geçirme riskiniz ciddi oranda artar.kaynak : www.star.com.tr

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir